Revitalizace OC Futurum

Revitalizace OC Futurum

(5. 9. 2022) KOGAA

   
 
 
 
 

Revitalizace OC Futurum

Revitalizace obchodních center je jedním ze současných témat urbanistické a architektonické tvorby. Vítězný návrh rekonstrukce OC Futurum od architektonického studia KOGAA fragmentuje pomocí hmoty a barevnosti objem této stavby zpět do lidského měřítka.


Předmětem rekonstrukce exteriéru OC Futurum v Brně bylo především řešení objemu stávající budovy. Ta dominovala panoramatu svou zaoblenou fasádou, vytvářející dojem nekonečné šedé bariéry. Záměrem architektonického řešení tak bylo fasádu fragmentovat na uchopitelnější měřítko a v rámci možností ji otevřít a prezentovat okolí její náplň. Existující limity neumožňovaly výraznější posuny hmoty mimo současný půdorys, a proto byla hlavní gesta navržena ve vztahu k vertikalitě budovy. Vznikly tak dvě "věže", které akcentují různé provozní prvky propisující se na fasádu. Tento dojem klastru objektů různých objemů je umocněn směrem ke vchodu pro návštěvníky, kde je měřítko této budovy rozmělněno na rozměry příjemné pro lidské vnímaní. 

„Všechny naše zásahy vedly k tomu, aby se lidé přicházející do tohoto centra cítili jako ve městě a ne na jeho okraji," uvádí spoluzakladatel a partner KOGAA Tomáš Kozelský. Části fasády, které pak nekomunikují s návštěvníkem-chodcem, jsou ponechány ve větším měřítku tak, aby byly vhodně vnímány návštěvníkem-řidičem, jehož rychlost i vzdálenost ovlivňují působení budovy. Barevnost fasády je dalším elementem, který rozbíjí rigiditu hmotového řešení a postupným přechodem barev umožňuje návštěvníkům lépe se orientovat ve vztahu ke komplikované dopravní situaci v okolí centra. 

Vysoký důraz na kvalitní zpracování barevnosti byl posílen přizváním malíře a grafika Václava Kočího, který je autorem vzoru a barevnosti fasády. „Konceptem výtvarného řešení fasády je zvýraznit tektoniku budovy plynulým barevným gradientem, který je složen z barevných ploch odkazujícím k fasetám krystalů," vysvětluje Kočí. 

Pro udržitelnost estetiky architektonického návrhu bylo navrženo řešení reklamních světelných boxů. Ty jsou umístěny výhradně v jednom pásu na fasádě a jejich morfologie striktně navazuje na grafický a architektonický manuál centra. Tímto zásahem je minimalizován dopad grafického smogu na příměstskou zónu podél ulice Vídeňská s vizí podpory kvalitnější výstavby v dané lokalitě v budoucnu.

Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings

Architektonické studio: KOGAA
Tým: Tomáš Kozelský, Alexandra Georgescu, Viktor Odstrčilík, Kateřina Baťková, Lenka Kostíková, Oleksandr Voropai, Jana Matyášová, František Košňar, Markéta Fišerová
Spolupráce: Václav Kočí 
Dokončení: 2021
Zastavěná plocha: 35 000 m2
Obestavěný prostor: 420 000 m3
Umístění: Brno, Czech Republic
Klient: TRIKAYAZákladní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

6. 9. 2022 09:29:28. Re: Revitalizace OC Futurum. igbi

 
 
 
 

6. 9. 2022 09:29:28. Re: Revitalizace OC Futurum. igbi

  Všechna čest pánům z Trikaye, že měli odvahu pustit se do tak ekonomicky nejistého projektu a přeji jim, aby se brzy podařilo všechny nájemní prostory zaplnit atraktivními obchody. Zatím je pohled na poloprázdné Futurum po celkem zdařilé rekonstrukci poněkud tristní.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz