Rozšíření tribuny v Tróji

Rozšíření tribuny v Tróji

(24. 10. 2016) Lucie Hoidekrová

   
 
 
 
 

Rozšíření tribuny v Tróji

Katedra architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze, letní semestr 2015/2016, projekt oceněn Žlutou kartou Katedry architektury

Vedoucí práce: Ing. arch. Ludmila Čajková a Ing. arch. Štěpán Lajda

 
Autorská zpráva:

Projekt rozšíření tribuny v Tróji se týká plánované výstavby Parku vodních sportů Praha. Jedná se o prostor u trojského slalomového kanálu, ul. Vodácká, Praha 7, území před protipovodňovým valem. Má tu být vystavěn nový závodní kanál, k němuž patří navrhovaná tribuna. V blízkém okolí se nachází pražská zoo, Trojský zámek, Stromovka a Trojský most.

Objekt je zázemím pro veřejnost a diváky vodního slalomu, zároveň má oslovit i další skupiny lidí, kteří zde v letní sezoně mohou trávit večer sledováním divadelní hry. Skládá se tedy ze dvou částí: části určené pro veřejnost a pro diváky vodního slalomu a části divadelní, která se nachází na ostrůvku (vnitřní strana kanálu). Obě funkce jsou spolu v souladu, neboť pro funkci doplňkovou (divadlo) není potřeba žádného dalšího zvláštního prostoru a funkci hlavní nenarušuje ani časově. Naopak, zajistí využití prostoru mimo konání závodu. Diváci mají možnost závod sledovat po celé délce kanálu, kde jsou betonové stupně, které na dřevěnou tribunu nepřímo navazují.

V letní sezoně tribuna slouží také jako hlediště malého letního divadla, které se nachází za kanálem na ostrůvku.  Jeviště lze taktéž využít k pozorování závodu. Z jeviště je přímý vstup do divadelního zázemí, které je ukryto v místech pod mostkem. Tam se nachází šatna s maskérnou a hygienické zařízení pro herce, sklad pro kulisy a pro další potřebné příslušenství. Podobně je využito prostoru pod mostkem u tribuny, kde je zázemí s hygienickým zařízením a občerstvením pro diváky. Objekt je průchozí a navazuje v jedné výškové rovině na tribunu a okolní terén, což umožňuje pohyb pro vozíčkáře. Stejně tak i přemostění kanálu je díky rampovému řešení pro vozíčkáře přístupné.
Pro fasádu byly navrhnuty vertikální lamely ze sibiřského modřínu. V místech, kde přecházejí přes okna, jsou rozmístěny s odstupem, což umožňuje prosvětlení místností. Sibiřský modřín je využit i pro tribunu a pro nášlapné vrstvy mostku s tím rozdílem, že na těchto částech bude dřevo ošetřeno proti vnějším vlivům, kdežto na fasádě bude patinovat. Ve výsledku bude tedy dřevo na svislých plochách fasády tmavší než na ostatních.

Konstrukčně je objekt řešen jako kombinovaný systém, přičemž mostek je řešen jako dřevěný skelet a nosnou částí pro tribunu jsou panely KLH. 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz