Rodinný dům jako hra s kostkami

Rodinný dům jako hra s kostkami

Nučice

(13. 1. 2016) Mimosa Architekti 

   
 
 
 
 

Rodinný dům jako hra s kostkami

Dům v Nučicích je hrou se třemi kostkami různých tvarů a materiálů. Bílá je pevná, otevřená do zahrady, posazená do svahu. Druhá kostka, lehčí, dřevěná, odděluje zahradu od ulice. Třetí ve tvaru nízkého domu se sedlovou střechou je posazena na dvě spodní a je otočená ke slunci. V meziprostoru vymezeném všemi třemi kostkami přirozeně vzniká vstup do domu.
Hra různých principů a materiálů spojených s jednotlivými kostkami je přenesena i do interiéru. V bílé se setkávají obyvatelé domu v obývacím pokoji, u jídelního stolu a v kuchyni. Dvě výškové úrovně vnitřního prostoru vysunutého do zahrady navazují na průběh terénu. S klesající úrovní podlahy se prostor zvyšuje až do úplného otevření jižní celoprosklenou stěnou. Zvenčí charakter této části domu určuje bílá omítka a velké formáty dřevěných oken. V interiéru jsou použity dřevěné a bílé povrchy, skryté osvětlení.
Dřevěná technická a provozní část je uzavřená do sebe, zvenčí se jeví jen jako dřevěná „bedna“ výrazněji narušená pouze garážovými vraty. Materiály a prvky použité v interiéru odpovídají jeho funkci. Podlaha je epoxidová, šedé barvy, dveře kovové, světla mají průmyslovější vzhled.
Patro je kompaktním objemem opláštěným střešními šablonami. Tvar domu je v interiéru propsán otevřením do prostoru střechy. Pokoje se čtvercovými okny se otevírají jižním směrem, čtvercový formát je pro okenní otvory patra použit univerzálně. Oproti bílé části domu s převažujícími dřevěnými povrchy interiéru jsou v patře použity barvy ve formě žluté podlahy, šedých okenních rámů a zárubní. Světla jsou přisazená a závěsná.
Sestavením jednotlivých kostek vznikl dům bohatý na atmosféry, prostory a průhledy, dům, ve kterém se snídá s východním sluncem, večeří se západním, kde si můžete i za deště dát odpolední kávu na terase a pokoje jsou celý den zalité sluncem.

Autorská zpráva
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

 
 
 
 
50.0184813
14.2299775
Rodinný dům jako hra s kostkami

Rodinný dům jako hra s kostkami
Nučice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz