Základním konceptem projektu byl u této stavby velkorysý obytný prostor s galerií. Díky členitosti přízemí mají všechny místnosti svůj venkovní prostor, dětské pokoje v patře získaly vlastní terasy. Z jedné z nich se může vyjít na zelenou střechu bočního křídla s garáží a pracovnou. Vila stojí v zadní části rozlehlé parcely s ovocným sadem, z teras a ze zelené střechy se otevírá výhled do okolí. Samostatné venkovní stěny v přízemí vytvářejí malé atrium u ložnice rodičů, kteří tak v létě mají možnost vyjít ven, aniž by na ně bylo vidět od sousedů.
Co se týče hmotového, prostorového řešení i celkové kompozice domu, vznikl malý soukromý labyrint s průchodem, dvorky, zákoutími, přestože je základní tvar stavby jednoduchý. Terasy a zelená střecha se tak staly místy, kde je radost pobýt.
Majitelé si jako stavební materiál původně přáli pohledový beton. Ten ale nepatří k nejlevnějším technologiím, proto jsem jim nabídl zdivo z betonových bloků. Vznikla tak ojedinělá tvář stavby – bloky jsou totiž přiznané v exteriéru i ve většině interiérů. Toto řešení má svoji výtvarnou hodnotu, která se časem neopotřebuje ani neomrzí. Tvárnice v režném přírodním stavu jsme kombinovali s dalšími materiály – v patře je na stěnách stěn dřevo, uvnitř domu jsou ze dřeva podlaha, stropy a podhledy.
Hlavní dvoupodlažní budovu doplňuje jednopodlažní garážový objekt s pracovnou. Obě hmoty propojuje vegetační střecha, která je protažena nad vstupním prostorem vycházející od garáže. V přízemí domu se nachází zádveří se šatnou, WC, jídelna, místnost pro domácí práce, obytný prostor, který je vysoký přes obě patra a ložnice rodičů se šatnou a koupelnou. V patře je galerie, dvě ložnice s koupelnami a terasami. V garážovém křídle je umístěn také pokoj pro hosty (alternativně pracovna) se samostatným vstupem, šatnou a sociálním zázemím.
Dům tvoří podlouhlý hmotný kvádr, z něhož vyrůstá lehká dřevěná část ložnic s pultovou střechou. Garáž má rovnou vegetační střechu, na níž se nachází terasa. Architektonickému tvarosloví odpovídají materiály: kombinace betonových bloků v režném přírodním stavu s lehkostí dřeva. To je použito jak pro patro a střechu, tak jsou z něho vyrobeny také okna, dveře a povrchy teras. Krytina střechy a veškeré klempířské prvky byly zhotoveny z titanzinku.
Autorská zpráva
Foto: Jaroslav Hejzlar
Foto: Jaroslav Hejzlar
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.