Rodinný dům v Kutné Hoře

Rodinný dům v Kutné Hoře

(1. 8. 2023) Tomáš Hladík

   
 
 
 
 

Rodinný dům v Kutné Hoře

Při návrhu tohoto domu hrálo největší roli prostředí. Ulice leží blízko historického centra Kutné Hory, v údolí říčky Vrchlice. Přes ulici je rybník Haering, kde je možné spatřit volavky, čápy, a někdy i labutě. Celé údolí je plné zeleně. Vlahé podvečery jsou naplněny kuňkáním žab a zpěvem ptáků. Občas je slyšet klepání strakapoudů. Jednou jsem nad hladinou Vrchlice zahlédl i ledňáčka.

Dům je umístěn v půdoryse bývalé kamenné stodoly, jejíž statický stav nedovolil ji zachovat. Hmotově je dům obdobný jako původní stodola, také se sedlovou střechou orientovanou stejným způsobem. Dům využívá dramatického terénu a orientace ke světovým stranám. Vykopaná zemina pro zahloubení domu byla použita pro navýšení plochy zahrady, ze které se tak nabízí lepší pohled na rybník. 

Vstup z terénu je možný jak do přízemí, tak do patra. V suterénu je díky bazilikálnímu osvětlení možné umístění našeho architektonického ateliéru. Zalomení pro tato okna vytváří v obývacím pokoji lavici. Štít směřuje jihovýchodním směrem a skýtá úchvatný výhled na výše zmíněný rybník. Dům je postaven z voštinových cihel, které nabízejí kromě energetické úspornosti i akumulační komfort.  Jihozápadní stěna je opatřena dřevěnými lamelami z tepelně upraveného borového dřeva. Lamely jsou pevné a jsou naklopeny tak, aby v letních měsících bránily přímým slunečním paprskům a nedocházelo tak k přehřívání interiéru. Naopak v chladnějších měsících, kdy je slunce nízko, se jeho světlo a teplo dostává mezi lamelami dovnitř a teplé tóny dřeva příjemně prohřívají místnosti za okny. Posuvné okenice jihovýchodního štítu umožňují regulovat sluneční světlo a teplo dle aktuální potřeby.

Kompaktní tvar domu, jeho zasazení do svahu a aktivní využívání slunečního světla pomáhají snížení energetické náročnosti na minimum. Rozmístění dispozic je jednoduché a účelné. Dešťová voda je jímána a využita pro zalévání zahrady, která je díky nadšení a citu mé ženy plná ovocných stromů, bylin plných vůní a květů, které dotvářejí náš domov.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Hladík, Jakub Lokaj

Autor: Ing. arch. Tomáš Hladík

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

16. 8. 2023 16:49:27. Poctivá a spolehlivá půjčka do 24 hodin. Lenka Sykorova

 
 
 
 

16. 8. 2023 16:49:27. Poctivá a spolehlivá půjčka do 24 hodin. Lenka Sykorova

  Spolehlivý a důvěryhodný! Nabízíme osobní a komerční půjčky na nemovitosti, firmy atd. od 50 000 Kč do 400 000 000 Kč a od 500 do 500 000 00 €. Naše půjčky jsou snadné a rychlé. Výše měsíčních splátek a fixní úroková sazba jsou velmi závislé na charakteru, výši a délce trvání úvěru. Doba splácení od 12 měsíců do 360 měsíců a více. Dostupnost výše úvěru do 2 dnů Zajištění důvěrnosti je jednoduché, rychlé a 100% zaručené. V případě zájmu pošlete email a vyžádejte si přihlášku: lenkasykorova47@gmail.com

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a