Rozšíření domu na statku Felderhof

Rozšíření domu na statku Felderhof

Villanders, Jižní Tyrolsko

(19. 3. 2020) Pavol Mikolajcak

   
 
 
 
 

Rozšíření domu na statku Felderhof

Mladý majitel, který koupil hospodářskou usedlost Felderhof, znal jedinečnou povahu tohoto místa. Stavby se zachovaly v nedotčeném stavu, byl to ukázkový příklad „farmářské dvojice“, typické pro svahy údolí Eisack. Obytný dům s dřevěnou šindelovou střechou a stodola se strmou doškovou střechou byly skutečně autentické. Místo toho, aby přistoupil k okamžité rekonstrukci, rozhodl se majitel statku, že se sem nejdříve nastěhuje. Během následujících dvou let se ujistil v přesvědčení, že historické stavby zachová v původní podobě včetně toho, že chlév bude i nadále sloužit svému účelu. Zároveň však chtěl do areálu začlenit aspekty moderního života. Hledal rovnováhu mezi těmito dvěma světy, soubor domů nechtěl narušit novou strukturou. Přitom si ale přál, aby vznikl nový funkční celek.  
Topografie pozemku nabídla příležitost umístit novou obytnou plochu částečně pod zem. Novostavba byla navržena tak, aby se napojila na obytné patro stávajícího domu. Nová struktura sahá od východu na západ jako polygonální blok, téměř zcela skrytý ve svahu. Na novostavbu odkazují jen dva světlíky v louce. Směrem na jih se však betonový rám otevírá a dlouhá skleněná fasáda směřuje do údolí. Obytné místnosti mají díky tomu výhled na údolí Eisack a na vrcholky Dolomit. Otevřené prostory, velkorysé výšky a světlíky představují kontrast k uzavřené struktuře historického domu. Geometrický strop z pohledového betonu napodobuje obrys kopce odstraněný během výstavby.
Průnik mezi historií a současností vyjadřují i použité materiály: kámen, beton, ocel a dřevěné povrchy.  
Rozšíření usedlosti Felderhof ukazuje, jak lze historickou budovu rozšířit o kvalitní obytnou část, aniž by to narušilo charakter historické stavby.
Autorská zpráva
Foto: Oskar Da Riz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

19. 3. 2020 13:11:48. Re: Rozšíření domu na statku Felderhof. Jitka

 
 
 
 

19. 3. 2020 13:11:48. Re: Rozšíření domu na statku Felderhof. Jitka

  Paráda!
Napadá mě, jaké legislativní důsledky by to mělo u nás:
1) nedochází k záboru zemědělské půdy,
2) zůstává zachována plocha schopná vsakování dešťových vod,
ale
3) podzemní stavby se nezaměřují a proto ani nezapisují do evidence nemovitostí, takže (kdyby to nebyla přístavba) by to ani nemohl být rodinný dům,
4) nemá to "klasický tvar".
Co by si s tím asi naše úřady počaly? :-)
Mimochodem, je zajímavé, jak rozdílné názory na současné stavby mohou mít památkáři v krajinných památkových zónách a ochránci přírody v chráněných krajinných oblastech. Přitom jde v obou případech o charakter staveb v krajině.


Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz