Rodinný dům v Kolovratech

Rodinný dům v Kolovratech

Praha-Kolovraty

(8. 10. 2015) Markéta Zdebská/BY architects

   
 
 
 
 

Rodinný dům v Kolovratech

Pozemek o malé rozloze se nachází na mírném západním svahu, v příměstské části hlavního města. Dopravní dostupnost do centra je velmi dobrá. Vzhledem k velikosti parcely je dům navržen jako dvoupodlažní. Horní patro, ve kterém se nacházejí ložnice, je vysunuto nad terén a opírá se o dvě ocelové nožky. Štít sedlové střechy se tak, se svým archetypálním tvarem, vznáší směrem ke komunikaci. Zastřešuje vstup a parkovací stání a především přirozeně doplňuje uliční frontu. Zbytek horního patra je podepřen nižší ustupující hmotou obsahující obytný prostor a pracovnu, která vyhlíží do ulice.
Na jižní hranici pozemku, u vstupu na pozemek, dům komunikuje se starou švestkou, která mu podává ruku a vítá ho mezi starousedlými domy různorodého vzezření. V hlavní průhledové ose stojí stávající třešeň, která zdobí hlavní obytný prostor a schodiště. Díky hrám denního i umělého osvětlení se z domu stává živý organismus, měnící svou podobu během dne, i v průběhu ročních období.
Domu dávají výraz detaily, provedené v prostých materiálech až po jemnou fazetu na dřevěných stupních schodiště. Důraz byl kladen na výběr každé mřížky, kličky, vypínače, zvonku, či baterie, a to co do typu i konkrétního odstínu. Kromě zeleného kaučuku, který domem prochází jako spojující prvek, nese dům, od hlavy až k patě, bílé tóny, s drobnými akcenty v černé a šedé. Schéma palety tak tvoří podklad pro život, jehož barevnost vtiskne domu konečnou podobu. Těším se z výsledku a ráda bych poděkovala investorům, bez kterých by dům nemohl vzniknout.

Autorská zpráva
Foto: Rostislav Zapletal /Tomáš Rasl /Markéta Zdebská


 

Místo: Praha-Kolovraty
Klient: Angela a Roman Rognerovi
Autor, autorské dozory, spolupráce na provádění: Markéta Zdebská / BY architects,  spolupráce Molo architekti, s. r. o. (DSP, DPS - hrubá stavba); Pavel Bartoň (projektant elektro); Lukáš Bartoš (projektant VZT); Jan Dobeš, Jana Hajasová (DPS - fasáda, okna, interiér); Jaroslav Jarkovský, MADT a. s. (technická podpora); Josef Šanda (technická podpora); Patrik Zamazal (technická podpora); Eugen Maletič, Delta Light Czech s. r. o. (projekt osvětlení)
Prováděcí firmy: Naga, s. r. o.; Omistav, s. r. o.; Karel Švec pokrývačství; Truhlářství Jelínek a Kallas
Pozemek: 300 m2
Užitná plocha: 130 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2013

 
 
 
 
50.0127154
14.6231040
Rodinný dům v Kolovratech

Rodinný dům v Kolovratech
Praha-Kolovraty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz