Rodinný dům Brno – Medlánky

Rodinný dům Brno – Medlánky

Brno - Medlánky

(10. 9. 2020) MAUR Architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům Brno – Medlánky

Původní majitel na prudkém severovýchodním svahu i přes jeho nepříznivou orientaci díky své trpělivosti vypěstoval stromy a keře. V horní části zahrady tak vznikl jakýsi dolík, zelené hnízdo, ze kterého je nádherný výhled na Medlánky. Za domeček uprostřed zahrady bylo v osmdesátých letech přistavěno sociální zázemí s plochou střechou.

Naším úkolem bylo domek dostavět tak, aby mohl fungovat pro potřeby rodiny s dvěma dětmi. Navrhli jsme dům, který je vrostlý do zahrady zvenčí i zevnitř. Dvoupodlažní část je tmavá, obložená dřevem, zakončuje ji bílá, částečně prosklená deska. Přízemní část má bílou omítku. Ve stávající části jsou pokoje a ložnice, nadstavěné patro se společenskou částí je zasunuté dozadu a přimyká se do svahu. 


Z terasy před domem vstoupíme prosklenými dveřmi do předsíně, na konci krátké chodby vidíme prosvětlenou schodišťovou halu. Vystoupáme nahoru do obytného prostoru a před námi se rozprostře výhled na Medlánky. Stačí pár kroků a kolem kuchyňského pultu projdeme na krytou terasu obrácenou do nejkrásnější části zahrady, do „zeleného hnízda“. Podlahy, dveře a vestavěný nábytek jsou ze světlého přírodního dřeva.

Zeleň bude postupně doplňována tak, aby zůstala zachována atmosféra zarostlého dolíku. Ve spodní části zahrady vznikla terénními úpravami zeleninová zahrada. Svah je podepřený opěrnými stěnami ze ztraceného bednění. Součástí opěrné zdi je malá garáž na kola a kočárek.

Původní domeček má vyspravené stěny a nový strop. Přístavba v 1. NP je zděná, založená na pasech, částečně využívá stávající opěrku. Její strop je železobetonový, monolitický. Nadstavěné patro je zděné s železobetonovým montovaným stropem, v zadní části je založené a zakotvené do skalního podloží. Všechny střechy jsou extenzivní zelené. Dům je vybaven podlahovým topením a nuceným větráním s rekuperací.

Autorská zpráva
Foto: David Urbanczyk, Zuzana Šale


Autoři: Dušan Urbanczyk, spolupráce Veronika Adámková, Radka Grosošová (zahradní úpravy)

Další zajímavé rodinné domy:
Rodinný dům na okraji Prahy
Dvojdům v lese
Pasivní dům Chotilsko
Vila Trója

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz