Rozhledna u Velenova

Rozhledna u Velenova

(11. 2. 2016) Nejvyšší rozhledna na Moravě bude stát patrně za rok

   
 
 
 
 

Rozhledna u Velenova

(ČTK) - V letošním roce by se měla začít stavět rozhledna u Velenova na Blanensku asi za 15 milionů korun. S plánovaným 65 metry bude podle dostupných dat nejvyšší rozhlednou na Moravě. Turisté by na ni mohli vystoupat už příští rok. Velenovští zastupitelé již rozhodli, že obec vypíše výběrové řízení na dodavatele stavby. Výsledky by měly být známy v květnu tak, aby se ještě letos mohlo začít stavět, řekl dnes ČTK starosta Jan Havelka. Peníze na projekt má obec na účtu.

"Projekt plánujeme dlouhá léta. Stále nás kontaktují nejrůznější firmy, které by se, především z důvodů vlastní prestiže, chtěli na tomto záměru podílet," uvedl starosta.

Předpokládá, že stavební firmy budou mít o projekt nadále zájem. Ve výběrovém řízení by se podle něj mohla momentálně odhadovaná částka na výstavbu věže snížit o 20 procent až třetinu. Obec jedná o finanční podpoře Jihomoravského kraje a pokusí se na záměr získat dotace od státu nebo z EU. Podle Havelky ale již nyní nic nebrání zahájení stavby věže.

Velenov leží v nejvyšších partiích Drahanské vrchoviny nedaleko nejvyššího kopce Skalky se 735 metry nad mořem. Z věže by byla za hezkého počasí vidět i 140 kilometrů vzdálená Vídeň.

Jižní Morava je častým výletním cílem turistů. Nabízí jim nejen posezení ve vinných sklípcích, sítě cyklostezek, památky a přírodní krásy, ale i rozhledny. K nejznámějším patří historická vyhlídková věž Minaret u Lednice na Břeclavsku. Nedaleko stojí věž ve tvaru číše na víno. K nejstarším rozhlednám regionu patří Alexandrovka u Adamova na Blanensku. Zástupy turistů míří v obci Hlína na Brněnsku na Menšíkovu rozhlednu, pojmenovanou po slavném herci Vladimíru Menšíkovi. 

Doplněno Stavbaweb:
Autorem architektonického návrhu plánované nejvyšší rozhledny na Moravě je Monika Sirná.
Studii rozhledny najdete na stránkách obce Velenov ZDE.
Prezentace připravované 65 metrové rozhledny Velenka, která bude nejvyšší rozhlednou tohoto typu v České Republice.

Související články:
Rozhledna Velenka 13.6.2013

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

11. 2. 2016 21:17:56. Re: Rozhledna u Velenova. Jiří Kalvach

12. 2. 2016 11:26:28. Re: Rozhledna u Velenova. Petr Novák
12. 2. 2016 13:02:29. Re: Re: Rozhledna u Velenova. Stavbaweb

12. 2. 2016 14:09:30. Re: Rozhledna u Velenova. Monika Sirná

 
 
 
 

11. 2. 2016 21:17:56. Re: Rozhledna u Velenova. Jiří Kalvach

  Jen tak dál, takové stavby potřebujeme, naše krásná krajina i bez ostrých vrcholků jako mají naši přátelé na Slovensku stojí za pozorování co nejčastěji. Aspoň na čas se trochu přiblížit pohledům, kterými se kochají jen ptáci....

12. 2. 2016 11:26:28. Re: Rozhledna u Velenova. Petr Novák

  Na rozdíl od 2. pilíře či el. ev. tržeb rozhledna vydrží jistě déle než pár let. Tudíž jsou to zaručeně lépe vynaložené prostředky nás poplatníků. Jako drobný český šťoura jen připodotýkám, že tato stavba u Velenova však nemůže být nejvyšší rozhlednou na Moravě, jak je v doprovodném článku uvedeno („S plánovaným 65 metry bude podle dostupných dat nejvyšší rozhlednou na Moravě.“).
Nejvyšší rozhlednou na Moravě je vysílač na Pradědu. A to i při přijetí faktu, že nejvyšší veřejně přístupná vyhlídková plošina na něm je ve výšce 73 metrů. Jinak je tento kolos vysoký 147 metrů. Původně, až do roku 1993, měřil dokonce 162 metrů.
Pro zajímavost: Jedná se o nejvyšší pevný bod v ČR. Střecha se nachází v nadmořské výšce 1641 metrů. Takovou kótu nemá ani na Sněžce žádná stavba.


12. 2. 2016 13:02:29. Re: Re: Rozhledna u Velenova. Stavbaweb

  Děkujeme za připomínku. Rozhledna Velenka je pravděpodobně nejvyšší příhradovou konstrukci na Moravě a ČTK toto označení ve zprávě vynechala.
Vysílač na Pradědu je zároveň nejvýše položenou rozhlednou v ČR. Leží v nadmořské výšce 1491.
Rozhlednová „NEJ“ najdete zde: http://rozhledny.yc.cz/nej.htm nebo zde: http://www.kudyznudy.cz/Aktuality/Poznejte-deset--nej--ceskych-rozhleden.aspx.


12. 2. 2016 14:09:30. Re: Rozhledna u Velenova. Monika Sirná

  Informace od projektanta rozhledny-ing. Bránského z firmy Abras: "65m je výška antény, 62,7 střechy nad vyhlídkovou plošinou a 59,7 m je nejvyšší vyhlídková plošina.
Dle ČSN 73 0802 musí být vyhlídkové věže s výškou nad 60m (myslí se tím podlaha vyhlídkové plošiny) vybaveny evakuačním výtahem....proto tedy těch 59,7m. Nic míň, nic víc".
Kde a jak vznikl pojem "nejvyšší rozhledna na Moravě" nám není známo. Možná někdo zjistil a vyslovil názor , že Velenka je opravdu nejvyšší rozhledna na Moravě k účelu rozhledu, tedy bez vysílací věže. Mimochodem nadmořská výška vyhlídkové plošiny je 723,7m n.m.
Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz