Rozhledna na Fajtově kopci

Rozhledna na Fajtově kopci

Velké Meziříčí

(16. 2. 2018) Studio acht

   
 
 
 
 

Rozhledna na Fajtově kopci

Rozhledna stojí na severovýchodním okraji města Velké Meziříčí, na vrcholu Fajtova kopce o výšce 557 m. Nabízí nejen výhled na město, malebnou krajinu Českomoravské vrchoviny, Žďárské vrchy na severozápadě, Drahanskou vrchovinu na východě, ale také je možné spatřit až 50 km vzdálené věže Dukovan na jihovýchodě a za dobrých klimatických podmínek i pohled do Rakouska. Stavba se stala dominantou blízkého okolí, je velmi dobře viditelná i z nedaleko procházející dálnice D1 (142 km). Rozhledna stojí na samém vrcholu kopce, v přímém sousedství horní stanice lanové dráhy Ski areálu. Tvoří ji dva samostatně provozně oddělné celky: v jednopodlažní podnoži je umístěno návštěvnické centrum, půjčovna turistických a sportovních potřeb, toalety a technické zázemí vleku. Tento prostor je řešen jednoduše a účelně, podnož slouží také jako nástupní plošina pro samotnou rozhlednu. Věž rozhledny, jejíž návrh vznikal s užitím parametrického procesu navrhování, má unikátní výraz a jedinečné konstrukční řešení. Ocelovou konstrukci tvoří dvě trojice protisměrně se točících sloupů tvořící statický základ konstrukce. Do nitra této konstrukce je vloženo 10 schodišťových ramen, které spolu s další trojicí vnitřních sloupů zajišťují prostorovou tuhost rozhledny o celkové výšce 36 m. Na vrcholu jsou všechny sloupy propojeny kruhovým prstencem, na němž je ve výšce 32,40 m osazeno vyhlídkové plató.

Autorská práva

Autor: Václav Hlaváček; spoluautoři Ing. arch. Jáchym Pešek, Ing. Tomáš Průcha, Ondřej Mach, Ing. arch. Majda Šnajdrová, prof. Ing. Jiří Stráský, DSc. - stavebně konstrukční řešení, Ing. Pavel Kaláb - stavebně konstrukční řešení, Ing. Pavel Sliwka - stavebně konstrukční řešení, Ing. Emil Navrátil – ocelová konstrukce

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

 
 
 
 
49.3560885
16.0130577
Rozhledna na Fajtově kopci

Rozhledna na Fajtově kopci
Velké Meziříčí

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz