Rozšíření školy na komunitní a sportovní centrum
(16. 12. 2020) C.F. Møller Architects
Rozšíření školy na komunitní a sportovní centrum
Autory rozšíření mezinárodní školy Ikast-Brande jsou C.F. Møller Architects. Díky rozšíření školy o několik budov, multifunkčních zařízení a učeben dokáže „Srdce“ lépe sloužit mládeži v této rychle se rozvíjející oblasti. Projekt „Hjertet“ (Srdce) zahrnuje víceúčelovou budovu a park, který propojuje objekt se sousední obchodní školou HHX Ikast, střední školou Ikast Brande, centrem pro vzdělávání učitelů a vlastní mezinárodní školou Ikast-Brande, kterou rovněž navrhlo studio C. F. Møller.
Nové „Srdce“ dnes nabízí možnosti vzdělávání, pohybových aktivit, komunitní činnost, různé typy cvičení a rekreační aktivity. Žáci mezinárodní školy se díky tomu stanou přirozenou součástí stávající, již beztak velmi široké skupiny uživatelů, která čítá mimo jiné sportovce, hudebníky, „skejťáky“ a klienty místního zařízení v programu sociální psychiatrie. Celkově bylo do výstavby budovy a přilehlého parku zapojeno 35 různých skupin uživatelů. „Cílem Srdce bylo spojit mnoho různých zařízení a možností paralelních aktivit a umožnit využívání všech místností po celý den, od časného rána do pozdního večera. Architektura projektu měla co nejvíce připomínat malé město, proto jsme volili objekty s různou výškou střech, s náměstím, které slouží pro shromažďování či organizaci pohybu všech uživatelů,“ vysvětluje Julian Weyer, architekt a partner CF Møller Architects.
Budova s místem pro všechny
Budova má celkovou plochu 3 660 m². Jeho centrem je náměstí s pódiem, které je přirozeným rozcestníkem, jenž usměrňuje pohyb návštěvníků do různých místností vícepodlažní budovy. V jednom křídle se nacházejí školní učebny, které lze v odpoledních a večerních hodinách změnit na multifunkční sály a umělecké dílny či ve večerní školu. Zejména na mladší sportovce tvůrci mysleli při návrhu sportovní haly pro street sporty, která je navržena tak, aby co nejvíce připomínala prostředí ulice. K dispozici je také kavárna s kuchyní a prodejna, kde jsou k prodeji biopotraviny z místní pěstírny i různé výrobky od nevidomých řemeslníků.
V prvním patře víceúčelové budovy jsou pak, v rámci Městského poradenského střediska pro mládež a vzdělávání, navrženy místnosti s různou plochou, jež slouží pro další pohybové aktivity, typicky tanec a jógu, ale i pro různé kulturní akce a další aktivity poradenského centra.
Prostory pro venkovní sportoviště a další aktivity jsou koncipovány podle principů udržitelnosti a slouží zejména aktivním sportovcům – zahrnují „bowl“ pro skateboardy a inline brusle, dráhu pro parkur, kurty pro plážový volejbal a další multifunkční hřiště; stejně jako prostor pro „klidnější“ a sdílené aktivity, jako jsou hřiště na pétanque či místa na piknik a grilování.
Světlo jako klíč
Vlastní architektura budov nejen, že připomíná místní stavitelské principy hojně využívané v regionu, ale velmi důmyslně využívá kvalitního denního osvětlení. Základním principem je orientace a dispozice. Architekti rozmístili vertikální i střešní okna způsobem, který maximálně odpovídá potřebám jednotlivých vnitřních typologií. Společné prostory, jako je aula, jsou do hloubky dispozic prosvětlené pomocí střešních oken VELUX, která najdeme i na některých dalších místnostech komplexu. Tělocvičny pro míčové sporty jsou bez střešních oken, zatímco ostatní multifunkční sály jsou osvětlené denním světlem ze všech směrů.
Pro každou životní dráhu
„Srdce“ je velmi otevřená a přístupná budova, která nabízí i velké množství menších neformálních míst, jež posilují hodnotu centra, které nemá sloužit pouze pro aktivní sportovce. Projekt je defacto ukázkou způsobu, jak lze kombinovat různé typy zařízení pro volný čas. „Srdce“ by mělo rozproudit život místních obyvatel, lokální ekonomiku a zároveň podstatně rozšířit příležitosti ke školní výuce. Což vytváří silný kontakt mezi naprosto odlišnými typy uživatel.
O úspěch projektu se zasloužili nejen architekti centra, ale zejména celá řada místních a celostátních organizací. Kromě komerčních značek na úspěšný rozvoj místa přispěly i významné dánské nadace.
Architekti: C.F. Møller Architects
Rozloha: 3660 m²
Rok: 2018
podle podkladů společnosti VELUX
Foto: Adam Mørk, Julian Weyer, Thomas Olsen, Thomas Moelvig
Základní informace o objektu
Kategorie
Sport
Dokončení
2018
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

25. 1. 2021 20:04:57
Re: Vily a rodinné domy v Hradci Králové 1900‒1950
Autore článku, nauč se rozlišovat trpný a činný rod. Pevnost se určitě nezrušila sama a taky se sama nezačala bourat. Ona byla zrušena a byla bourána. A stejně tak je to s pozemky. Taky se neuvolnily samy od sebe, ale byly (někým) uvolněny. Je smutné, když je kažen tak krásný jazyk, jakým je čeština. Omlouvám se, že nepíši k tématu - knížka je určitě krásná. Jen doufám, že je také krásně napsaná.
25. 1. 2021 15:07:43
Re: Moderní bydlení je bydlení v klidu a tichu
A ve tmě!
25. 1. 2021 07:13:02
Re: Interiéry domu Na Košince
Co je malé, to je milé. Možná by se vešel ještě Harry Potter do "pokojíčku" pod schody ;-)
24. 1. 2021 16:22:51
Re: Re: Rodinný dům v Praze Braníku.
To ne, ten výstup nahoru je na párátko moc široký :-)
22. 1. 2021 15:41:25
Re: Zastupitelstvo Jihlavy schválilo Zásady pro spolupráci s inv...
Zásady developmentu by měly být definovány v územně plánovací dokumentaci - územním plánu, regulačním plánu, apod. Samosprávy by neměly vytvářet duplicitní schvalovací procesy paralelně se stavebními předpisy / stavebním zákonem, vzniká tím ještě více nepřehledná a zmatečná situace pro jakýkoliv záměr. Develepeři ve většině případů realizují - investují do dopravní a technické infrastruktury, kterou včetně draze nakoupených pozemků převádění na obce / města., nevidím tedy důvod, proč by měli developeři ještě platit nějaké příspěvky, pokud se samosprávy na developmentu finančně nepodílejí?
21. 1. 2021 12:00:48
Re: Žluťák v Humpolci
parádní práce. zvenku model :) jsem zvědav, jak dlouho vydrží střecha bílá :)
21. 1. 2021 11:59:25
Re: Rodinný dům v Praze Braníku
dům hamburger :)
20. 1. 2021 21:50:27
Re: Dům nad údolím Tiché Orlice
Líbí se mi, jak měkce je vytvarován terén kolem domu. Ale dost mě zarazilo umístění sedací odpočinkové soupravy zády k tak nádhernému výhledu.
20. 1. 2021 20:44:26
Re: Re: Spojovací lávky VŠCHT Praha.
Souhlasím.
20. 1. 2021 17:45:24
Re: Nábytek z recyklovaných propagačních materiálů Kongresového ...
Moc pěkné, fakt. Ale proč zůstala v utajení ona restaurátorka a expertka na materiály? Z vrozené skromnosti? Nebo na ni pánové zapomněli? Není umělkyně, tak její jméno nikoho zajímat nemusí? Nevím, jenom spekuluji, ale dobře to nevypadá...
19. 1. 2021 18:36:52
Re: Spojovací lávky VŠCHT Praha
Úchvatné dílo, technicky, staticky, výtvarně. Volba kontrastu je 100% správná. Autoři si zaslouží obdiv.
17. 1. 2021 09:58:30
Re: Praha vypíše mezinárodní urbanistickou soutěž na okolí Flore...
Soutěž zde je předčasná ( stejně pro filharmonií ). Nové koncepci musí předcházet řešení dopravních poměrů (magistrály) v celoměstských souvislostech + naléhavý je okruh Prahy. Dnešní stav je katastrofální ,nutno chápat jako provizorní. Nelze mu podřizovat budoucí zástavbu.
13. 1. 2021 12:04:15
Re: Přístavba budovy muzea skla a bižuterie
Myslím, že se to bude líbit. Díky zrcadlení okolí na fasádě vypadá objekt mnohem lépe, než vypadal v projektu. A taky už jsou dneska lidi na "nekrabicové" domy víc zvyklí.
13. 1. 2021 11:46:32
Re: Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje.
Interiér má potenciál pro změnu. Vypadá to jako před nastěhováním. Stačilo by pověsit obrazy, přidat pár kytek a nechat děti rozházet hračky. :) Mě spíš překvapila informace, že dům dodržuje uliční čáru. Na první i poslední fotografii to vypadá, že ustupuje, ale možná jde o optický klam díky tmavé fasádě. Můj první dojem byl, že dům říká "Já tu nejsem."
13. 1. 2021 07:31:59
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
souhlasím s Ing.V.Kocourkem - že se Praha začíná zesměšňovat
12. 1. 2021 20:09:32
Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje.
Mám stejný názor. Exteriér a vnější architektura skvělé. Interiér je věc názoru uživatelů. Mně se zdá rovněž příliš sterilní.
12. 1. 2021 18:19:04
Re: Rodinný dům v údolí Dyje
Hmota a exteriér mě baví. Ale uvnitř? Covidová jednotka? Bydlení pro roboty? Na tuhle sterilitu jsem asi moc starej, nic ve zlým.
11. 1. 2021 11:01:20
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
"Tuto odpočinkovou a vyhlídkovou funkci plní Filsakova piazzetta velmi dobře dodneška." Opravdu? Vždyť polovina "náměstí" jsou nadstavba nad garážemi. Tento návrh i přes novou budovu plochu náměstí výrazně rozšíří, pohledu na brutalistický hotel nijak nepřekáží, výškou nepřesahuje okolní zástabu, a zároveň bude fungovat jako památník českému filmu (jako dominanta náměstí režiséra Miloše Formana). Za mě opravdu unikátní návrh, který si v Praze své místo zaslouží. Doufám, že vyjde. Obecně se má mezi nájemci Pařížské ulice za to, že čím severněji adresa je, tím jde o méně zajímavý prostor. Tento redevelopment atraktivitu v rámci celé Pařížské vyrovná a bude katalyzátorem zvýšení kvality prostředí.
10. 1. 2021 11:08:51
Náměstí Miloše Formana nezastavovat.
Piazetta před hotelem Intercontinental je jednak zcela funkční rozptylový prostor pro hotelové hosty v době konání konferencí, jednak umožňuje nerušený pohled na hotel i "Učitelské domy" za ní, jak zmiňuje stanovisko Klubu za starou Prahu. Ten prostor je hotový, jak je a každá vestavba mu jen ublíží. Není to proluka k zastavění, takže souhlasím s KZSP.
9. 1. 2021 23:14:32
Re: Dům v ruině.
Proč? Mně právě to řešení oken přijde vtipné.