Rodinný dům ve Svitavách

Rodinný dům ve Svitavách

Svitavy

(17. 12. 2018) AP Atelier

   
 
 
 
 

Rodinný dům ve Svitavách

Pozemek pro dům je situován na jihozápadním konci zástavby na samém okraji města Svitavy. V jeho bezprostředním okolí se nacházejí soliterní rodinné domy. Parcela je mírně svažitá a naklání se k jihozápadu. Přes přilehlá pole jsou tu nečekaně krásné výhledy do okolní krajiny.
Dům je koncipován ve svém přízemí již od příchodu jako soustava plynule navazujících prostorů, kterou od města pohledově chrání nízké dlouhé zdi. Do krajiny se obytná struktura ale plně otevírá, hlavní místnosti přirozeně přecházejí soustavou teras do zahrady. Dům působí jako zeď (obytné) zahrady na konci města. V přízemí je hlavní společný obytný prostor, jehož středobodem je velký rodinný stůl. Místo jídelny se stolem tvoří základ domu. K obytnému prostoru přiléhají terasy v různých šířkách. Ložnice rodičů a domácí tělocvična jsou nejblíže klidné zahradě a malé vodní ploše. Veliké zastřešené závětří, komfortní garáž a ostatní služebné prostory jsou situovány v blízkosti vstupu.
Hmota domu graduje v malém prvním patře – jakési „vyhlídkové kukani“, kde jsou umístěny pokoje dětí, prostorná herna a zázemí. První patro je vykonzolované nad terasu u bazénu, a tak poskytuje i příjemný stín v letních měsících. Dům je bohatý na různá místa s vlastním výrazným charakterem, kde jeho obyvatelé nalézají jak místa setkávání, tak i zákoutí klidu a odpočinku.
Jako konstrukční systém byl zvolen železobeton, další materiály (dřevo, kámen, kov) jsou použity zpravidla v přírodní podobě. Stěny a zdi jsou režně bílé barvy v jemné omítce. Dům kryje zelená střecha, která je pohodlně přístupná z prvního patra a kde se nachází další malá terasa.

Autorská zpráva

Autor: Josef Pleskot; spoluautoři Norbert Schmidt, Michaela Zucconi

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz