Revitalizace pavilonu mimoškolní výchovy v Lobzích

Revitalizace pavilonu mimoškolní výchovy v Lobzích

(4. 12. 2015) Plzeň dokončila letošní největší investici do škol.

   
 
 
 
 

Revitalizace pavilonu mimoškolní výchovy v Lobzích

Letošní největší investiční akci v oblasti školství dokončilo město Plzeň. Za 12,8 milionu korun včetně DPH nechalo provést revitalizaci čtyřpodlažního pavilonu mimoškolní výchovy své 28. základní školy v Rodinné ulici v Lobzích. Rozsáhlá rekonstrukce, která byla nutná kvůli výskytu plísní, netěsnícím oknům a nevyhovujícímu obvodovému plášti z takzvaných boletických panelů, začala 1. června a skončila v listopadu. Díky ní má nyní více než 500 dětí k dispozici nezávadné a téměř nové prostředí, objekt využívají jako družinu, školní jídelnu s varnou a knihovnu.

„Město Plzeň se snaží každoročně investovat do svých základních škol, jde zejména o výměny oken, zateplování, modernizace šaten, úpravy toalet. Letos se práce za zhruba 40 milionů korun týkaly přibližně 20 zařízení, a právě kvůli nutnosti oprav u 28. základní školy byly výrazně vyšší než v minulosti,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký, který dnes pavilon slavnostně otevřel spolu s náměstkyní Evou Herinkovou a starostou Městského obvodu Plzeň 4 Michalem Chalupným.

Podle náměstkyně primátora pro oblast školství Evy Herinkové pavilon rekonstrukci potřeboval. „Boletické panely, jež na jeho stavbu byly použity před 43 lety, a dřevěná okna byla již za hranicí životnosti, přestávala plnit svoji tepelnou funkci, docházelo tam i k tvorbě plísní, jejichž rozsah se každým rokem výrazně zvětšoval. V panelech byl navíc obsažen zdraví škodlivý azbest,“ přiblížila. Stavba tak zahrnovala celkové zateplení objektu a s tím spojená technická opatření. Kromě zateplení pláště a střechy byla kompletně vyměněna okna a vstupní dveře, byly vyměněny parapety, dále bylo upraveno ústřední vytápění, měření a regulace, vzduchotechnika a dotčená elektroinstalace, provedeny nové hromosvody a další. Dodavatelem stavby byla firma SENCO CHALOUPEK s.r.o.

Rozsáhlá rekonstrukce byla organizačně velmi náročná, škola musela zajistit pro žáky náhradní stravování, a to od září do konce listopadu 2015. „Stravující žáky jsme převáželi na Vyšší odbornou školu a střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Koterovské ulici. Nejen pro děti, ale i pro pedagogy to znamenalo komplikace, nicméně podařilo se nám to zvládnout. A nyní jsme moc rádi, že jsme opět ve svém téměř novém prostředí,“ uvedla ředitelka školy Pavla Jedličková. Město škole na dopravu strávníků a pronájem náhradní kuchyně a jídelny v Koterovské ulici poskytlo 440 tisíc korun, o tuto částku navýšilo její provozní příspěvek.

Podle Pavla Grisníka, vedoucího magistrátního odboru investic, se město snaží maximální množství úprav stihnout o prázdninách, v tomto případě to ale nebylo možné. „Revitalizace pavilonu trvala šest měsíců. Příznivé bylo to, že se nám ji povedlo vysoutěžit levněji, zatímco původně jsme počítali s částkou 19,6 milionu korun, výsledná je přibližně o třetinu nižší,“ uvedl Pavel Grisník. Vysoutěženou cenu se navíc podařilo udržet, nedošlo k žádnému navýšení. Odbor realizuje pro školy všechny projekty s cenou nad 500 tisíc korun, ostatní si zajišťují samy školy.

Kromě revitalizace pavilonu u 28. základní školy v Lobzích patřily letos k největším investičním akcím v oblasti školství modernizace 50. mateřské školy v ulici Družby za sedm milionů korun, dále rekonstrukce vzduchotechniky v bazénu u 33. základní školy ve Skvrňanech za 5,1 milionu korun, projekt úpravy šaten a vestavby nákladního výtahu v Základní a mateřské škole Božkov za necelé dva miliony korun a další. 
tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:
"Boletickým panelem" je nazývána stavební konstrukce, která má více variant. Základem je ocelový rám, který je z venkovní strany obložen pohledovým sklem a z vnitřní strany nejčastěji deskovými materiály. Typizovaný obvodový závěsový plášťový panel na trh dodával výrobce Boletice u Děčína. Skládal se ze sklokeramického vnější příklopu, (azbestového panelu), minerální izolace a vnitřního azbestového příklopu. Opláštění panelových či skeletových staveb se skleněnými výplněmi nadpraží a parapetů v jednotlivých polích prožívalo největší konjunkturu v druhé polovině 70. let jako odlišný architektonický přístup k řešení fasády. Přežilo až do cca poloviny 80. let minulého století. Obvodový plášť se skládal z jednotlivých sendvičových panelů, osazovaných při montáži na ocelové úchyty zabudované do nosné konstrukce skeletu. Podobné konstrukce se v minulosti označovaly obchodními názvy jako KORD, Kovoplastický plášť obvodový, Stross, Sidelvar apod.Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz