Rodinný dům na Kojetíně

Rodinný dům na Kojetíně

Kojetín u Nového Jičína

(27. 10. 2020) Kamil Mrva Architects

   
 
 
 
 

Rodinný dům na Kojetíně

V roce 2006 koupil Radek Leskovjan, grafik a designér značky UAX!, pozemek uprostřed Kojetína u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl obytný ateliér později přibyla přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem a tvoří tak moderní bydlení, které si zaslouží pozornost.

„Historie domu se píše od roku 1862. Zjistili jsme to z pískovcové desky umístěné na stodole,“ vysvětluje designér. „Jednalo se o jeden z prvních domů v obci. Našel jsem na něm původní pískovcovou desku z roku 1862, kde je dobovou češtinou vytesaný nápis - Léta Páně 1862 postavil František Hrachovec, představitel významného Křetínského rodu. Stavení však v 90. letech vyhořelo, a ze stodoly zmizel krov.“

Architekt Kamil Mrva se po více než deseti letech od prvního projektu na Kojetíně pustil do další části stavby. „Úkol to nebyl jednoduchý díky unikátní stavbě domu ve staré stodole, který získal již několik architektonických ocenění a nominací. Dům má doslova nadnárodní záběr a psalo se o něm v řadě odborných médií o architektuře a designu po celém světě. Časopis Dolce Vita jej v roce 2009 dokonce vyhlásil za nejlepší dům roku,“ popisuje architekt.

Pro nové zadání vznikly tři různé studie. „Z nich jsme nakonec vybrali železobetonový skelet a dům zasazený do svahu. Zadání znělo: Udělejme dva pokoje s koupelnou a šatnou a krátkým parkovištěm tak, aby to byly dva domy a aby se navzájem respektovaly,“ přibližuje Mrva, který na projektu spolupracoval s Václavem Kociánem.

Přestože architekti jako ústřední konstrukční materiál stavby použili pohledový beton EASYCRETE® od společnosti Českomoravský beton, z něhož je celá přístavba odlitá, není objekt nijak výstřední. Naopak, vzhled domu je i díky velkým oknům svěží a moderní a přirozeně zapadá do okolní krajiny i díky přiznaným kamenným zdem.

Na interiéru se kromě jiných podílela i designérka Blanka Karhanová. I jejím cílem bylo postavit dům, který poskytne rodině dostatek soukromí a bude uzavřený do sebe. „Při pohledu zvenčí se dům jeví tak, že jím prostupuje příroda. Všechno je přirozené a čisté. Stejně tak probíhá i výsadba rostlin, okrasných keřů a stromů, která využívá jen druhy rostoucí v okolí, aby šlo o dokonalé splynutí s okolní přírodou,“ vysvětluje Leskovjan.

Pohyb
Moderní architekturu stavby doplňuje i vnitřní zařízení a interiér domu, který přesně odpovídá rukopisu značky UAX!. „Nejde tolik o to, z jak luxusních a známých značek se interiér skládá, ale spíš o jeho atmosféru a jednotlivé detaily. Jeho volná plocha je jako šachovnice, na které jsem rozehrál hru s figurami o každý volný centimetr. Spolupracoval jsem přitom hlavně s tuzemskými výrobci,“ popisuje Leskovjan.

Celým domem prostupuje pohyb, který vytvářejí světla a stíny, které domem v jednotlivých částech dne i noci procházejí. „Budovy stojí v bezprostřední blízkosti stromů, s jejichž větvemi hýbe vítr a ten zase láme sluneční svit,“ vysvětluje designér.

Pozemku na Kojetíně totiž dominují statné, 160 let staré lípy. „Dále je to švestkový sad, který je obklopený dalšími stromy. Na místě jsme navíc vysadili další stromořadí – sad jsme rozšířili o šest ovocných stromů, dva ořechy, tři javory a osiky a tři více kmenné habry. Nevytvářeli jsme tedy novou zahradu, ale spíše jsme tu stávající naladili na okolní přírodu,“ říká Leskovjan.

Na co architekti kladli důraz při návrhu řešení? Architekt Kamil Mrva v této souvislosti zmiňuje: „Za mě je největší důraz samotná parcela, to místo – nádherné s výhledem na panorama kopců, kde bylo zapotřebí vytvořit něco, co zároveň určí žití venku, tzv. vytvoření určitého rodinného, nebo relaxačního atria. Snahou bylo nový objekt zapojit do terénu a zároveň si vytvořit soukromí od přístupu cesty, a tím si parcelu opticky uzavřít.“

Architektura v betonu
Materiál pro betonový skelet domu měla na starosti betonárna v Novém Jičíně společnosti Českomoravský beton, která se mimo jiné dlouhodobě zajímá o současné trendy betonového stavitelství v české architektuře pod hlavičkou svého projektu „Architektura v betonu“.

„Když jsme s Kamilem Mrvou a stavební společností PROBI z Hranic na Moravě představili projekt domu zástupcům společnosti Českomoravský beton, tak je tento projekt nadchl a rozhodl se, že zde mimo jiné natočí další díl videodokumentu Architektura v betonu, tedy jak nejlépe využívat jejich beton v soudobé architektuře,“
prozrazuje Leskovjan s tím, že jeho stavbě pak v betonárně věnovali „speciální péči“. „Po dobu stavby jsme nad zakázkou měli odborný dohled a při každém lití kontrolovali jejich technologové betonovou směs. A tak díky této péči dnes pohledový beton vypadá tak úžasně a čistě,“ zdůrazňuje.

Českomoravský beton společně s ArchTV uvádí příběh věnovaný domu na výjimečném místě s netradičním řešením a použitím moderních materiálů s respektem k dnešním požadavkům na bydlení. Přijměte pozvání formou rozhovoru s architektem doc. Ing. arch. Kamilem Mrvou, Ph.D. a investorem Radkem Leskovjanem, a nechte se unést atmosférou, jak z původního stavení z roku 1862 vznikl fascinující rodinný dům respektující současné trendy bydlení a soudobé architektury. Pohledem investora a architekta se dozvíte souvislosti od zrodu myšlenky, až k samotné realizaci domu. 


 

Rodinný dům na Kojetíně sklízí od své výstavby různá ocenění – nominaci České ceny za architekturu 2019, hlavní cenu v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2019, a také čestné uznání „Zahrada doteku krajiny“ v soutěži Zahrada roku 2020. V letošním roce získala Přístavba rodinného domu na Kojetíně v celostátní soutěži Titul Stavba roku 2020.

Autoři: Kamil Mrva Architects, UAX! Radek Leskovjan a Jan Veselý, Českomoravský beton, a. s.

podle podkladů společnosti Českomoravský beton a studia UAX!
Foto: Lukáš Pelech

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

30. 10. 2020 10:50:11. Dotaz. Markéta

 
 
 
 

30. 10. 2020 10:50:11. Dotaz. Markéta

  Prosím poradil by mě někdo co je to za postel v ložnici?Děkuji

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz