Rezidence Kostelec

Rezidence Kostelec

Kostelec nad Ohří

(14. 10. 2021) Studio ADR

   
 
 
 
 

Rezidence Kostelec

Na místě stavby se původně nacházel areál staré cihelny. Majitel se pro tento pozemek nadchl, když nad ním přelétal ve vrtulníku a ihned jej koupil. Na začátku naší práce byla malá architektonická soutěž mezi třemi architekty, ve které jsme zvítězili. Jednou ze základních myšlenek našeho návrhu bylo využití průhledů směrem na vrcholy Českého středohoří. Z centrální chodby je vidět na Říp a na hrad Hazmburk, z jídelny a kuchyně se otevírá výhled na celé Středohoří.


Investoři si přáli vytvořit obytný komplex pro celou rodinu včetně budovy správce areálu. Součástí zadání byla kromě vily také vinice a sklep pro lisování vína, sportoviště, stáje pro koně a hangár pro helikoptéru. Z komplexu cihelny se zachoval pouze komín, který jsme rozebrali a staré cihly použili na stavbu vinného sklepa.

Lichoběžníkový pozemek ležící na ostrohu nad řekou Malou Ohří z jižní strany vymezuje příjezdová komunikace mezi obcemi Kostelec nad Ohří a Poplze, ze západní strany je ohraničen poli, ze severní svahem k řece Ohři, na straně východní sousední nemovitostí.

Konceptem řešení byla nenápadnost areálu v dálkových pohledech, dispoziční, a především provozní jednoduchost. S ohledem na to jsme novostavby řešili jako výrazně horizontální hmoty. Objekty jsou rovnoměrně umístěny na pozemku v logickém uspořádání – domek správce u vjezdu, rodinný dům na hraně svahu, v místě s výhledem na České středohoří, na závětrné straně terénního zlomu. Mezi tyto objekty jsou osazeny ostatní stavby jako vinice na jižním svahu, vinný sklep či tenisové a volejbalové hřiště. Stranou, v nejvyšším místě pozemku leží budova stájí a hangáru doplněné o venkovní jízdárnu a heliport.

Samotná vila je stavba monolitické formy, soustředěná na detailní vyznění materiálu. Výraznou charakteristikou tohoto domu je atmosféra interiéru, intenzivní propojení s exteriérem, jednoduchost a přirozenost, pokora ke kontextu místa a k potřebám klienta.

Přízemní stavba je dlouhá více než sto metrů. Její horizontální hmota je členěná vpadlými krytými terasami, které rytmicky dělí siluetu objektu. Hmota domu je definovaná dvěma betonovými deskami – podlahou a stropem, mezi nimiž se střídá pět provozních celků, které vymezuje pět teras. Všechny prosklené stěny nabízejí překrásné výhledy do okolní krajiny.

Zvláštní pozornost jsme věnovali také střeše, aby nabízela příjemný pohled při příletu vrtulníkem.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice

Klient: Michaela a Tomáš Maršíkovi
Autoři: Studio ADR s.r.o. – Aleš Lapka, Petr Kolář; spoluautor Jana Zoubková, Anna Matoušková, Walter Schubert
Konzultant, zpracovatel projektové dokumentace: AED project a.s.
Zastavěná plocha: 1825 m²
Hrubá podlahová plocha: 1115 m²
Užitná plocha: 1003 m²
Plocha pozemku: 82565 m²

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.3947118
14.0935324
Rezidence Kostelec

Rezidence Kostelec
Kostelec nad Ohří

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz