Rodinný dům v Praze 5

Rodinný dům v Praze 5

(30. 10. 2018) ARCHUM architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům v Praze 5

Návrh rodinného domu vstupuje do stabilizovaného území – tradiční uliční fronty historického jádra městské části Praha 5. Zároveň vyznává vzory moderní architektury. Výsledkem je architektonicky čistý prostor modelovaný světlem, jehož vnější forma vytváří jasný řád a zároveň svým téměř archetypálním objemem respektuje urbanistický kontext. Jednotlivé části domu interpretují tradiční prvky a postupy soudobým jazykem. Vzniká tvůrčí hra mezi starým a novým, tradičním a moderním, hmotou a tvaroslovím, vnitřkem a vnějškem.  

Rodinný dům je trojpodlažní. Přízemí se obytnou společenskou částí otevírá severozápadním směrem do zahrady, servisní zázemí tvoří předěl od uličního prostranství. V patře jsou ložnice a pokoje orientované na obě strany a nabízející různé varianty výhledů, denního osvětlení či intimity. Půda je pojata jako jeden otevřený prostor s oddělenou šatnou.

Uliční fasáda stojí na trojosé kompozici a jasně architektonicky definovaných podlažích. Trojosý princip se uplatňuje v patře a podkroví, které drží jednotné vertikály oken (na úrovni střechy provedené formou vikýřů, v patře se zvýrazněnými šambránami). V přízemí jsou fasádní otvory sjednoceny spolu s dalšími prvky do dvou vstupních portálů (hlavní vstup a garáž), tvořících čistou geometrickou kompozici. Dvorní fasádě dominuje přízemní část komponovaná z velkých prosklených oken a modřínového obložení, přecházejícího v terasu se zahradním domkem a lamelovou pergolou. Materiálově se na fasádě uplatňuje především bílé natřená klasická štuková omítka, šedě lakovaný kov (střecha, okenní zábradlí, šambrány, portály v přízemí), modřínové dřevo (směrem do zahrady) a sklo v transparentním i matném provedení.

Koncepce interiéru je postavena na několika základních principech: otevřenost světlu, soulad vnitřního prostoru s architekturou domu, prostorová a materiálová jednoduchost, pozornost k detailu. Každý z principů zahrnuje několik v návrhu uplatňovaných postupů. Princip „otevřenosti světlu“ znamená velkorysost okenních otvorů, propojení vnitřního prostoru s vnějším (zejména obytného prostoru se zahradou), pečlivou práci s denním osvětlením (variantní možnosti od úplného oslunění po různé formy zastínění a zaclonění) a nasvětlováním interiéru (přímým i nepřímým). Soulad vnitřního prostoru s architekturou domu se projevuje v naprosté vzájemné provázanosti stavebních a interiérových prvků. Každé okno, dveře či nosná konstrukce lícuje s navazujícími vnitřními stěnami, váže na objekty vestavného nábytku, tvoří pečlivě zvažovanou kompozici v jednotlivých místnostech. Vše vzájemně souvisí. Návrh pracuje s jednoduchými geometrickými tvary prostorů, stavebních prvků i vybavení, používá jen několik základních barev (bílá, šedá) a materiálů (dubové dřevo, OSB, nerezová ocel, leštěný beton), které prostupují celým domem. Volba barev a materiálů pomáhá celkové prosvětlenosti a otevřenosti prostoru. Každému, byť sebemenšímu detailu domu je věnována naprostá pozornost. Dveřní zárubně lícují s povrchy stěn i vestavného nábytku, hrany povrchů podlah vážou na navazující dveřní či okenní otvory, svítidla i další elektromontážní prvky jsou osově komponovány, revizní otvory jsou skryté v obkladech. Interiér domu je na první pohled střídmý a jednoduchý, ve skutečnosti však komplexní, vzájemně provázaný celek.

Projektant: ARCHUM architekti s. r. o.
Autorský tým: Šimon Vojtík, Karel Stejskal, Michal Petr, Jana Urbanová
Projekt: 2014–2016
Realizace: 2016–2018
Investor: Soukromá osoba
Generální dodavatel: RAVAD s.r.o.
Truhlářské práce: Josef HastíkZastavěná plocha: 95 m2
Užitná plocha: 195 m2 
Uspořádání: 4 + kk + příslušenství, půda a vestavěná garáž
Fotografie: Josef Neumann

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

24. 3. 2022 10:08:28. Povolení spolehlivé a rychlé půjčky. Helcova Petra

 
 
 
 

24. 3. 2022 10:08:28. Povolení spolehlivé a rychlé půjčky. Helcova Petra

  Povolení spolehlivé a rychlé půjčky
Nabídka pujcky mezi jednotlivci za 72 hodin Jsme ochotni pujcit s úrokovou sazbou 2%, nabízíme pujcky komercním a soukromým organizacím v rozsahu od 50 000 do 50 000 000 v období od 1 do 30 let, nabízíme S úverem s nízkou úrokovou sazbou a bez kreditní kontroly nabízíme osobní pujcky, pujcky na konsolidaci dluhu, rizikový kapitál, komercní pujcky, studentské pujcky, úvery na bydlení. "uvedte výši potrebného úveru a trvání, které si mužete dovolit, jsme dobre certifikováni a registrováni, naše pujcky jsou dobre pojišteny pro maximální bezpecnost, což je naše nejvyšší priorita.: petrahelcova@gmail.com whatsapp +420723691859

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz