Rodinný dům ve Slavkově

Rodinný dům ve Slavkově

Luční 536, Slavkov, okres Opava, Slavkov, okres Opava

(13. 7. 2015) Tomáš Bindr, Jan Zelinka - Atelier 38 

   
 
 
 
 

Rodinný dům ve Slavkově

Nově vznikající ulice na okraji obce. Všudypřítomné, ve větru se klátící van Goghovské zlaté obilí. Jak má vypadat bydlení na vesnici ve třetím tisíciletí? Co se můžeme naučit od původního způsobu bydlení na venkově? Co pro něj bylo charakteristické? Neodmyslitelnou součástí snad každé stavby byl dvůr.  Na něm bosé děti pobíhaly se zvířaty, pralo se tu prádlo, mlátilo obilí, pořádaly se zabíjačky…  Ze dvora se vcházelo do obydlí lidí, zvířat, do stodoly, do sýpky. Dvůr byl prodloužením vnitřních prostorů a zároveň spojnicí mezi soukromím obyvatel a životem vesnice.
Na tomto sémantickém znaku je založen koncept domu - jednoduchá jednopodlažní dynamická hmota se většinou vnitřních prostorů otevírá do dvora. Interiér si tak při dostatečném proslunění zachovává soukromí, je pohledově krytý z venku a naopak si zachovává výhledy do krajiny. Dvůr, exteriér, se stává součásti interiéru a naopak. Dvůr dělí dispozici na klidovou a společenskou část.

Dům je vyzděný z cihelných tvarovek a kontaktně zateplený, dvůr má větranou fasádu s dřevěným obkladem. Nosnou konstrukci jednoplášťové nevětrané střechy tvoří v rovné části železobetonová deska,  v části s pultovou střechou konstrukce dřevěná. Okna jsou dřevěná z eurohranolů.
Hlavní hmoty jsou v probarvované omítce v odstínu terakota, atrium a kryté stání jsou obloženy modřínovými deskami. Konstrukce krytého stání a pergoly je dřevěná, krytá bezpečnostním sklem.
Vytápění je teplovodní podlahové, zdrojem je kondenzační plynový kotel.

Autorská zpráva

 

Místo: Luční 536,  Slavkov, okres Opava
Autoři: Ing. arch. Tomáš Bindr, Ing. arch. Jan Zelinka - Atelier 38 s.r.o.
HIP: Ing. Tomáš Mička - Atelier38 s.r.o.
Realizační firmy: Slezské stavby Opava s.r.o., Ipos Opava s.r.o.
Zastavěná plocha: 206 m2
Zastavěná plocha atria a krytého stání: 57 m2   
Užitná plocha: 157 m2
Obytná plocha: 89 m2
Obestavěný prostor: 713 m3 Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2012

Objem a plocha

Zastavěná plocha [m²]: 206
Užitná plocha [m²]: 157

 
 
 
 
49.9419985
17.9191201
Rodinný dům ve Slavkově

Rodinný dům ve Slavkově
Luční 536, Slavkov, okres Opava
Slavkov, okres Opava

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz