Společnost Rigips, s.r.o. byla založena v roce 1991, základní kámen továrny v Horních Počaplech byl položen 30. října 1997. Místo pro stavbu bylo zvoleno především kvůli strategické blízkosti k mělnické elektrárně, která díky odsiřování závodu dodává základní surovinu pro výrobu – energosádrovec. Od samého začátku svého provozu závod disponuje jedinou linkou – ta prošla různými obměnami a úpravami. Linka je v nepřetržitém provozu, odstávky má plánované jednou týdně.
V současnosti se v závodu v Horních Počaplech nevyrábí pouze standardní sádrokarton, ale i speciální desky s důrazem na nejrůznější vlastnosti – vysokopevnostní, impregnované, protipožární, akustické i konstrukční. Tím Rigips zásadně přispívá k možnostem využití tohoto materiálu. Kromě toho nabízí také podhledové systémy, omítky, štěrky, pásky, tmely a veškeré příslušenství suché výstavby. Všechny produkty jsou vyrobeny z ekologicky nezávadných surovin, jsou recyklovatelné a nezatěžují životní prostředí. Takovou zajímavostí pak je, že z výrobní linky v roce 2011 sjela také nejdelší sádrokartonová deska na světě o délce 12,050 metrů a šířce 1 250 mm. Díky tomu se Rigips zapsal do Guinessovy knihy rekordů.
A protože je při výrobě sádrokartonu spotřebováno hodně papíru, dbá společnost Rigips na to, aby minimálně 90 % této suroviny pocházelo z recyklátu. Za posledních 22 let závod svou firemní environmentální politikou ušetřil 526 000 stromů. Intenzivně se už několik let také věnuje programu World Class Manufacturing, v rámci nějž získal Rigips bronzové a stříbrné ocenění.
Od roku 2007 je Rigips součástí nadnárodního koncernu Saint-Gobain, jedné z nejstarších firem na světě, která na světových trzích doložitelně působí od roku 1665. „Naším cílem je i v následujících letech usilovat o to, aby značka Rigips zůstala synonymem kvality, pokroku a inovací v oblasti suché vnitřní výstavby,“ uzavírá ředitel divize Rigips Nikola Hoffmann.
Rigips v číslech
– Má 1 výrobní závod v ČR, a to v Horních Počaplech u Mělníka.
– Již 14 let funguje pod křídly nadnárodní společnosti Saint-Gobain.
– Divize zaměstnává 112 lidí, z toho 23 žen. Celkem 70 zaměstnanců pracuje ve výrobě a logistice v Horních Počaplech.
– Kdybychom veškerý papír, který během provozu v závodu Rigips spotřebovali na výrobu, omotali kolem zeměkoule, omotali bychom ji více než 15,5x.
– Minimálně 90 % tohoto papíru pochází z recyklátu.
– V současné době Rigips používá 6 barev papíru: béžovou, zelenou, růžovou, modrou, šedou a se speciálním potiskem.
– Od roku 2013 vyrábí i desky, u nichž je papír nahrazen skelnou rohoží. Z doposud spotřebované skelné rohože by vyložili chodník z Prahy až na Šalamounovy ostrovy, popř. na jih Australského kontinentu – tedy chodník o délce zhruba 14 700 km.
– Za posledních 22 let ušetřili minimálně 526 000 stromů. Používáním papíru z recyklátu na výrobu sádrokartonových desek či politikou prodeje zboží na vratných paletách dokázali zachránit na 90 000 stromů před pokácením, což představuje les o rozloze přibližně 1 315 hektarů.
podle podkladů společnosti Saint-Gobain, divize Rigips
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!