Rozhledna "kaktus" v Jeruzalémě

Rozhledna "kaktus" v Jeruzalémě

(9. 11. 2017) V izraelském Jeruzalémě se 10. listopadu uskuteční slavnostní otevření Rajnišovy rozhledny ve tvaru kaktusu.

   
 
 
 
 

Rozhledna "kaktus" v Jeruzalémě

Rajniš je autorem obchodního domu Máj i netradičních rozhleden
(ČTK) -
Přehled významných staveb, na kterých se podílel český architekt Martin Rajniš (v izraelském Jeruzalémě se 10. listopadu uskuteční slavnostní otevření Rajnišovy rozhledny ve tvaru kaktusu; řazeno chronologicky):

Obchodní dům Máj (1975) - V 70. letech Rajniš pracoval v libereckém ateliéru SIAL vedeném Karlem Hubáčkem. Spolu s Johnem Eislerem a Miroslavem Masákem navrhli pražský obchodní dům Máj, který se začal stavět v roce 1972. Stavbu realizovaly švédské stavební firmy SIAB a ABV Stockholm. Na fasádách Máje se uplatnil kontrast plně prosklené eskalátorové haly s nečleněnou věží nákladních výtahů z pohledového betonu. Budova Máje, ve své době technicky i architektonicky nadčasová stavba, navazuje na meziválečný funkcionalismus a předznamenává v interiéru pojetí stylu high-tech. V roce 2006 byl prohlášen za kulturní památku. Během své více než čtyřicetileté existence obchodní dům pětkrát změnil jméno, od roku 2009 funguje pod názvem My. Ve stejném roce prošel rozsáhlou rekonstrukcí interiérů.

Obchodní centrum Nový Smíchov (2001) - Po revoluci vedl Rajniš se Stanislavem Fialou, Jaroslavem Zimou a Tomášem Prouzou D. A. Studio, jejichž nejrozsáhlejším dílem je stavba nového obchodního centra v Praze na Smíchově. Postaveno bylo jako jedno z prvních center svého druhu v ČR na místě bývalé Ringhofferovy továrny, pozdější ČKD v lokalitě Anděl. Investory centra byly francouzské společnosti Carrefour a Delcis, náklady na výstavbu činily okolo 2,5 miliardy korun. Centrum má přes 60.000 metrů čtverečních pronajímatelné plochy. V roce 2011 prošlo renovací za zhruba 150 milionů korun.

Česká poštovna na Sněžce (2007)
- Výstavba poštovny, kterou navrhl Rajniš společně s Patrikem Hoffmanem, začala na nejvyšší hoře ČR v létě 2006 úpravou základů zrušené České boudy. Moderní stavba je postavena z dřevěných dílů zpevněných ocelovými táhly a je doplněna skleněnými tabulemi, které kryjí hydraulicky ovládané dřevěné okenice. Budova nabízí turistům občerstvení, služby poštovny, informace o Krkonoších a také výstup na vyhlídkovou terasu na střeše objektu.
Na vrcholu Sněžky stála od poloviny 19. století původní budova poštovny. Historický objekt byl v roce 2009 rozebrán a od srpna téhož roku slouží jako poštovna na Javorové skále u obce Monínec ve Středočeském kraji.

Rozhledna Bára (2009) - Unikátní dřevěná stavba ve tvaru trojbokého jehlanu postavená podle Rajnišova návrhu na návrší Podhůra (347 m) u Chrudimi byla otevřena v červnu 2008. Stavba měřila 19 metrů, v 15 metrech byl umístěn vyhlídkový ochoz. Turistům sloužila pouhé čtyři dny, pak ji poničila prudká vichřice, která celou věž strhla. Obnovená, odolnější Bára II o celkové výšce 30 metrů, byla otevřena v září 2009. O rok později vyšla o rozhledně publikace s názvem "Bára. Neuvěřitelný příběh věže".

Maják a muzeum Járy Cimrmana (2013)
- Vlastní rozhledny podle Rajnišova projektu se dočkal i fiktivní český génius Jára Cimrman. Muzeum a Maják Járy Cimrmana vyrostl v Příchovicích na Jablonecku na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Kruhová celodřevěná rozhledna je vysoká 24 metrů a jakoby vyrůstá přímo z muzea, jež je z poloviny vrostlé do svahu. Originální konstrukce rozhledny je vzdušná a siluetou připomíná maják.

Vzducholoď Gulliver (2016)
- Ocelovo-dřevěná konstrukce dlouhá 42 metrů ve tvaru vzducholodi, jejímž autorem je Rajnišova Huť architektury, se vznáší mezi dvěma budovami holešovického centra současného umění DOX. Vzducholoď je určena především pro prezentaci literatury, autorská čtení a další pořady.

Doplněno Stavbaweb:
Rajnišova věž je nejvýznamnějším kulturním projektem Česka v Izraeli od devadesátých let, kdy byly mezi oběma zeměmi obnoveny diplomatické vztahy. Šesnáctimetrová věž s vyhlídkou byla postavena v zahradě budovy bývalého leprosária Hansen House v západní části Svatého města, založeného křesťany jako sanatorium pro léčbu lepry, které svému účelu sloužilo až do poloviny minulého století. V současné době slouží objekt Hansen House jako městské centrum pro umění a design. Více zde.... nebo zde.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz