Rozhledna Velenka

Rozhledna Velenka

(13. 6. 2013) Autorem architektonického návrhu plánované nejvyšší rozhledny na Moravě je Monika Sirná. Z věže by za hezkého počasí měla být vidět 140 kilometrů vzdálená Vídeň.

 
 
 
 

Rozhledna Velenka

Autorem architektonického návrhu plánované nejvyšší rozhledny na Moravě je Monika Sirná. Z věže by za hezkého počasí měla být vidět 140 kilometrů vzdálená Vídeň.


Velenov udělá k projektu nejvyšší rozhledny na Moravě referendum

(ČTK) - Velenov na Blanensku uspořádá na žádost třetiny ze svých zhruba 220 obyvatel obecní referendum k plánované stavbě rozhledny Velenka. S 65 metry by měla být nejvyšší vyhlídkovou věží na Moravě. Na projektu pracuje radnice už pět let. V uplynulých měsících se ale objevily úvahy, že by mohl obec zadlužit. Její vedení ale s úvěry nepočítá, řekl ČTK starosta Jan Havelka.

Stavba věže, z níž by byla za hezkého počasí vidět 140 kilometrů vzdálená Vídeň, by měla přijít na 20 milionů korun. Radnice má 15 milionů z prodeje obecního lesa. Zbytek peněz chce získat z dotací. Až je bude mít slíbeny, vyhlásí referendum.

Podle starosty by se mohlo konat v příštím roce. Zastupitelstvo chce do projektu vložit jen svých 15 milionů tak, aby si tato malá obec na Drahanské vrchovině nezadlužila.

Záměr vznikl poté, co Velenov prodal lesy, které měl ve Středomoravském lesním družstvu Niva. Učinil tak, protože hrozilo to, že se většinovým podílníkem v něm stane soukromá firma, a obec tak bude mít omezenou možnost o družstvu spolurozhodovat.

Na prodeji lesů získal obecní úřad téměř 15 milionů korun. Ročně mu přitom vynášely 140.000 korun. Cílem Velenova po prodeji bylo investovat získané peníze, aby přinášely zisk.

Zastupitelé se rozhodli pro stavbu rozhledny. Počítají s tím, že by ji ročně mohlo navštívit 10.000 turistů, což znamená při vstupném 20 korun roční příjem 200.000 korun. Velenov leží v regionu, do něhož každou sezonu míří 20.000 turistů. Nedaleký Moravský kras jich přitom ročně přivítá kolem 400.000.

Součástí rozhledny má být restaurace, která by přinesla další zisk. Obec v okolí zamýšlené stavby vlastní sedm hektarů lesa. "Máme tedy dost místa na rozvoj tak, aby se nám investované peníze vrátily a přitom jsme Velenov zvelebili. Pevně věříme, že o tom přesvědčíme i naše občany," dodal Havelka.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem architektonického návrhu je Monika Sirná.
Podrobné informace o rozhledně i referndu,
vizualizace a výkresy, naleznete na stránkách obce Velenov ZDE.
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz