Revoluční ulice se stane novou městskou třídou

Revoluční ulice se stane novou městskou třídou

(4. 5. 2021) Asfalt nahradí dlažba, přibydou stromy, lavičky i širší chodníky

 
 
 
 

Revoluční ulice se stane novou městskou třídou

Pražská Revoluční ulice se promění. Rada hl. města se shodla na úpravě předchozího usnesení a plánovanou rekonstrukci tak čeká několik změn celkového řešení i samotného procesu, jakým bude ulice projektovaná a realizovaná. Oproti původnímu návrhu bude v ulici snížena rychlost na 30 km/h a povrch vozovky bude vydlážděn. S tím souvisí i zlepšené podmínky pro vsakování vody, které zajistí přirozenou vláhu novému stromořadí. V ulici budou také rozšířeny chodníky, díky kterým vznikne větší prostor pro chodce, stromy i umístění laviček.

Revoluční třída je spolu s ulicí Národní a Na Příkopě součástí tzv. Hradebního korza, původního staroměstského opevnění, na nějž vznikla studie v roce 2020. Z ní pak vyplývají nové úpravy týkající se samotné studie Revoluční z roku 2018, kterou zpracovalo studio Aoc architekti ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

„Podstatou Koncepční studie je v první řadě potvrzení a dotvoření ulice Revoluční. Není možné řešit tento prostor bez úvah o širším památkovém a urbanistickém kontextu lokality. Zároveň se jedná o místo, které ovlivní celý systém městské dopravy, a to i v návaznosti na nábřeží. Koncepční studie v Pražské památkové rezervaci si bere za cíl povýšit Revoluční třídu na plnohodnotný městský bulvár, který je příjemný zejména pro pěší,“ komentuje studii Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.

Rekonstrukce ulice je spojena primárně s dopravním řešením. Proto zde budou rozšířeny chodníky, ulice bude vybavena novými lavičkami, koši, stojany na kola i pítky. V návrhu se také počítá s umístěním restauračních zahrádek. Pokud jde o hromadnou dopravu, zastávka tramvaje bude přemístěna blíže k řece a v obou směrech vzniknou širší ostrůvky pro větší bezpečnost cestujících. S tou souvisí i omezení rychlosti na 30 km/h a použití hladké dlažby na povrch vozovky, která vytvoří z ulice příjemnou městskou třídu zejména pro všechny její uživatele. V části ulice také vznikne nový cyklopruh.

„Chceme z Revoluční ulice vytvořit promenádu s širokými chodníky, kvalitními povrchy, lavičkami a lépe dostupnou MHD. Tak jak to má v centru moderní metropole být. Chystané změny zapadají do celkové vize, kterou v centru Prahy plánujeme. Chceme ho vrátit Pražanům, aby zde měli možnost, a hlavně chtěli trávit svůj volný čas,“ kvituje zásah Adam Scheinherr, II. náměstek primátora.

Celá rekonstrukce myslí také na mikroklima ve městě. V ulici přibyde až 30 nových stromů a díky nahrazení původního asfaltu dlažbou se zlepší zadržování dešťové vody. Na studii navazuje rekonstrukce veřejného prostranství před obchodním domem Kotva, kde se zruší zastřešený vstup do podzemního supermarketu a zároveň zde přibydou místa k posezení.

„Revoluční ulice tvoří část Hradebního korza, které by se mělo celé stát hlavním pražskou třídou. K tomu je zapotřebí, aby se zde lidé cítili pohodlně a bezpečně. Rozšiřujeme proto chodníky a snižujeme rychlost aut. Taková opatření ulici zatraktivní a bude ji pak možné využívat i k odpočinku,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel IPR.

tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 5. 2021 14:59:51. Re: Revoluční ulice se stane novou městskou třídou. Jitka

  Promenáda pro trávení volného času. No skvělý! A co ty řeči, že se má zabránit vylidňování centra? Každý trvale obývaný byt potřebuje někde poblíž místo pro alespoň jedno auto. Na kole nebo MHD nejde odvézt všechno. Takže to bude buď pro turisty s málo věcmi nebo naopak pro majitele aut se šoféry, kteří přijedou odjinud.

6. 5. 2021 09:31:30. Re: Revoluční ulice se stane novou městskou třídou. Marek

  1. Dnešní zastávky+ostrůvky MHD není vhodné odsunout k Vltavě. Důchodci, zejména z Prahy 1, navštěvující Polikliniku, lékárnu Max, Penny ( bez parkovišť) dají přednost blízké zastávce.
2. Vsakování prosolené vody (v zimě) pro zálivku zeleně patrně někdo nedomyslel.
Mj. před výsadbou stromů -je známo, že v Praze nejsou přesně zmapovány podzemní sítě.

6. 5. 2021 14:18:02. Re: Re: Revoluční ulice se stane novou městskou třídou. Jitka

  ad. 2. Třeba nebudou solit :-) . Už vidím, jak celé dny pluhují a za sebou sypou popel ze spalovny. Nebo budou solit, ale vysázejí tam stromy zvyklé na mořskou vodu. A v létě budou přisolovat :-))

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz