Rodinný dům v Šenově

Rodinný dům v Šenově

Šenov-Ostrava

(16. 7. 2018) Dušan Urbanczyk

   
 
 
 
 

Rodinný dům v Šenově

Dům v pasivním standardu je určen pro rodinu se dvěma dospělými dětmi. Rozlehlý a široký pozemek je na severní straně krytý lesem, směrem na jih se mírně svažuje k domku rodičů.
Navrhli jsme jej jako jednoduchý pavilon uprostřed zahrady. I když jsou obytné místnosti kvůli pasivním ziskům orientované na jih, kuchyně má výhled také do severní zahrady a malé „okýnko“ ke vstupu. Sezení v obývacím pokoji je umístěno v severním koutu u nízkého panoramatického okna s pohledem na les. Jeho koruny stromů jsou vidět i z koupelen.
Střed domu tvoří společenská část, umístěná mezi blok garáže a blok pokojů. Se zahradou ji spojují meziprostory verandy a lodžie. Průchozí předsíň a její bezprostřední sousedství s kuchyní, jídelnou a lodžií umožňují v teplých měsících faktické „bydlení“ v zahradě. V čase nepohody je zase možné přejít suchou nohou do auta nebo skladu. Ve studii jsme si prověřili několik variant řešení s průchozí sallou terenou, pro realizaci byla vybrána verze s širokou lodžií, obrácenou pouze na jižní stranu zahrady.
Blok garáže má dostatek úložných prostor a zázemí pro údržbu zahrady, blok pokojů poskytuje soukromí – má velká čtvercová okna na jih, výstup na zahradu je možný přes jídelnu nebo předsíň.

Stěny, základová a střešní deska domu jsou masivní, aby maximálně akumulovaly teplo. Zvenčí je dům zateplen 30-40 cm polystyrenu včetně podlahy a střechy. Okna mají trojskla. Dům je vybaven systémem nucené výměny vzduchu s rekuperací. Dotápění je prováděno podlahovým vytápěním a tepelným čerpadlem vzduch voda.
I když byly v průběhu realizace zjednodušeny některé detaily, do stanoveného rozpočtu se v první fázi „nevešlo“ prosklení lodžie. Její detaily upravujeme pro realizaci v příštím roce. Doufáme také, že investor najde odvahu i k provedení zahradních úprav v podobě vzrostlých stromů a rozsáhlejšího keřového patra.

Autorská zpráva

Foto: Dušan Urbanczyk 

 
Stavebně technická část a inženýring: Passive house -  Petr Mareček, Michael Jaďuď, Eva Škrabalová.
Interiér: Eva Špačková

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2012

 
 
 
 
49.7931487
18.3760739
Rodinný dům v Šenově

Rodinný dům v Šenově
Šenov-Ostrava

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz