Rodinný dům Košinova

Rodinný dům Košinova

Košinova ulice, Brno

(5. 12. 2019) Mimosa architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům Košinova

Dům je dalším dílkem do pestré mozaiky ulice, tvořené směsicí objektů různých barev, tvarů a velikostí, jejichž jediným pojítkem je uliční čára – což vlastně stačí. Plocha k „vyplnění“ domem tak byla v podstatě dána. Z východu uliční čárou, ze západu linií zahradní fasády sousedního objektu, ve zbylých dvou směrech štíty sousedních domů.
Větší hloubku stavby založenou na těchto návaznostech jsme využili k vytvoření polosoukromého venkovního prostoru v patře a zapuštěné kryté terasy v přízemí, navazující na hlavní obytný prostor. Těmito „výkusy“ z hmoty domu a umístěním schodiště v jeho středu je prosvětlena hlubší dispozice přízemí.
Do uličního prostoru se dům uzavírá, s výjimkou vstupních dveří a garážových vrat. Vstup zdůrazňuje šikmý zářez do hmoty objektu, který jej současně kryje před deštěm. Za perforovanou ocelovou stěnou držící uliční čáru se v patře skrývá venkovní prostor umožňující velkorysá prosklení pokoje i koupelny orientované do ulice bez ztráty soukromí. I místnosti směřované do ulice tak mají svůj „kus venku“. Venkovní plocha může být zahradou nebo hrací plochou dle preferencí obyvatel domu.
Obytnou částí v přízemí a třemi pokoji v patře se dům otevírá západním směrem do zahrady.
Barevně neutrální ladění ponechává volné pole pro dotvoření domu jeho obyvatelům. Bílé plochy doplňují černé kovové prvky v podobě hliníkových oken, kování, ocelových sítí zábradlí a dalších interiérových prvků.

Autorská zpráva
Foto: Jaroslav Hejzlar

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

6. 12. 2019 11:10:12. Re: Rodinný dům Košinova. Jitka
6. 12. 2019 12:36:18. Re: Re: Rodinný dům Košinova. Martin Václavů
6. 12. 2019 17:09:20. Re: Re: Rodinný dům Košinova. arch

9. 12. 2019 11:22:57. Re: Rodinný dům Košinova. Daniel

18. 12. 2019 18:42:53. Re: Rodinný dům Košinova. Marek

 
 
 
 

6. 12. 2019 11:10:12. Re: Rodinný dům Košinova. Jitka

  Snažím se být tolerantní, ale tohle že je dodržení stavební čáry? Nesahá k ní ani střecha ani obvodová zeď, je to jen plot/zábradlí balkónu. Vlk se nažral a koza zůstala celá.

6. 12. 2019 12:36:18. Re: Re: Rodinný dům Košinova. Martin Václavů

  To je ukázkové dodržení uliční čáry. Objekt na hranici pozemku a na hranici pozemku není pouze to co protíná fyzicky terén ale i to co je nad terénem např. předsazené patro, balkon, arkýř. V tomto případě je část 1.NP zapuštěna a tím je elegantně vyřešený vstup. Uliční čára je dodržené.

6. 12. 2019 17:09:20. Re: Re: Rodinný dům Košinova. arch

  presne tak, vlk se nazral a koza je cela, ale v tom dobrem. Pozadavek dodrzeni ulicni cary je hlavne proto, aby se chranil, tvoril a doplnil ulicni prostor, coz se v tomhle pripade podarilo. Ze za tou ulicni fasadou architekt uskakuje, je chytre reseni tohodle navrhu. (na muj vkus jsou sice pouzite trochu agresivni materialy, podle me by mel byt architekt pokornejsi a citlivejsi k mistu, ale coz, to uz je vec nazoru)

9. 12. 2019 11:22:57. Re: Rodinný dům Košinova. Daniel

  Nápad perfektní, bohužel chybí cit pro detail i použité materiály. I při zachování základního nápadu mohl vzniknout skvělý dům, který by krásně zapadl, tady z nějakého záhadného důvodu je zvolené, navzdory proklamacím, kontrastní řešení, které ale nefunguje dobře. To bych raději viděl nějaký úlet, ale s větším citem. Tady se mířilo na cíl, ale cíl se s přehledem minul.

18. 12. 2019 18:42:53. Re: Rodinný dům Košinova. Marek

  Uliční čára - budiž. Ale stavba je arogantní k okolní zástavbě bytových domů . Rodinný dům se blíží použitými materiály i tvarem více např. autoservisu .

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz