Rozhledna Bohdanka - slavnostní otevření

Rozhledna Bohdanka - slavnostní otevření

(17. 5. 2011) V sobotu 14. května 2011 v 10 hod. byl zahájen program, v jehož rámci se slavnostně otevřela nová dřevěná rozhledna BOHDANKA. Rozhledna je svou celkovou výškou 52,2 m a originálním řešením (kulaté dřevo je spojeno pomocí ocelových spojů) jedinečná nejen v České republice, ale i v celé Evropě.

 
 
 
 

Rozhledna Bohdanka - slavnostní otevření

V sobotu 14. května 2011 v 10 hod. byl zahájen program, v jehož rámci se slavnostně otevřela nová dřevěná rozhledna BOHDANKA. Rozhledna je svou celkovou výškou 52,2 m a originálním řešením (kulaté dřevo je spojeno pomocí ocelových spojů) jedinečná nejen v České republice, ale i v celé Evropě.


Rozhledna se tak stala jednou z největších zajímavostí místního regionu - Bohdanečska. Investorem projektu byla obec Bohdaneč ve spolupráci s holdingem LESS a za finanční spoluúčasti evropských a českých fondů. Technické parametry jsou unikátní:

• výška rozhledny - 52,2 m;
• výška horní vyhlídky - 42,0 m
• výška spodní vyhlídky - 22,5 m
• počet schodů - 216
• nadmořská výška paty rozhledny - 498 m n. m.
• půdorys při zemi - 8 x 8 m
• půdorys ve výšce 42 m - 6,3 x 6,3 m
• množství použité kulatiny - 160 m3
• množství použitého řeziva – 30 m3
• množství použitého železa - 30 t

Nápad postavit ve zdejším kraji rozhlednu, resp. „dřevěnou věž“ vzešel od majitele holdingu LESS Jana Mičánka. „Chtěl jsem postavit nějakou pěknou stavbu, která využije ten nejobyčejnější materiál – kulaté dříví. Rozhodli jsme tedy se, že postavíme dřevěnou věž! Když se mě stavitelé a architekti ptali, jak to má být vysoké, odpověděl jsem, že oči by měly být nad smrky. Tak jsme došli k výšce 42 m, ve které se nachází horní vyhlídka. Až později jsme zjistili, že jak výškou, tak stavebním řešením, bude věž naprosto unikátní. Samozřejmě nás v průběhu většina odborníků přesvědčovala, že to z kulatého dříví udělat nepůjde, že budeme muset použít kotevní lana a vyjmenovávali další a další důvody, proč to nejde. Nakonec se odborníkům z ČVÚT v Praze a VÚT v Brně podařilo vymyslet speciální spoje, kterými se kulaté dřevo dalo pospojovat. Že je to nakonec rozhledna a nikoliv věž, souvisí s hlavním investorem stavby – obcí Bohdaneč a její žádostí o dotaci na stavbu. Na rozhlednu peníze dostanete, na věž nikoliv!“
Nápad Jana Mičánka se začal realizovat v roce 2005 zpracováním návrhu a projektové dokumentace pro stavební povolení. Poté probíhalo v letech 2006-2009 zpracování technické projektové dokumentace včetně jejího ověření a prověření spojů pomocí trhacích zkoušek. V roce 2009 pak obec Bohdaneč podala žádost o poskytnutí dotace, kterou úspěšně získala. V březnu pak vybrala dodavatele stavby - společnost PSK a.s. Zlín. Práce byly zahájeny v červenci 2010, kolaudace proběhla v dubnu 2011. Rozhledna nabízí nevšední pohledy na kraj, kde se úrodná rovina Polabí začíná zvedat do kopců Českomoravské vysočiny. Hluboké lesy střídají ovocné zahrady a aleje, potoky protínají hluboká údolí. Obzor vám přiblíží i nainstalovaný dalekohled. Přímo u rozhledny si budete moci vypůjčit horské kolo či pořídit kvalitní občerstvení.

Slavnostní otevření – 14. 5. 2011
Kromě samotné rozhledny a mnoha turistických lákadel v Bohdanči a jejím okolí nabídl sobotní den také bohatý doprovodný program. Mimo jiné jste mohli vidět záchranu sebevraha před skokem z rozhledny nebo se zúčastnit soutěže o nejrychlejší výstup na rozhlednu. Součástí sobotního dne byla i možnost exkurze s výkladem do Bohdanečské palírny, která letos slaví 10 let své činnosti. Výroba domácí pálenky měla kdysi v tomto kraji velkou tradici, což dokládají i četné záznamy v místních kronikách. Bohdanečská palírna na tradici navazuje a vyrábí ovocné destiláty, které jsou jako jedny z mála na našem trhu vyráběny výhradně přírodním postupy, z přírodních surovin, bez použití průmyslově vyráběného lihu a umělých přísad.

Otevírací doba rozhledny
květen + říjen denně, všední dny 12-20 hod.; So,Ne 9-20 hod.
červen – září denně 9-20 hod.
duben + listopad; So, Ne 12-18 hod.

Mimo provozní dobu je možné si zapůjčit klíče na Obecním úřadě nebo si zavolat na číslo 604 211 001.
Provozovatel Obec Bohdaneč, Bohdaneč 97, 285 25 Bohdaneč
Tel 237 591 528, 604 211 001
E-mail: podatelna@obecbohdanec.cz
www.obecbohdanec.cz 


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz