Rodinný dům ve Smilovicích

Rodinný dům ve Smilovicích

Smilovice

(11. 5. 2020) Kamil Mrva Architects

   
 
 
 
 

Rodinný dům ve Smilovicích

Návrh domu vychází z principů beskydské lidové architektury, stavební pozemek leží na okraji obce Smilovice v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Skrz parcelu prochází vedení vysokého napětí – jeho ochranné pásmo bylo důležitým parametrem při umístění stavby na pozemku.
Rodinný dům jsme navrhli jako kompaktní jednopodlažní stavbu s obytným podkrovím. Jeho obdélníkovou hmotu ukončuje sedlová střecha, doplněná o pultový vikýř na jižní straně. Dispozičně je dům členěn jednoduše: v přízemí je společenská zóna s hlavním obytným prostorem a s výstupem na terasu, v podkroví jsou ložnice. Přízemí i podkroví jsme prosklenými plochami orientovali k jihu a k výhledu na panorama Beskyd.
Majitelé domu, manželé Kapitanovovi, měli od počátku spolupráce vztah k moderní architektuře a zároveň cit pro detaily a současné technologie, a to se odrazilo v konečné podobě domu.

Autorská zpráva
Foto: Studio Toast
Stavba získala Čestné uznání v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2018 v kategorii Rodinné domy.


 

Autor: Kamil Mrva Architects, s.r.o.; spolupráce Ing. arch. Veronika Bezděková, Ing. Jaroslav Holub, Ing. arch. Monika Drholecká, Ing. Tomáš Šenovský

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

11. 5. 2020 17:56:15. Re: Rodinný dům ve Smilovicích. Jiří Kalvach

11. 5. 2020 19:19:48. Re: Rodinný dům ve Smilovicích. Jitka

12. 5. 2020 08:58:56. Re: Rodinný dům ve Smilovicích. Ted

 
 
 
 

11. 5. 2020 17:56:15. Re: Rodinný dům ve Smilovicích. Jiří Kalvach

  I oceněná stavba může znamenat krok zpět, k něčemu, co už není nejen módní, ale ani vkusné. Věc vkusu je velmi osobní záležitost každého vzdělaného člověka. Nikde jinde než v umění a architektuře se to tak nejeví.
A mne se strohé výrazově chudé objekty pro osobní bydlení vůbec nelíbí. Jako se mi nelíbí vychrtlé ženy nebo obézní lidé. Je na tom něco odsouzení hodného? Nikdy bych v takovéto stodole pro skladování materiálu nemohl a nechtě bydlet. Jaký smysl pro pestrost tvarů přírody a krásu jako takovou mají lidé, kteří tam bydlet chtějí? Lépe nevědět.

11. 5. 2020 19:19:48. Re: Rodinný dům ve Smilovicích. Jitka

  Možná, jednou, až budou okolo také stromy ...
Nějak nemohu rozeznat, jestli jde o dřevěný obklad fasády nebo o otisk dřevěného šalování do betonu.
Zajímalo by mě, jestli obyvatelé optavdu žijí v takto nebarevném interiéru, nebo jestli před focením všechny barevné věci uklidili, aby udělali autorovi radost.

12. 5. 2020 08:58:56. Re: Rodinný dům ve Smilovicích. Ted

  Krásný dům! Já bych v něm bydlel hned. Nepotřebuju doma serepetičky, barevné dečky, stovky textur a materiálů. Nepotřebuju ROZBÍJET jednolité plochy, nepořebuju ukončovací linie, prostě doma nepotřebuju všechen ten vizuální bordel, na který je každý druhý zvyklý (nezaměňovat s "LÍBÍ SE MI"). Chci dům, ve kterém je klid. A to v tomhle domě rozhodně bude...Všechen svět okolní je zaprasen barvami, zvuky a nevkusem, proč to ještě mít doma. Každému podle jeho gusta. Ale tento dům se umírněným vnitřkem projevuje i do exteriéru.
Skvělá práce!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz