Rodinný dům v Mníšku pod Brdy

Rodinný dům v Mníšku pod Brdy

(23. 5. 2023) 3+1 architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům v Mníšku pod Brdy

Místo

Úzká, protáhlá parcela je zahradou na okraji historického centra Mníšku. Zástavba kolem je různorodá a hutná. Převládá drobné měřítko rodinných domů jednoduchých tvarů se sedlovými střechami, kořeněné množstvím tvarově různorodých dvorních vestaveb a přílepků.

Tvar zahrady a blízkost sousedních objektů vymezují prostor pro umístění domu. Navržený dům tak nenavazuje (protože nemůže) na linii ke komunikaci přilehlých domů, ale je osazen v hloubce pozemku a váže tak na úroveň dvorních objektů, pro ulici Za Sokolovnou též typických.

Cíl
Tvar parcely, legislativa a ochranářství volající po konzervativním tvarosloví a materiálech, nás vedou k variování tradičního domu s úzkým dlouhým půdorysem a dispozičním trojdělením. Toto do značné míry okolnostmi formulované řešení nám však není ztrátou. Základní téma tradičních materiálů a archetypálního tvarosloví nám tu připadá příhodné. Současnost je zřetelná v jednotlivostech – například ve velikosti pevně zasklených oken do zahrady, nebo třeba v denním prostoru otevřeném do krovu. Budoucnost (naděje) je artikulována nikou s tradičním mariánským motivem ve štítě domu (ten se zatím chystá). Kruh se tak uzavírá ve vědomě přítomném okamžiku. Spoléháme na proporce, prostotu a solidní provedení.

Autorská zpráva
Foto: Pavel Plánička 

Autor: 3+1 architekti
Projekt: 2017
Realizace: 2020
Fotografie: Pavel Plánička
Plocha pozemku: 682 m2
Zastavěná plocha: 200 m2
Užitná plocha: 90 m2
Obestavěný prostor: 550 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

5. 6. 2023 16:30:04. Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy. Miloslav Jon
7. 6. 2023 19:45:10. Re: Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy. Jitka

 
 
 
 

5. 6. 2023 16:30:04. Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy. Miloslav Jon

  Dobrý den, někde jsem četl, že parapety musí být vysoké 90 cm. V podkroví ale určitě tak vysoký není. Jak je možné, že to takto architekti nevědí a že to stavební úřad zkolaudoval?

7. 6. 2023 19:45:10. Re: Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy. Jitka

  Jestli to nebude tím, že spousta požadavků je jen v ČSN, které dřív byly ale dnes nejsou závazné.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a