Rozšíření domu na statku Felderhof

Rozšíření domu na statku Felderhof

Villanders, Jižní Tyrolsko

(19. 3. 2020) Pavol Mikolajcak

   
 
 
 
 

Rozšíření domu na statku Felderhof

Mladý majitel, který koupil hospodářskou usedlost Felderhof, znal jedinečnou povahu tohoto místa. Stavby se zachovaly v nedotčeném stavu, byl to ukázkový příklad „farmářské dvojice“, typické pro svahy údolí Eisack. Obytný dům s dřevěnou šindelovou střechou a stodola se strmou doškovou střechou byly skutečně autentické. Místo toho, aby přistoupil k okamžité rekonstrukci, rozhodl se majitel statku, že se sem nejdříve nastěhuje. Během následujících dvou let se ujistil v přesvědčení, že historické stavby zachová v původní podobě včetně toho, že chlév bude i nadále sloužit svému účelu. Zároveň však chtěl do areálu začlenit aspekty moderního života. Hledal rovnováhu mezi těmito dvěma světy, soubor domů nechtěl narušit novou strukturou. Přitom si ale přál, aby vznikl nový funkční celek.  
Topografie pozemku nabídla příležitost umístit novou obytnou plochu částečně pod zem. Novostavba byla navržena tak, aby se napojila na obytné patro stávajícího domu. Nová struktura sahá od východu na západ jako polygonální blok, téměř zcela skrytý ve svahu. Na novostavbu odkazují jen dva světlíky v louce. Směrem na jih se však betonový rám otevírá a dlouhá skleněná fasáda směřuje do údolí. Obytné místnosti mají díky tomu výhled na údolí Eisack a na vrcholky Dolomit. Otevřené prostory, velkorysé výšky a světlíky představují kontrast k uzavřené struktuře historického domu. Geometrický strop z pohledového betonu napodobuje obrys kopce odstraněný během výstavby.
Průnik mezi historií a současností vyjadřují i použité materiály: kámen, beton, ocel a dřevěné povrchy.  
Rozšíření usedlosti Felderhof ukazuje, jak lze historickou budovu rozšířit o kvalitní obytnou část, aniž by to narušilo charakter historické stavby.
Autorská zpráva
Foto: Oskar Da Riz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

19. 3. 2020 13:11:48. Re: Rozšíření domu na statku Felderhof. Jitka

 
 
 
 

19. 3. 2020 13:11:48. Re: Rozšíření domu na statku Felderhof. Jitka

  Paráda!
Napadá mě, jaké legislativní důsledky by to mělo u nás:
1) nedochází k záboru zemědělské půdy,
2) zůstává zachována plocha schopná vsakování dešťových vod,
ale
3) podzemní stavby se nezaměřují a proto ani nezapisují do evidence nemovitostí, takže (kdyby to nebyla přístavba) by to ani nemohl být rodinný dům,
4) nemá to "klasický tvar".
Co by si s tím asi naše úřady počaly? :-)
Mimochodem, je zajímavé, jak rozdílné názory na současné stavby mohou mít památkáři v krajinných památkových zónách a ochránci přírody v chráněných krajinných oblastech. Přitom jde v obou případech o charakter staveb v krajině.


Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz