Rodinný dům Tribuna

Rodinný dům Tribuna

(30. 5. 2023) TVARY

   
 
 
 
 

Rodinný dům Tribuna

Rodinný dům TRIBUNA byl dokončen v roce 2020 v obci Hať nedaleko Ostravy. Nachází se na mírně svažitém pozemku vedle hlavního příjezdu do obce směrem z Hlučína a Šilheřovic. Pozemek je ze západní strany lemován rušnou komunikací. Příjezd na pozemek je situován na východní straně. V jihovýchodním rohu pozemku je umístěna obytná chatka. Terén je svahován od jihu k severu ve sklonu 8 stupňů. Přáním majitele bylo zajistit dobrý výhled na fotbalové hřiště umístěné západně za hlavní silnicí.

Zapuštění objemu do terénu umožnilo vytvořit malé údolí v oblasti jižní terasy. Údolí odstiňuje ruch okolního provozu a znemožňuje pohled ze sousední komunikace do soukromé části zahrady a interiéru. Na severní straně stavby je základní objem vykrojen pro zajištění výhledu na centrum obce a kostel z prosklené části hlavního obytného prostoru.

Jednotná střešní rovina je spádována od západu k východu pod úhlem 8 stupňů (kolmo na sklon svahu). Spádování střechy se promítá do interiéru, kde na západní straně vytváří nad hlavním obytným prostorem místo pro loft, jenž slouží jako TRIBUNA s výhledem na fotbalové hřiště a také jako pracovna.

Základní objem je doplněn o převislé zastřešení okolních ploch a terasy půdorysně tvarované do lichoběžníku se sklonem stran opět v úhlu 8 stupňů. Zastřešení tvoří v oblasti vstupu na východní straně objektu krytý tunel se sušárnou dřeva. Stavba tvoří přirozenou bariéru zajišťující soukromý prostor zahrady bez nutnosti realizace plotu.


Autorská zpráva
Foto: Martin Jakubec

Ateliér: TVARY
Autoři: Ondřej Slowik, Jiří Slowik, Lucie Šponarová
Realizace: 2020

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 6. 2023 13:11:53. Re: Rodinný dům Tribuna. Lea Nardová
7. 6. 2023 20:42:31. Re: Re: Rodinný dům Tribuna. Jitka

 
 
 
 

7. 6. 2023 13:11:53. Re: Rodinný dům Tribuna. Lea Nardová

  Děkuji paní Ivetě Cákové za plodnou diskusi k tématu.
Ale k věci: Prezentovat stavbu bez situace a možnosti posouzení vnějších vazeb je nesmysl. I když i fotografie samotné vypovídají o urbanistické kvalitě mnohé.
A mimochodem - schodiště musí mít madlo. Ale je vidět, že autoři netrpí úzkoprsostí a stavební úřad také ne.

7. 6. 2023 20:42:31. Re: Re: Rodinný dům Tribuna. Jitka

  To máte to samé, jako rodinný dům v Mníšku, který má nízké parapety. Nebo velká spousta předělávaných interiérů, kde se po úpravě vstupuje na WC přímo z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel. Ale stavebnímu úřadu bych za to až tak vinu nedávala. K souhlasu se stavbou se nepředkládá prováděcí projekt, za správnost projektu odpovídá projektant a stavby jako jsou rodinné domy se nechodí kolaudovat, protože se jen vydává souhlas s užíváním

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz