Rodinný dům v Mníšku pod Brdy

Místo
Úzká, protáhlá parcela je zahradou na okraji historického centra Mníšku. Zástavba kolem je různorodá a hutná. Převládá drobné měřítko rodinných domů jednoduchých tvarů se sedlovými střechami, kořeněné množstvím tvarově různorodých dvorních vestaveb a přílepků.

Tvar zahrady a blízkost sousedních objektů vymezují prostor pro umístění domu. Navržený dům tak nenavazuje (protože nemůže) na linii ke komunikaci přilehlých domů, ale je osazen v hloubce pozemku a váže tak na úroveň dvorních objektů, pro ulici Za Sokolovnou též typických.

Cíl
Tvar parcely, legislativa a ochranářství volající po konzervativním tvarosloví a materiálech, nás vedou k variování tradičního domu s úzkým dlouhým půdorysem a dispozičním trojdělením. Toto do značné míry okolnostmi formulované řešení nám však není ztrátou. Základní téma tradičních materiálů a archetypálního tvarosloví nám tu připadá příhodné. Současnost je zřetelná v jednotlivostech – například ve velikosti pevně zasklených oken do zahrady, nebo třeba v denním prostoru otevřeném do krovu. Budoucnost (naděje) je artikulována nikou s tradičním mariánským motivem ve štítě domu (ten se zatím chystá). Kruh se tak uzavírá ve vědomě přítomném okamžiku. Spoléháme na proporce, prostotu a solidní provedení.

Autorská zpráva
Foto: Pavel Plánička 

Autor: 3+1 architekti
Projekt: 2017
Realizace: 2020
Fotografie: Pavel Plánička
Plocha pozemku: 682 m2
Zastavěná plocha: 200 m2
Užitná plocha: 90 m2
Obestavěný prostor: 550 m3

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Dobrý den, někde jsem četl, že parapety musí být vysoké 90 cm. V podkroví ale určitě tak vysoký není. Jak je možné, že to takto architekti nevědí a že to stavební úřad zkolaudoval?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*