Rodinný dům Povrly

Rodinný dům Povrly

(17. 8. 2022) 3+1 architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům Povrly

Dům na okraji vsi. Kolem domy, chaty, činžák, stavební všehochuť řídnoucí do ztracena. Tradiční úzká dlouhá proporce domu nám tu připadá adekvátní. 


Se sedlovou střechou je to v současnosti většinou boj – jak ji provést konstrukčně, jak ji efektivně prostorově využít, a jaké proporce jí dodat, aby dům nepůsobil neohrabaně a těžce. Pokusili jsme se tu naše zažitá schémata a předem skeptický pohled trochu převrátit. Sedlová střecha tu není pouhým nostalgickým symbolem, ale stává se klíčovým motivem. Svým přesahem nad dlouhou západní fasádou vytváří kryté loubí, ochranu interiéru domu před nechtěným sluncem, a zároveň se tu pod ní dá za deště posedět na zápraží. Přesah střechy na štítových stěnách je úložným prostorem na dřevo (kola, nářadí atd.), respektive krytou terasou - pokračováním vnitřního prostoru. 

Nepodařilo se odehrát zamýšlené lehké napětí mezi konzervativním tvaroslovím s konkrétností známých materiálů a abstraktní kůží domu, kdy měly diagonální šupiny střešního pláště obalit též uliční fasádu. Nakonec je tu tedy obyčejný dům na okraji vsi.

Autorská zpráva
Foto: Pavel Plánička
 
Autor: 3+1 architekti
Projekt: 2017 
Realizace: 2020
Plocha pozemku: 1699 m2
Zastavěná plocha: 200 m2
Užitná plocha: dům 250 m2, krytá terasa 35 m2
Obestavěný prostor: dům 930 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz