Rodinný dům v Březí

Rodinný dům v Březí

Březí

(13. 2. 2018) Petr Václavek

   
 
 
 
 

Rodinný dům v Březí

Zadání bylo jednoduché, přízemní, nepodsklepený domek pro investorku a její dospívající dceru. Žádné patro, dvě ložnice. Dům měl mít moderní originální charakter, žádná perníková chaloupka, kterých bylo všude plno. A to vše na zelené louce, téměř ideální zakázka.
Pozemek byl proporčně úzký, ale vstřícně orientovaný ke slunci. Začalo krásné období hledání tvaru, objemu, proporcí, filosofie domu i materiálů. Tento proces byl doprovázen kreativní korespondencí s investorkou v atmosféře dokonalého souznění. Tuto idylku narušil jen obecní úřad striktním požadavkem na sedlovou střechu, ale dnes jsem mu za to skoro vděčný. Donutil mne se k této problematice postavit vlastním autorským způsobem.
Investorka si ze všech materiálových variant vybrala černou. Výhodou této varianty bylo, že umožňovala běžnými, levnými stavebními technologiemi vytvořit opticky ucelenou hmotu střechy a přízemí. Od začátku jsem cítil, že tu přísnou černou kubistickou hmotu ležící na téměř rovném pozemku chci propojit s křivkami zelených terénních valů. Ty měly za úkol též alespoň částečně odstínit soukromí terasy v průčelí od příjezdové silnice. Dnes je za tímto šťastným rozhodnutím ukryta i zapuštěná vířivka.
Během téměř pěti let výstavby se změnila rodinná situace paní investorky a počet obyvatel domu se téměř zdvojnásobil na dva dospělé a dvě děti. Střešní prostor nebyl od počátku programově koncipován k půdní vestavbě a dům přestal být prostorově velkorysý. Dostal jsem tedy objednávku na vytvoření dalšího obytného prostoru v zadní části zahrady, který byl specifikován jako samostatný „vejminek”, minigarsonka, splňující i úlohu hostovského pokoje. Podařilo se mi jej skrýt do terénního valu stejného charakteru, jaký byl navržen před průčelím domu a investoři mu začali trefně říkat řopík.
Celý příběh domu trval pět let a jen na dokončení terénních úprav a zahrady se čekalo skoro tři. Použité technologie jsou naprosto standardní a levné, dům není ani inteligentní, ani pasivní. Obyvatelé si pochvalují náklady na topení, protože velké prosklené plochy jsou orientovány na západ a na jih.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

15. 2. 2018 13:16:05. Re: Rodinný dům v Březí. Jitka

 
 
 
 

15. 2. 2018 13:16:05. Re: Rodinný dům v Březí. Jitka

  Kopečky na rovině, roviny teras ve svazích - člověk (stavebník) holt není nikdy spokojený s tím, co má :-).
Ale tohle se mi líbí.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz