Rozhledna U Šibenice

Rozhledna U Šibenice

(6. 5. 2019) Nová rozhledna ve Stěbořicích na Opavsku připomíná betonový bunkr

   
 
 
 
 

Rozhledna U Šibenice

(ČTK) - Nová rozhledna ve Stěbořicích na Opavsku připomíná betonový bunkr. Otevřena bude v druhé polovině června. Expozice uvnitř 12,5 metru vysoké věže připomene život a odkaz odbojáře Jana Kubiše či projekt výstavby betonových pevností v československém pohraničí před 2. světovou válkou. ČTK to řekl starosta obce Roman Falhar (Koalice pro Stěbořice).

Původně představitelé obce zvažovali, že chystaná rozhledna bude ze železa. "Oslovili jsme projektanta, který ale po prohlídce místa přišel se železobetonovou variantou," uvedl starosta. Dodal, že návrh vychází z faktu, že se v místech rozhledny před válkou měla budovat rozsáhlá soustava několika betonových tvrzí. "Práce začaly, ale nebyly nikdy dokončeny," řekl.

Projekt tak má vzdát hold stavitelům soustavy betonového opevnění, které vzniklo nejen na Opavsku, ale i v jiných částech Česka. Připomene i osud vojáka a výsadkáře Jana Kubiše, který se v roce 1942 účastnil atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Kubiš po dokončení poddůstojnické školy totiž sloužil na Opavsku. Právě v okolí Stěbořic prováděl hlídkovou činnost.

"Do budoucna chceme rozhlednu a odkaz Kubiše propojit i s dalšími místy v okolí, kde už má třeba pamětní desku. Vznikne stezka po jeho stopách. Povede i místy, kde tehdy chodily vojenské patroly a hlídky," řekl Falhar. Dodal, že jak Kubiše, tak i projekt opevnění budou připomínat informační tabule s fotografiemi.

Železobetonová věž nazvaná Rozhledna U Šibenice vznikla na vrchu Šibenice, což je nejvyšší bod stěbořického katastru. Náklady na projekt dosáhly tří milionů korun. Bezmála 800.000 korun poskytla Evropská unie. Termín otevření ještě není zcela jasný. Podle starosty by to mělo být ve druhé půlce dubna. "Ještě chceme udělat terénní úpravy v okolí rozhledny. Ta navíc ještě nebyla zkolaudována. Vše bude záležet na rychlosti prací," řekl. Dodal, že do otevření by měla v sousedství rozhledny vzniknout i interaktivní venkovní expozice určená hlavně pro děti.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem návrhu nové dominanty regionu je architekt Lumír Moučka.
Projekt si můžete prohlédnout ZDE.

Věžovitá stavba se symbolikou vojenské stavby bunkru.Stavba bude provedena jako monolitická betonová do bednění.  
Linie rozhledny mají připomenout výstavbu bunkru Šibenice v období před 2. světovou válkou.
Projekt doplní symbolické střílny, které prosvětlí schodiště a prostor s vnitřní expozicí.
Vrchol rozhledny: 12,7 m
Výška pozorovací podesty: 9,2 m
Celková výška: 12,5 m

Zdroj: Obec Stěbořice


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

 
 
 
 
49.9537089
17.7781202
Rozhledna U Šibenice

Rozhledna U Šibenice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz