Richard Kirk Architect: Obecní dům Fitzgibbon

Richard Kirk Architect: Obecní dům Fitzgibbon

(26. 3. 2014) Novostavba komunitního centra v poničené a nově regenerované buši na okraji města

 
 
 
 

Richard Kirk Architect: Obecní dům Fitzgibbon

Novostavba komunitního centra v poničené a nově regenerované buši na okraji města

Architekti: Richard Kirk Architect
Adresa: 545 Roghan Road, Fitzgibbon, Queensland 4018, Austrálie
Klient: Městský útvar rozvoje Fitzgibbon
Stavební řešení: Cardno
Krajinářský architekt: PLACE Design Group
Dodavatel: Grindley Construction
Plocha: 600 m2
Realizace: 2010
Foto: archiv architektů


Městský útvar rozvoje pověřil studio Richarda Kirka v dubnu 2010 návrhem obecního domu pro novou čtvrť Fitzgibbonu na sever od Brisbane.
Centrum je architektonickou odpovědí na běžnou příměstskou krajinu, ve které se nachází. Původně buš na okraji lokality byla dlouho používána jako neregulované vrakoviště a skládka pro odpad, což postupně krajinu degradovalo. Návrh obecního domu Fitzgibbon reaguje na tento vývoj místa ve formě stavby, která nově definuje a očišťuje vztah ke krajině uměleckým vkladem.Stavba je součástí uliční fronty, aniž by byla umístěna přímo na uliční čáře; její průčelí je modifikováno tak, aby vzácně zbylé stromy mohly zůstat na pozemku. To zase pomáhá stavebnímu programu kulturního centra, zahrnujícímu zdravotnické zařízení, kanceláře, jednací prostory, maloobchod a obecní sál.


„Srdcem“ tohoto systému je velký otevřený zastřešený prostor, který tvoří pomyslnou vstupní bránu na ose od nového obchodního centra Fitzgibbonu k cestě skrze buš a stezkám na severu. Tato brána je výchozím a cílovým bodem pro pěšiny, základní vybavenost a maloobchodní prodejny.Formálně abstraktní a rezervované centrum používá provokativní materiály, které ho zdůrazňují jako zajímavost a budoucí pamětihodnost v obci. Budova je lemována sochařskými čepelemi z předzvětralé oceli, materiálu, který je odpovědí na zkorodované karoserie, které se tu kdysi nacházely. Tyto listy tvoří zvlněnou stěnu do ulice, skrze niž lze částečně budovu zahlédnout, když se k ní přijíždí. Za zoxidovanou stěnou je obklad z mořené překližky a řada otevíravých prosklených stěn, které umožňují přirozené větrání; před přehříváním chrání interiér a velké přesahy střechy a vnějších obvodových stěn. Použití přirozeně zvětrávajících materiálů a pasivní kontroly klimatu umožňuje obecnímu domu korespondovat časově i prostorově s příměstskou krajinou.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz