Rodinný dům na Mladcové

Rodinný dům na Mladcové

Mladcová, Zlín

(8. 1. 2020) Jindřich Nový

   
 
 
 
 

Rodinný dům na Mladcové

Dům uzavírá vilovou zástavbu na konci slepé ulice, sousedí s lesoparkem. Pozemek je výrazně východně svažitý s příjezdem z jihozápadu, v severozápadní části je umístěno kryté parkovací stání pro dvě vozidla. Dominantní je výhled na protější svah s bizarní sídlištní zástavbou. Zásadní pro návrh domu byla také orientace vstupu na parcelu a fakt, že je pozemek výrazně stíněn okolní zástavbou i topografií. Dům jsme umístili hlouběji do zahrady a využili tak i západní fasádu. Podařilo se nám tím rozdělit zahradu na část společenskou, přes kterou se k domu přichází a hospodářskou se sadem ovocných stromů.
Dům je třípodlažní, se dvěma dětskými pokoji v nejnižším podlaží, se společenskou částí ve vstupním prostředním podlaží a ložnicí a pracovnou v nejvyšším podlaží. Půdorysné stopy jednotlivých podlaží jsou rozdílné, společná je pozice schodiště. Obytný prostor se otevírá horizontálně prosklenou stěnou na východ a vertikálně do druhého nadzemního podlaží. Tento téměř krychlový prostor umožňuje pouštět západní slunce skrze galerii s pracovnou až do obytného prostoru, čímž získává celodenní přirozené osvětlení. Vnější dramatická forma je úzce svázaná s vnitřním prostorem a není samoúčelná, stala se nástrojem prostorové kompozice. Kromě vnitřního bazilikálního osvětlení prostoru zakrývá vstupní terasu a vykrajuje rozlehlý balkon v horním podlaží u ložnice rodičů s výhledem nad korunami stromů. V létě zde pod hvězdným nebem majitelé často nocují.
Materiálová paleta byla redukovaná na několik základních akordů tvořených z betonu, dubového dřeva a bílé omítky, pouze v dětských pokojích a pracovně je použita barva. Vyznění je záměrně surové. Nosná konstrukce z železobetonu odpovídá členité formě.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz