Rezidenční čtvrť Na Vackově - zóna A1

Rezidenční čtvrť Na Vackově - zóna A1

(16. 6. 2022) MS architekti

   
 
 
 
 

Rezidenční čtvrť Na Vackově - zóna A1

Než MS architekti poprvé vstoupili do lokality pod parkem Židovské pece v sousedství žižkovského Nákladového nádraží, šlo o zanedbanou vnitřní periferii města. Dnes se někdejší opuštěné území mění v několika komplexních etapách na rezidenční čtvrť s kvalitním veřejným prostorem. Nejnovějším přírůstkem rezidenční lokality je obytná zóna A1.


Zónu A1 – nejzápadnější část Vackova – tvoří pět obytných domů a menší náměstí, které je pomyslným těžištěm území. Novostavby nabídnou i víceúčelové prostory v aktivním parteru, které v budoucnu poslouží jako nadstandartní a modifikovatelné prostory obchodů i služeb a rozvinou vybavenost lokality. Střídmá, avšak přesto přitažlivá architektura domů nevytváří jednolitou uliční hmotu, ale ustupuje od uliční čáry v charakteristické (a)symetrii. Zelená víceúčelová prostranství, která se vlévají do parku Židovské pece, jsou zároveň smysluplně využitými plochami zelených střech podzemního parkingu, na kterých vznikají sousedská místa k setkávání se zálivy pro posezení, zázemí pro komunitní rozvoj, společné zahrádky pro pěstování plodin, dětské hřiště i altány pro trávení volného času sousedů.

Nová výstavba pamatuje na lidi i na přírodu a díky zelenému vnitrobloku a pestré zeleni v parteru pomáhá lokalitě vyrovnat se s klimatickou změnou. K důslednému hospodaření s dešťovou vodou přispívají retenční záhony, které pomáhají zadržovat dešťovou vodu v místě a následně ji využít pro zavlažování okolní flóry. Ke zdravému vnitřnímu prostředí domů přispívá řízené větrání, rekuperace tepla i dostatek denního světla v jednotlivých bytech a společných prostorech. Většina bytů je také vybavena prostornými balkony nebo lodžiemi a na přízemní byty navazují terasy nebo předzahrádky. 
 
MS architekti jsou autory komplexního masterplanu, podle kterého rozsáhlá lokalita Na Vackově vzniká, a který ji člení na různorodá sousedství a udává strukturu veřejného prostoru i charakter jednotlivých lokalit. Již zrealizované zóny B a D v severovýchodní části navazují na původní vilovou čtvrť na východě. Zónu B tvoří jedenáct domů, uspořádaných kolem otevřených zelených vnitrobloků s předzahrádkami bytů a společnými komunitními zahrádkami a altány. Přes ulici Olgy Havlové – páteř lokality – navazuje zóna D2, tvořená rovněž jedenácti bytovými domy: ty formují polouzavřené zelené vnitrobloky drobnějšího měřítka na principu „low rise, high density“. Veřejná prostranství této skupiny charakterizuje vzrostlá zeleň a geometricky organizované pobytové plochy. Zónu D1 tvoří tři pětipodlažní viladomy, které byly postaveny s ambicí vytvořit klidnou oázu odkloněnou od ruchu ulic. Architekti vytvořili Na Vackově celek s jednotnou koncepcí a odlišnými architektonickými přístupy v jednotlivých sousedstvích, která formují polosoukromý i veřejný prostor pro kvalitní život v širším centru Prahy.

Tisková zpráva

Ateliér: MS architekti
Autoři: Alexandr Verner, Martin Studnička, Michal Šourek a Pavel Hřebecký
Dokončení: 2021

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz