Rodinný dům Srdce

Rodinný dům Srdce

(13. 3. 2018) Daniela Polubědovová

   
  • Situace

  • Řezy

  • 1 NP

 
 
 
 

Rodinný dům Srdce

Zadání investora a jeho koncová parcela v obytné zóně Žižkov III (Havlíčkův Brod) svoji polohou i tvarem byly impulsem a inspirací k vytvoření organické formy pro nový rodinný dům. Projektu jsme  začali  od první chvíle říkat “srdce”, protože  vzniklý půdorys tento tvar zřetelně evokuje.
Terén pozemku je svažitý a právě postupné klesání, které se na uliční délku sníží přibližně o výšku běžného patra, jsme v návrhu využili na umístění patra pro garáž (s přímým vjezdem z pozemku) a technické zázemí. Hlavní obytná část domu je svoji úrovní posazena na téměř nejvyšší část terénu.
Směrem do ulice jsme zachovali přátelský a otevřený charakter zástavby, proto je dům posunut blíže ke komunikaci a z velké části je v těchto místech ponechán bez oplocení.
Ve vstupní části bylo tak nutné podpořit intimitu bydlení a poměrně uzavřená fasáda má zde minimum oken. Obytná zóna s ložnicemi  a obývací prostor s kuchyní jsou orientované do zahrady s přímými výstupy na terasu a krásným výhledem na přilehlý les.
 V souladu s okolní přírodou  jsme zvolili převahu přírodních materiálů a barev. Abychom podpořili ladné křivky  stavby, plášť fasády tvoří svislý obklad rezavým plechem s velmi jemnou vlnkou, zahradní pergola z dřevěných trámů kopíruje zvlněný tvar skleněné fasády a vytváří pomyslnou řasu nad “otevřeným okem” domu.
Zelená střecha, divoká zeleň okolních trav, hustý porostu bambusů a rezavé roxorové tyče okolního plotu dotváří kombinaci barev, která odpovídá měnící se barevnosti okolní krajiny.
Přírodní motivy  se promítly i do vybavení interieru nejen ve výběru zvoleného materiálu a barev (staré dřevo, přírodní kámen, dřevěné masivní fošny, odstíny světle zelené, blankytně modré, temná zelená ), ale i ve tvarosloví designových prvků.
Madla, kliky i kladky na topných tělesech v koupelnách byly speciálně odlity z hliníku na základě reálných nasbíraných klacíku, lístků a dřevěných špalíků.
Velikou pomocí a výhodou při realizaci domu byla nezvyklá zaujatost a nadšení investora pro experimenty a jeho technické možnosti takovou výrobu realizovat.
Autorská zpráva
 

Lokalita: obytná zóna Žižkov III, Havlíčkův Brod
Autor:  Ing.arch. Daniela Polubědovová 
Spolupráce: Milan Bulva
HIP: Ing. Jiří Václavů
Zastavěná plocha: 241 m2
Obestavěný prostor: 723 m3
Hlavní dodavatelé: JaTo stav, Ruukki CZ, H.A. Technik, Truhlárna Starý, Modelárna Novák, Instalace Štastník, Rosteto
Projekt: 2011–2013
Realizace: 2013–2017
Foto: Filip Šlapal

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Dokončení

2017

 
 
 
 
49.6140911
15.5860089
Rodinný dům Srdce

Rodinný dům Srdce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

13. 3. 2018 14:44:46. Re: Rodinný dům Srdce. Jadran

 
 
 
 

13. 3. 2018 14:44:46. Re: Rodinný dům Srdce. Jadran

  Hodně zdařilý, zajímavý a i dobře padnoucí do prostředí (lze-li tak soudit podle fotek) - tohle se musí umět (což paní Polubědová dokazuje, že umí), ale zajímavá by byla ta cena. Průšvih totiž je, když si někdo něco podobného chce postavit za 3 až 5 milionu a ještě horší bývá, když se o to nějaký originální a ambiciózní architekt pokusí....za tohle palec ale hodně nahoru.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz