Rodinný dům ve Smilovicích

Rodinný dům ve Smilovicích

Smilovice

(11. 5. 2020) Kamil Mrva Architects

   
 
 
 
 

Rodinný dům ve Smilovicích

Návrh domu vychází z principů beskydské lidové architektury, stavební pozemek leží na okraji obce Smilovice v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Skrz parcelu prochází vedení vysokého napětí – jeho ochranné pásmo bylo důležitým parametrem při umístění stavby na pozemku.
Rodinný dům jsme navrhli jako kompaktní jednopodlažní stavbu s obytným podkrovím. Jeho obdélníkovou hmotu ukončuje sedlová střecha, doplněná o pultový vikýř na jižní straně. Dispozičně je dům členěn jednoduše: v přízemí je společenská zóna s hlavním obytným prostorem a s výstupem na terasu, v podkroví jsou ložnice. Přízemí i podkroví jsme prosklenými plochami orientovali k jihu a k výhledu na panorama Beskyd.
Majitelé domu, manželé Kapitanovovi, měli od počátku spolupráce vztah k moderní architektuře a zároveň cit pro detaily a současné technologie, a to se odrazilo v konečné podobě domu.

Autorská zpráva
Foto: Studio Toast
Stavba získala Čestné uznání v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2018 v kategorii Rodinné domy.


 

Autor: Kamil Mrva Architects, s.r.o.; spolupráce Ing. arch. Veronika Bezděková, Ing. Jaroslav Holub, Ing. arch. Monika Drholecká, Ing. Tomáš Šenovský

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

11. 5. 2020 17:56:15. Re: Rodinný dům ve Smilovicích. Jiří Kalvach

11. 5. 2020 19:19:48. Re: Rodinný dům ve Smilovicích. Jitka

12. 5. 2020 08:58:56. Re: Rodinný dům ve Smilovicích. Ted

 
 
 
 

11. 5. 2020 17:56:15. Re: Rodinný dům ve Smilovicích. Jiří Kalvach

  I oceněná stavba může znamenat krok zpět, k něčemu, co už není nejen módní, ale ani vkusné. Věc vkusu je velmi osobní záležitost každého vzdělaného člověka. Nikde jinde než v umění a architektuře se to tak nejeví.
A mne se strohé výrazově chudé objekty pro osobní bydlení vůbec nelíbí. Jako se mi nelíbí vychrtlé ženy nebo obézní lidé. Je na tom něco odsouzení hodného? Nikdy bych v takovéto stodole pro skladování materiálu nemohl a nechtě bydlet. Jaký smysl pro pestrost tvarů přírody a krásu jako takovou mají lidé, kteří tam bydlet chtějí? Lépe nevědět.

11. 5. 2020 19:19:48. Re: Rodinný dům ve Smilovicích. Jitka

  Možná, jednou, až budou okolo také stromy ...
Nějak nemohu rozeznat, jestli jde o dřevěný obklad fasády nebo o otisk dřevěného šalování do betonu.
Zajímalo by mě, jestli obyvatelé optavdu žijí v takto nebarevném interiéru, nebo jestli před focením všechny barevné věci uklidili, aby udělali autorovi radost.

12. 5. 2020 08:58:56. Re: Rodinný dům ve Smilovicích. Ted

  Krásný dům! Já bych v něm bydlel hned. Nepotřebuju doma serepetičky, barevné dečky, stovky textur a materiálů. Nepotřebuju ROZBÍJET jednolité plochy, nepořebuju ukončovací linie, prostě doma nepotřebuju všechen ten vizuální bordel, na který je každý druhý zvyklý (nezaměňovat s "LÍBÍ SE MI"). Chci dům, ve kterém je klid. A to v tomhle domě rozhodně bude...Všechen svět okolní je zaprasen barvami, zvuky a nevkusem, proč to ještě mít doma. Každému podle jeho gusta. Ale tento dům se umírněným vnitřkem projevuje i do exteriéru.
Skvělá práce!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz