Rozhledna Kelčský Javorník

Rozhledna Kelčský Javorník

(4. 10. 2016) Marta Balážiková, Ondrej Balážik 

   
 
 
 
 

Rozhledna Kelčský Javorník

Skutečnost, že se pozemek pro usazení nové vyhlídkové věže nachází na mýtině u cesty několik desítek metrů od vlastního vrcholu Kelčského Javorníku (za hranicí ochranného pásma triangulačního bodu) v těsném sousedství vzrostlých stromů, nás vedla k hledání zvláštní formy, která jde vstříc přírodním tvarům, aniž by je přímo napodobovala.
Rozhledna je navržena jako věžovitá stavba kruhového půdorysu, jejíž konstrukce kombinuje modřínové dřevo a žárově pozinkovanou ocel. Dvanáct obloukovitě zakřivených modřínových lamel je uspořádáno do kruhu kolem ocelového sloupu, tvořícího vřeteno točitého schodiště, do tvaru štíhlého komolého elipsoidu, a společně vynášejí vyhlídkové plošiny.
Do prostoru rozhledny můžete vstoupit odkudkoliv, jen tak projít, anebo plynule po směru chodu hodinových ručiček vystoupat nahoru. Absence obvodových stěn zajišťuje nepřetržitý vizuální kontakt s okolím.
Každý jedenáctý stupeň střídá zastavení s vyhlídkou. Jedenáct je jich ve formě schodišťové podesty vytažené od centrálního schodiště mezi obvodové lamely, zaujímající vždy jeden z dvanácti půdorysných segmentů. Dvanáctým zastavením je krytá kruhová plošina s výhledem mezi lamelami. Úplný nepřerušovaný panoramatický výhled zajišťuje otevřená vyhlídková plošina na vrcholu věže.

Konstrukce a technologie
Kombinace dvanácti dřevěných lepených lamel s centrálním ocelovým sloupem, zavětrovaná horizontálně i vertikálně předepjatými tyčovými táhly, založená na železobetonovém základu kotveném do skalního podloží čtyřmi mikropilotami. Zdrojem pro dvojici leteckých světelných návěstidel je ostrovní napájecí systém, skládající se z šestice fotovoltaických panelů, rozvaděče s regulátorem a gelových baterií, umístěných v šachtě základu rozhledny.

Autorská zpráva
Foto: Marta Balážiková, Marek Hrubý


 

Místo: Rajnochovice, Hostýnské vrchy
Autoři: Marta Balážiková, Ondrej Balážik, spolupráce Tomáš Král (konstrukce), Pavel Mockovčiak (elektroinstalace)
Investor: Podhostýnský mikroregion, dobrovolný svazek obcí
Náklady: 10,4 Mio Kč
Výška rozhledny: 35 m
Výška nejvyšší plošiny: 30 m
Projekt: 2012-2014
Realizace: 2015
Zadání na základě veřejné architektonické soutěže uskutečněné v r. 2012

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 10. 2016 15:45:34. Re: Rozhledna Kelčský Javorník. Ing. Grygera

4. 10. 2016 20:52:49. Re: Rozhledna Kelčský Javorník. Jiří Kalvach

 
 
 
 

4. 10. 2016 15:45:34. Re: Rozhledna Kelčský Javorník. Ing. Grygera

  V zadávacích podmínkách byl požadavek na použití přírodních materiálů - dřevo, místní kámen. Další materiály nutné pro zajištění stability používat skrytě... Jak je v tomto případě podmínka veřejné architektonické soutěže splněná?

4. 10. 2016 20:52:49. Re: Rozhledna Kelčský Javorník. Jiří Kalvach

  Copak materiál, to by mohlo být dobré, protože ten kov nebude nijak zvlášť vidět, jistěže. Ale ta myšlenka vytvořit takový tvar a technické vychytávky provedení s ostrovní elektroinstalací, to je povedené! Velmi zajímavé a lákavé, sice ne pro každého, toho kdo se bojí výšky a volného prostoru, ale pro ostatní moc.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz