Rodinný dům Jizerské hory

Rodinný dům Jizerské hory

(7. 10. 2015) Pavel Horák – studio Prodesi

   
 
 
 
 

Rodinný dům Jizerské hory

Dům vychází svou základní hmotou z původní architektury jednoduchých, půdorysně obdélných chalup se sedlovou střechou, které jsou všude kolem rozeseté rovnoběžně s vrstevnicemi a horskými cestami. Dalším místním fenoménem je kombinace kamenného soklu a dřevěné horní stavby. Tyto dva elementy jakoby spolu u většiny tradičních stavení ani nesouvisely. Jen tak na sobě „ledabyle“ leží. U této stavby je horní dřevěná kostka přes spodní kamenný sokl výrazně překonzolována, jako by ji posunula lavina.
Pozemek se otevírá na západ panoramatickým výhledům přes údolí. Severozápadní hranici parcely tvoří místní komunikace, ze které se sjíždí k parkování u domu. V jihozápadním cípu pozemku se nachází skalní útvar, z něhož je také nádherná vyhlídka do okolí, několik menších balvanů je přirozeně „poházeno“ i volně po pozemku.

V přízemí domu je vstupní závětří kryté před povětrností s navazujícím nevytápěným úložným prostorem, zádveřím, menší kuchyní a variabilně dělitelným obytným prostorem propojeným s krytou terasou. Tu je možné uzavírat velkými okenicemi a zajistit tak komfort i v zimním období. Z hlavního obytného prostoru se vchází po úsporném schodišti buď dolů do technického suterénu, nebo do podkroví, kde jsou tři pokoje a koupelna.

Fasádu tvoří vertikálně překládaná modřínová prkna, která zůstala bez ošetření a nechávají se přirozeně zestárnout. Rámy oken, stínící technika a falcovaná plechová střecha mají antracitovou barvu. Sokl stavby je z vnější strany obložen místním kamenem, jako doplněk byly navrženy bílé okenice s obložením z cementovláknitých desek. Chtěli jsme tak navázat na tradiční roubenky, kde se často přirozeně kombinovala černá (příp. tmavě šedá) a bílá s místně dostupným kamenem. Dům tak získal jakési mimikry, které ho zasadily do okolí.
V interiéru je použito ve velké míře dřevo v různých podobách a povrchových úpravách. Velké plochy posuvných i pevných stěn byly zhotoveny ze smrkových biodesek, podlaha v hlavním obytném prostoru je z kartáčovaných dubových prken. Podél panoramatického okna jsme umístili průběžnou lavici, která končí až v kryté terase. Srdcem domu i hlavní obytné místnosti je krb, který prohřeje nejen přízemí, ale i podkroví.

Technické detaily: dřevěná okna – dvojsklo, střešní okna Velux; střecha Ruukki Classic, falcovaná střešní krytina; izolace – minerální vata;
Vytápění – elektrické ústřední vytápění + elektrické podlahové rohože v koupelnách + krbová vložka v hlavním obytném prostoru.

Autorská zpráva

 
Rodinný dům Jizerské hory
Autor:ateliér Prodesi -  Ing. arch. Pavel Horák, spolupráce Radim Oblouk
Projektant: Bc. Jan Švarc, DiS
Realizace: Domesi, s.r.o.
Užitná plocha: 143,02 m2
Zastavěná plocha: 81,92 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2013

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz