Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče

Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče

(27. 3. 2014) Autorem podoby rozhledny je brněnský architekt Pavel Jura (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče

Autorem podoby rozhledny je brněnský architekt Pavel Jura (doplněno Stavbaweb).


V dubnu začne stavba rozhledny na Pekelném kopci u Třebíče

(ČTK) - Stavba dlouho plánované rozhledny na Pekelném kopci poblíž Třebíče začne v dubnu. Podlaha vyhlídkové terasy rozhledny, vyrobené převážně z modřínu, bude ve výšce 23,3 metru nad zemí. Špička rozhledny bude ještě o 3,2 metru vyšší. Stavba by měla být dokončena na podzim. Součástí projektu podpořeného Evropskou unií je také zřízení zázemí pro turisty v objektu Národního domu v centru města. ČTK to sdělil mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.

„Realizace obou částí projektu přijde včetně DPH dohromady na 12 miliónů korun. Z toho 10 miliónů uhradí dotace od Evropské unie,“ uvedl.

Nosnou konstrukci rozhledny vytvoří dva vzájemně se střídající otočené čtverce z modřínového dřeva, které je odolné vůči povětrnostním vlivům. Středem povede vřetenové schodiště s ocelovými táhly oplášťované nerezovou sítí. Hlavní schodiště se napojí podestou na menší vrcholové schodiště.

K rozhledně povede nová značená stezka. Vycházet bude od polikliniky ve Vltavínské ulici. Na trase budou odpočívky s přístřeškem a lavičkami. Zázemí pro turisty mj. se sociálním zařízením vznikne adaptací prostor ve dvorním traktu Národního domu na Karlově náměstí.

Podle místostarostky Marie Černé se podoba rozhledny na Pekelném kopci váže k místní pověsti, kdy svatý Prokop zkrotil ďábla, potom ho odhodil a ten dopadl na Pekelný kopec. Na to bude odkazovat nově zpracovávané logo s postavou pekelníka. „Kromě souvislostí s bazilikou svatého Prokopa bude mít rozhledna v sobě zakomponován i prvek z židovské kultury. Půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu,“ uvedla Černá.

Pavel Jura - Rozhledna na Pekelném kopci
 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz