Rodinný dom N

Rodinný dom N

Lietavská Svinná - Babkov, okr. Žilina

(15. 6. 2020) Michal Diviš

   
 
 
 
 

Rodinný dom N

Dvojpodlažný rodinný dom sa nachádza v Kňazové Lehote. Obec leží v údolí riečky Svinianka, v južnej časti Žilinskej kotliny. Zo svahovitého terénu na južnej hranici intravilánu sa otvárajú výhľady na lietavské podhradie a protiľahlý vápencový hrebeň.
Dom je posunutý k južnej hranici pozemku, konfigurácia pôvodného terénu bola východiskom pre dvojúrovňové využitie parcely. Garáž, sprístupnená komunikáciou prebiehajúcou pozdĺž východnej hrany parcely, tvorí podnož pre nočnú časť domu. Celkový pôdorys, ktorý sa rozvíja na vyššej úrovni, je z východnej časti ohraničený vyššou, dennou časťou domu so sedlovou strechou. Tá zároveň tvorí pohľadovú bariéru pre otvorený segment záhrady. Betónová terasa, „zovretá“ oboma traktami domu, sa otvára na juhozápad. Výhľad na okolité lúky nerušia žiadni susedia.
Príjemnú sivú patinu dreva, použitého na fasáde dennej časti domu, striedajú precízne monochromatické plochy nižšieho traktu. Bezpresahová strecha a skryté žľaby nechávajú vyniknúť kompozíciu dvojice blokov. Priestorový koncept interiéru je obohatený o prevýšenú zónu obývacej izby, otvorenú na celú výšku krovu s galériou na poschodí.
Autorská zpráva

Autor a generální projektant: Ing. arch. Michal Diviš
Zastavěná plocha: 259,50 m2
Podlahová plocha 1. NP: 188,63 m2
Podlahová plocha 2. NP: 66,55 m2
Podlahová plocha 1. PP (garáž): 55,32 m2
Podlahová plocha celkem: 310,50 m2
Plocha pozemku: 1757,5 m2
Obestavěný prostor: 1610 m3
Náklady: cca 300 tisíc eur

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz