Rodinné domy uprostřed vody

Rodinné domy uprostřed vody

(7. 12. 2020) Zeeburgerbaai, Amsterdam

   
 
 
 
 

Rodinné domy uprostřed vody

Drahé nájmy i zmenšující se životní prostor v Amsterdamu donutily architektonickou kancelář Attika Architekten k tomu, aby výstavbu nového komplexu domů pojala jinak. Žádná stavba na pevnině, ale bydlení uprostřed vody – to je pro obyvatele Zeeburgerbaai to pravé! Jednotlivé domky tu elegantně ční nad vodní hladinu, jako kdyby z ní vyrůstaly, a těsná blízkost s uklidňujícím vodním živlem je zárukou dokonalé relaxace pro všechny své obyvatele. Ta nejnáročnější klientela zde najde jedinečné bydlení také díky hliníkové fasádě Prefalz od společnosti PREFA Aluminiumprodukte.

Jak roste poptávka po bydlení v evropských metropolích, roste úměrně tomu také cena bydlení v nich. Ceny bytů letí do nebes a s cenou nájmů nebo pozemků je to v zásadě stejné. Bylo tedy zřejmě jen otázkou času než se v Amsterdamu, který leží uprostřed rozsáhlé vodní plochy, začne budovat bydlení také na vodě. Originálním způsobem se této výzvy zhostila architektka Susanne Anibová, která vybudovala dva umělé ostrovy, na nichž měly budoucí domy stát.

Zapojit majitele

„Hned na začátku mi bylo jasné, že to nebudou domy, stejné jako v okolí. Chtěla jsem, aby atraktivní lokalitě uprostřed přírodního živlu odpovídal také vzhled domů. Zároveň jsem si přála i to, aby se v nich majitelé cítili co nejlépe. Aby to byl jejich malý ráj uprostřed vody. Proto jsem se je rozhodla přizvat, aby se od prvního návrhu zapojili do procesu,“ vypráví se zaujetím Anibová. Díky ní tak budoucí majitelé mohli ovlivňovat zrod svého bydlení, mohli si určit, jak má dům vypadat, jaké mají být místnosti, či kde má být umístěna terasa. „Šlo vlastně o kolektivní dílo mé, mých kolegů z Attika Architekten, a také vlastníků, kteří teď mohou domy považovat v pravém slova smyslu za své.“

Kvalitní materiál, který odolá vodě
Stavět rodinné bydlení v centru vodní říše je sice skvělý nápad, ale při jeho realizaci je snadné narazit na řadu problémů, které je třeba spolehlivě vyřešit. Jedním z těch klíčových byla samozřejmě volba materiálu, protože ten musel být volen velmi precizně, právě s ohledem na rychle se měnící přírodní podmínky a destruktivní vlastnosti vody. „Alfou a omegou pro mne byla spolehlivá funkčnost a dlouhá životnost, která zajistí, že domy vydrží krásné po mnoho příštích let. Proto jsem se rozhodla sáhnout po hliníkové fasádě PREFALZ. Recyklovaný hliník je nejen kvalitní a tvárný materiál, s nímž se dobře pracuje, ale je také šetrný k životnímu prostředí. Nejvíce si ale cením jeho tvarové i barevné stálosti, na kterou PREFA poskytuje ohromující čtyřicetiletou záruku,“ vyjmenovává závěrem benefity PREFALZu Anibová.

O projektu:
Název projektu:
Zeeburgerbaai
Země: Nizozemí
Objekt, místo: bydlení u vody, Amsterdam
Typ stavby: novostavba
Architekti Attika Amsterdam, arch. Susanne Anibová
Realizace: Siris B. V., Ruud Sjouw
Typ a barva fasády: PREFALZ, P.10 antracitová

podle podkladů společnosti PREFA


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz