Rodinný dům Radimovice

Zadáním byl dům pro manželský pár s odrostlými dětmi. Od začátku jsme tedy návrh koncipovali jako dům pro dvě osoby. Tím se tento dům odlišuje od našich ostatních domů: nemá dětské pokoje, ale byl koncipován jako jednoduché a pohodlné bydlení. Jako místo setkávání s dětmi a jejich rodinami.
Tvarování hlavní hmoty stavby ovlivnil především územní plán obce, který stanovil sedlovou střechu. Tento handicap jsme přetavili v bonus. Chtěli jsme, aby dům byl moderní na první pohled, otevřený do zahrady a anonymní v pohledech z ulice. Proto vznikla hlavní hmota domu s asymetrickou střechou. Je to taková housenka položená v zahradě. Bylo nezbytně nutné, aby dům měl stejnou fasádu a stejnou střechu.
To, že jsme použili jako obklad černý plech, byla vlastně cesta hledání optimalizace. Michal přišel s touto inspirací z Nového Zélandu, kde se právě plechové domy (i když ne v černé barvě) často staví a klientům se tento koncept líbil.
Interiér je opakem vnějšku, tedy je zde využita kombinace bílých barev, stěrek a obkladů stěn s laminátovými deskami v dřevodekoru. V koupelnách jsou chromové doplňky. Kombinace měkkých tónů od bílé, přes dřevodekory až po tištěnou velkoplošnou grafiku na skle dávají interiéru kompaktní a přívětivý výraz.
Obývací pokoj je přisazený k hlavní hmotě a tvoří tak půdorysnou kompozici ve tvaru písmene T. Je protiváhou právě černé hmoty. Kombinace masivního, černého bloku s lehkou, nehmotnou a prosklenou částí dává domu dynamiku a autentický výraz. Intimita obývacího pokoje vznikla díky zahradě, kdy exteriér zahrady doslova vrůstá do obývacího pokoje a zároveň dává majitelům dostatečné soukromí. Aby tato privátní část byla maximálně odstíněna od okolí, je část obývacího pokoje od uliční strany odstíněna posuvnými kovovými paravány.

Dům je na velmi vysoké technologické úrovni: je zde využita rekuperace s vlastním tepelným čerpadlem s reverzním chodem. Vytápění je zajištěno druhotným tepelným čerpadlem, na domě jsou solární panely, které dobíjejí baterie, a to včetně možnosti nabíjení elektroauta. Celý dům je řízený systémem inteligentní domácnosti od firmy Inell.

Autorská zpráva
Foto: Jan Vrabec


Autoři: Atelier Kunc Architects – MgA. Michal Kunc; DMAE architects – Ing. arch. Alžběta Vrabcová
Obestavěný prostor: 1173 m3
Zastavěná plocha: 272 m2
Pozemek: 1517 m2
Generální dodavatel: Formic Construction

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*