Rozhledna Skalka

Rozhledna Skalka

(17. 5. 2016) Zuzana Mastná – semestrální práce

   
 
 
 
 

Rozhledna Skalka

Katedra architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze, zimní semestr 2015/2016, projekt oceněn Žlutou kartou Katedry architektury

Studenti analyzovali krajinu v okolí Mníšku pod Brdy, následně navrhli vhodná místa pro rozhlednu a vytvořili návrhy staveb, které mohou být v budoucnosti realizovány blízko barokního areálu na Skalce či v lokalitě Včelník. Téma rozhledny se nabízí nejen kvůli nově vznikající CHKO Brdy. Rozhledny se významně podílí na podpoře turistického ruchu, a tím pádem i na rozvoji místní ekonomiky. Pro místní i turisty jsou nejen prostředníkem spojení s krajinou, ale i místem setkávání, klidu a relaxace. Mohou však nabízet i jiné doplňující provozy spojené se sportem či kulturou.
Ateliér doc. Ing. arch. Zuzany Peškové, Ph.D. a Ing. arch. Jana Kašpara, Ph.D.

Autorská zpráva
Rozhledna se nachází v blízkosti barokního areálu Skalka. Již nyní je v této oblasti nespočet hojně využívaných turistických tras. Nová stavba poskytne návštěvníkům Brd zastavení na jejich cestě nebo se stane cílem výletu. Výška rozhledny je 34,8 metrů, na nejvyšší vyhlídku do výšky 33,6 metu se dostaneme po překonání 192 stupňů. V přízemí se nachází bufet s možností posezení a bezbariérové WC.
K rozhledně návštěvníci přicházejí po nově vybudované cestě, která navazuje na turistickou trasu. Druhá projektovaná cesta je určena k zásobování, je napojena na asfaltovou, jinak volně nepřístupnou komunikaci.
Nosnou konstrukci stavby tvoří čtyři masivní ocelo-betonové sloupy, horizontálně vyztužené vždy ve výšce podlaží. Schodiště se pak obtáčí kolem tohoto jádra. Tři stoupající ramena schodiště pravidelně střídá rozšířená podesta s možností výhlednu do lesů a okolí. Součástí těchto podest je i plocha v jádře, která je určena k odpočinku. Celkový vzhled stavby dotváří hladké plechové zábradlí.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz