Rodinný dům Polánka

Rodinný dům Polánka

(3. 1. 2023) CL3

CL3

   
 
 
 
 

Rodinný dům Polánka

Pro stavbu jsme zvolili striktní formu respektující tvarový archetyp domu, jenž tu stával již před naším zásahem. Výraz domu dostává v našem návrhu radikální a přísné tvary. 


Volba materiálů a barev je provokativně řešena v kontrastním provedení. Na fasádě se nachází černá stěrková omítka, na střeše černá falcovaná krytina. Ústupy z hlavního objemu jsou pak řešeny v dřevěném obložení právě proto, že se nachází na hranici exteriéru a interiéru. Černá barva nebyla vybrána náhodně. Je v ní skryta symbolika „díry“. Novostavba vyplňuje díru po původním domu, který nebyl několik let obýván. Zatímco do ulice dům působí uzavřeným dojmem, do zahrady se naopak plně otevírá prostřednictvím velké prosklené plochy.

Interiér je barevně a materiálově postaven na materiálové textuře a odhalení základní konstrukce objektu. Celému prostoru dominují cementové stěrkové podlahy, pohledové betony na stropě a bílá výmalba na stěnách. Na tuto barevnost navazuje i práce s vestavěným nábytkem, kde opět převládá bílá barva doplněná o výrazné dubové masivní prvky.

Dispozičně stavba opět reaguje na tradiční principy zdejší zástavby. Provozně je dělena na dva základní celky – na průjezdnou garáž s půdou a na část určenou k bydlení. 

Dům je založen na betonových základech a desce a vyzděn z vápenopískových cihel. Stropní konstrukce je tvořena z železobetonu. Krov je řešen pomocí dřevěných „I“ vazníků. Vnější plášť a krov domu jsou dostatečně zatepleny tak, aby spolu s technickým řešením zdravotně-technických instalací energeticky splňovaly požadavky pro pasivní dům. Dům je vytápěn pomocí tepelného čerpadla systému země-voda, které dokáže nejen v zimě topit, ale v létě dům pasivně dům. Dále v objektu funguje řízená rekuperace vzduchu.

Materiály
zdivo – vápenopískové cihly
stropy – železobeton
podlaha – cementová stěrka
střešní krytina – falcovaný plech
fasáda – organická jemnozrnná omítka
fasáda – modřínové palubky
konstrukce střechy – dřevěné vazníky
vnitřní omítky – sádrové omítky
nábytek – masiv dub + MDF

Autorská zpráva, redakčně upraveno
Foto: Tomáš Slavík

Studio: CL3
Autor: Ing. arch. Radek Pasterný
Umístění projektu: Moravský Krumlov
Rok projektu: 2017-2020
Rok dokončení: 2021
Zastavěná plocha: 175 m²
Hrubá podlahová plocha: 295 m²
Užitná plocha: 257 m²
Plocha pozemku: 1783 m²
Rozměry: 940 m3
Náklady: 5 mil. Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a