Rezidence nad zatopeným lomem

Rezidence nad zatopeným lomem

(17. 5. 2023) 3AE s.r.o. − Ing. arch. Lukáš Pejsar

   
 
 
 
 

Rezidence nad zatopeným lomem

Stavba se nachází na unikátním pozemku ve starém žulovém lomu. Pozemek se nachází v blízkosti Prahy, ale dost daleko pro klid a soukromí. Stávala zde chalupa, která, ač krásná, nebyla vhodná pro dlouhodobé užívání. Proto se klient rozhodl na jejím místě postavit plnohodnotný dům, který ale bude respektovat původní stavbu a genius loci.

Stavba je orientována s ohledem na profil terénu a je otevřena k jihu a západu, směrem k zatopenému lomu. Samotná hmota domu se pak stará o tvorbu intimního prostředí na terase a okolo vody. V létě zamezují přehřívání přesahy střechy a venkovní žaluzie, v zimě naopak dům využívá nemalé tepelné zisky.

Zcela zásadní je spojení domu s venkovním prostorem, který je jedinečný a stavba ho maximálně využívá. Nalezneme zde 100 m2 teras, většinou krytých, venkovní kuchyni, vířivku a pečlivě vypiplanou zahradu, o kterou se majitel stará již 30 let. Když se otevře HS portál a spojí se venkovní prostor s vnitřním, tak půl roku lze mít dům kontinuálně spojený s venkem. To vše je postaveno okolo zatopeného žulového lomu, který je dominantou pozemku. Lom má pláž a loděnici. Majitel chtěl, aby z domu bylo vidět na pláž.

Z hlediska stavebního je objekt spíše konzervativní, respektující původní stavbu. Složité bylo založení na skále a vysekávání sklepních prostor do masivní žuly.

Objekt je navržen jako dřevostavba z CLT panelů pohledových v interiéru. Skladba je difuzně otevřená s provětrávanou fasádou. Obklad fasády tvoří vodorovné modřínové profily, okna jsou dřevěná a střecha skládaná z tašek.


Autorská zpráva
Foto: Petr Polák

Studio: 3AE s.r.o. – studie, projekce a stavba
Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar
Projekce: Libor Švehla, DiS.
Umístění projektu: Středočeský kraj
Rok projektu: 2019/20
Rok dokončení: 2021
Zastavěná plocha: 106,98 m²  
Užitná plocha: 145,43 m²                 
Plocha pozemku: 4 400 m                    

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

25. 5. 2023 18:31:36. Re: Rezidence nad zatopeným lomem. Jitka

 
 
 
 

25. 5. 2023 18:31:36. Re: Rezidence nad zatopeným lomem. Jitka

  Nádhera.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a