Rozhledna na vrchu Mařenka na Třebíčsku bude stát v půli léta

Rozhledna na vrchu Mařenka na Třebíčsku bude stát v půli léta

(6. 3. 2012) Rokytnice nad Rokytnou (Třebíčsko) 3. března (ČTK) - Nová rozhledna na vrchu Mařenka na Třebíčsku bude stát v polovině léta. Se stavbou 31 metrů vysoké věže z kamene, kovu a dřeva začnou stavebníci hned, jak to dovolí počasí. Práce by mohly skončit už v červenci. Vyhlídkové molo pak bude pro veřejnost volně přístupné. Vstupné se vybírat nebude, řekl ČTK starosta Rokytnice nad Rokytnou Josef Herbrych (za KDU-ČSL).

 
 
 
 

Rozhledna na vrchu Mařenka na Třebíčsku bude stát v půli léta

Rokytnice nad Rokytnou (Třebíčsko) 3. března (ČTK) - Nová rozhledna na vrchu Mařenka na Třebíčsku bude stát v polovině léta. Se stavbou 31 metrů vysoké věže z kamene, kovu a dřeva začnou stavebníci hned, jak to dovolí počasí. Práce by mohly skončit už v červenci. Vyhlídkové molo pak bude pro veřejnost volně přístupné. Vstupné se vybírat nebude, řekl ČTK starosta Rokytnice nad Rokytnou Josef Herbrych (za KDU-ČSL).


Rozhledna, kterou společně chystá sedm obcí, bude stát kolem sedmi milionů korun. Pro obce s celkem zhruba 3300 obyvateli není zajištění stavby ani se slíbenou dotací jednoduchá záležitost. Vezmou si kvůli ní úvěr. Zisk jim rozhledna nebude přinášet ani po otevření.
"Ale vnímáme to jako určitý druh patriotismu. Koneckonců je to nejvyšší vrchol Třebíčska, chtěli bychom to tu ozvláštnit," řekl Herbrych. Rozhledna by podle něj mohla lákat turisty, protože bude zhruba v polovině cesty mezi městy s památkami UNESCO - Telčí a Třebíčí.
Na vrchu Mařenka, který je s nadmořskou výškou 711 metrů nejvýše položeným místem Třebíčska, stála rozhledna do poloviny minulého století, kdy spadla při bouřce. Obce z okolí usilovaly o její obnovení asi 12 let. Loni na tuto stavbu sehnal tři miliony Kč v evropských fondech Mikroregion Podhůří Mařenky, který kromě Rokytnice nad Rokytnou spojuje i Markvartice, Předín, Štěměchy, Čáslavice, Římov a Chlístov.
Rozhlednu bude tvořit devět metrů vysoký kamenný základ. Na něj naváže kovová konstrukce s vřetenovým schodištěm a s dřevenými prvky, aby stavba lépe zapadla do okolního lesa. Koruny stromů bude rozhledna převyšovat asi o pět metrů. O zakázku se ucházelo pět firem, s nejnižší cenou vyhrál brněnský Lavimont. Se stavbou bude možné začít ve chvíli, kdy půda na vrchu vyschne, aby ji stroje při přejezdu nepoškozovaly. Mařenka totiž patří mezi chráněné lokality. Ve svahu tohoto kopce se nachází zbytek původního bukového porostu, který už má pralesovitý charakter.


Doplněno podle stránek ateliéru Penta, odkud pocházejí i vizualizace rozhledny
Rozhledna na vrchu Mařenka
Místo: Vrch Mařenka
Investor: Obec Štěměchy
Autor projektu: Ing. arch. Martin Franěk
Jedná se o vyhlídkovou věž s podstavou ve tvaru sférického trojúhelníku v materiálové kombinaci dřevo - kámen - pohledový železobeton - ocel, umístěnou na vrchu Mařenka.
Celkový výška: 31,3 m (od paty objektu)

Stavba je navržena ve vybraných nezalesněných částech parcely 925, mimo trigonometrický bod, avšak v jeho ochranném pásmu. Majitel parcely - Lesy České republiky, s.p.

Zalesněný vrchol Mařenka představuje svými 711,00 mnm. nejvyšší bod terénu v okolí Třebíče. Vrch leží v kraji Vysočina, 3 km jižně od obcí Štěměchy a Předín a cca 18 km jihozápadně od města Třebíče. Budoucí staveniště je situované ve vrcholové části kóty Mařenka zhruba v místech, kde v minulosti již několik dřevěných rozhleden stálo. Poslední z nich pocházela z roku 1941. Bod stabilního katastru Mařenka byl vytyčen již v roce 1822 a od roku 1926 je zařazen do jednotné trigonometrické sítě. Dále je tento bod i jedním z Laplaselových bodů na našem území.

Související články:
Na Třebíčsku bude obnovena rozhledna na vrchu Mařenka 28.4.2011
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz