Rozvoj areálu Opatovického mlýna
Třeboň
(27. 10. 2020) ABM
architekti
Rozvoj areálu Opatovického mlýna
S
areálem Opatovického mlýna Mikrobiologického ústavu AVČR pracujeme zhruba od
roku 2005. Během návrhu první etapy přístavby laboratoří jsme jednoznačně
dospěli k potřebě řešit areál jako celek. Úvodní návrh jsme tomu podřídili a
následně projekčně pokračovali na rozvoji celého areálu, od studie k územnímu
rozhodnutí. Vzhledem k možnostem ústavu tak vznikla dlouhodobá vize rozvoje,
která pokračuje dodnes, a stále není zcela dokončena.
Podstatnými etapami byly:
- 2006-2007 Inkubátor pro řasové biotechnologie – přístavba laboratoří
- 2012 Rekonstrukce podkroví historického mlýna
- 2012-2014 Centrum řasových biotechnologií Algatech, rekonstrukce mlýnice a přístavby laboratoří
- 2014-2017 Rekonstrukce a nástavba vrátnice, novostavba ubytovny
Hlavním cílem pro nás bylo posílení dominantního postavení mlýna, „hradu" v areálu včetně jeho stavební rehabilitace. U návrhu dostaveb laboratoří jsme usilovali o vytvoření výrazově jednotné, měřítkem uměřené, pavilonové podnože mlýna. Rozšíření laboratoří bylo směřováno na úroveň jeho prvního suterénu, kde nenarušuje suverenitu historické budovy. Přízemní pavilony tvoří samostatný novodobý celek, zpracovaný v přírodních materiálech – dřevěný obklad, pobytová zelená střecha. Další přístavby laboratoří směřují v tomto duchu k dokončení původního konceptu.
Ojedinělost projektu spatřujeme ve využití historického areálu mlýna k vědeckým a výzkumným účelům. Již před lety jsme pro investora navrhli základní koncepční body rozvoje areálu a vizi postupné rekonstrukce mlýna. Hlavním úspěchem je jednoznačně obnovení významu jeho jižního štítu jako hlavního vstupu do budovy. Podařilo se zrekonstruovat mlýnici, podkroví a střechu. Přes všechny kompromisy mezi architektem a uživatelem, jako například dělení podkroví příčkami, poněkud rozsáhlý stavební program umístěný do mlýnice a podobně, je patrný posun směrem k formulovaným zásadám. Rekonstruované prostory jsou uvolněnější, vzdušné, doufáme inspirativní. I po patnácti letech stále vnímáme nedokončenost celého areálu, zrovna tak jako nedokončenou rekonstrukci mlýna.
Přístavby laboratoří
Přístavby laboratoří nahradily laboratorní provozy v historické budově mlýna a umožnily tak jeho postupnou rekonstrukci. Přemístění fermentační haly z klenuté mlýnice do nové technologické haly tedy pro nás bylo klíčové. Přístavbu A tvoří jednopodlažní pavilon s plochou zelenou střechou, přístavbu C taktéž pavilon s plochou zelenou střechou, ukončený na severozápadní straně dvoupodlažní technologickou halou. V současné době schází přístavba posledního prstu laboratoří.
Technické řešení: Přístavby jsou založeny plošně na neúnosném podloží heterogenních navážek pomocí štěrkových podsypů s geomříží. Jejich konstrukce je zděná se železobetonovým monolitickým stropem. Stropní konstrukce doplňují světlíky ve vnitřních chodbách. Mezipatro technologické haly bylo realizováno z ocelových nosníků, zaklopené je ocelobetonovou deskou do trapézových plechů. Střecha je plochá inverzní, se skladbou zelené střechy. Vrstva substrátu byla lokálně navýšena pro výsadbu náročnějších vyšších rostlin. Zelené pobytové střechy doplňují chodníčky z dřevěných roštů. Obvodové stěny jsou zatepleny minerální izolací a obloženy mořeným obkladem ze sibiřského modřínu. Přístavby jsou provázány s objektem mlýna schodišťovým tělesem tvořeným velkoformátovými skly a obkladem přírodními fasádními deskami.
Rekonstrukce mlýna
Z historie: Mlýn je písemně doložen roku 1366, na konci 16. století patřil se svými 15 nebo 16 vodními koly mezi největší mlýny v Českém království. 1621–1622 byl „Opatovický mlýn o 14 kolech moučných z gruntu vypálený“. Po třicetileté válce byl obnoven jen na dvě kola a stoupy, roku 1708 byl vystavěn znovu, barokně. O dvacet let později opět vyhořel a byl znovu postaven, přičemž byl do průčelí zasazen klášterní znak a kamenná kartuše s pamětním nápisem o požáru a obnovení mlýna. V prvním poschodí byla zřízena kaple, z níž zůstala zachována pouze mělká oltářní nika. Roku 1912 byla v mlýně instalována Francisova turbína, která pokryla potřeby jeho provozu, hospodářství a domácnosti i tzv. Prátru, dále mýtného domku a blízkého statku; nejpozději ve stejné době byl patrně mlýn také přestavěn na „umělecký “ s moderním způsobem mletí. V držení rodiny Březských z Birkenfelsu se mlýn udržel od roku 1816 až do poloviny 50. let 20. století.
Ze zprávy SPÚVMV (1960): „Přízemní prostor je zaklenut sestavou šesti křížových kleneb, spočívající na dvou pilířích. Sloužil jako strojovna, horní již jako vlastní mlýn. Patro mlýna je dvoulodní. Jedna část tvoří halu, z níž je přístupná bytová část mlýna. Nejcennější z těchto místností je domácí kaple s oltáříkem ve velkém výklenku. Patro má dřevěné povalové stropy, podlahy fošnové. V prostoru krovu bylo rovněž umístěno strojní zařízení mlýna. Ležatými stolicemi s ondřejskými kříži byl vytvořen volný prostor bez podpěr.“
Mlýn před rekonstrukcí:
Roku 1961 byl mlýn předán Mikrobiologickému ústavu ČSAV, dnes MbÚ AVČR. Brzy poté proběhla jeho rekonstrukce pro potřeby výzkumného pracoviště a zřízení bytů. Projektová dokumentace je datovaná rokem 1969, až na drobné úpravy se jedná o stav budovy z roku 2009. Dokumentace zachycuje provedení úprav, které zásadně a zčásti nevratně historickou stavbu poškodily:
- Původní schodiště, situovaná logicky ke vstupům jižního štítu, byla přestropena.
- Hlavní vstup s nástupem na vertikální komunikaci byl přemístěn na bok objektu, přístupem přes přistavěný ochoz.
- Novou dispozicí bylo odůvodněno přebourání téměř všech okenních otvorů, záklenky byly nahrazeny ocelovými překlady.
- Okna byla proporčně a rozměrově upravena.
- Prapodivný rytmus nových fasád korunovalo provedení střešních vikýřů.
- Náhon byl zatrubněn, turbína zasypána a nastavena přístavbou.
Návrh obnovy:
V samostatné studii rekonstrukce jsme mířili co možná nejvíce k obnovení původní koncepce budovy, s případnými jasně čitelnými novodobými intervencemi do halových prostorů. Ideálním funkčním využitím bylo řešení prostor pro vedení ústavu, dále místnosti kancelářské, konferenční, společenské a studijní. Jako podstatné jsme vnímali navrácení významu hlavního vstupu jižnímu štítu, který je se svým předpolím archetypálním, a tudíž jediným logickým vstupním prostorem do mlýna, se samozřejmou přímou návazností na páteřní vertikální komunikaci. Dále obnovení přepatrovaného prostoru mlýnice, návrat k halovému prostoru v patře, s děleným původně obytným traktem, který by nabídl variabilní kancelářské prostory i obnovení halového prostoru krovu.
Co do vnějšího vzhledu byla navržena demolice přístavby nad náhonem a obnovení původních okenních otvoru do mlýnice i do patra.
V dalších fázích došlo z provozních důvodů ústavu k rozložení rekonstrukce jedné budovy do více etap, tudíž budova na některé podstatné zásahy (patro, přístavba, okna) stále ještě čeká.
Technické řešení: Prostory 1. PP a 1. NP s centrálním klenutým prostorem mlýnice byly využity pro vloženou ocelovou vestavbu, zahrnující reprezentativní vstupní prostory, sanitární zařízení pro personál i návštěvníky areálu a laboratorní celky se souvisejícím provozním a technickým zázemím.
Vestavba mezipatra je založena na železobetonové základové desce tl. 200 mm, stávající stěny a pilíře jsou z kamenného, případně smíšeného zdiva. Nosnou konstrukci vestavby tvoří ocelové stojky, stěny jsou lehké sádrokartonové s vloženou minerální akustickou izolací. Nosné ocelové stojky jsou z vnitřní strany opláštěny sádrokartonem, z vnější strany sádrokartonem a obkladovými deskami s HPL povrchem.
Stávající stropní konstrukce tvoří křížové cihelné klenby s násypem. Stropní konstrukce mezipatra vestavby je z vodorovných ocelových nosníků s trapézovým plechem a spřaženou deskou.
Do řešené části objektu byla navržena dvě schodiště mezi 1. a 2. NP, několik vyrovnávacích schodišť a vyrovnávací rampa. V severozápadní části vestavby je do prostoru bývalé mlýnice umístěno ocelové točité schodiště.
Rekonstrukce a nástavba vrátnice
Vrátnici, která byla vybudovaná v 80. letech minulého století, jsme zvýšili nízkou sedlovou střechou na využitelné podkroví, Drobnými zásahy jsme ji celkově zkultivovali. Ve víceméně nevyužitém objektu tak přibyla možnost služebního ubytování, byl přistaven kolostav. Na problematické obnovení náhonu a dobudování terasy nad náhonem, přístupné přes francouzská okna, si dům ještě počká.
Zděný objekt má sedlový hambálkový krov s pálenou keramickou krytinou. Podkrovní vestavba je sádrokartonová. Přístavek pro odpad a kolostav je ocelová pozinkovaná konstrukce opláštěná deskami HPL.
Novostavba ubytovny
Ubytovnu ve spodní partii areálu jsme pojali v souladu s celkovou koncepcí, byť v tomto případě jsme šli otázce složitého zakládání vstříc řešením lehkou dřevostavbou. Jedná se v podstatě o přízemní pavlačový objekt s garsonkami, pokoji, společnou kuchyňkou a terasou.
Novostavba ubytovny je dřevostavba založená na základové desce, montovaná systémem sloupek – příčník, průvlak – trám. Opláštění je sendvičové, s provětrávanou fasádou. Dřevěné terasy jsou kryty makrolonovou markýzou.
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2007 - 2017
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

27. 1. 2023 16:18:19
Re: Rekonstrukce domu Pod Vrškem
Tak tohle je vymazlená úprava. Teď jen aby to z venku nezkazil soused.
27. 1. 2023 15:29:06
Střednědobý a dlouhodobý úvěr
Nabídky půjček se staly starostí současného trendu. Banka také neuspokojila většinu dlužníků. V tomto ohledu jsme zorganizovali absolutně bezpečné a spolehlivé nabídky půjček mezi jednotlivci, abychom pomohli každému, kdo si přeje vyřešit finanční problém nebo komukoli, kdo si přeje začít nový podnik; nebo financovat projekt. Naše nabídky půjček jsou dobře pojištěné a právně chráněné. Garantujeme rychlé a profesionální jednání o získání půjčky. Poskytujeme úvěry od 50 tisíc Kč do 20 milionů Kč s úrokovou sazbou 2 %. Kontaktujte nás a získejte rychlou a bezpečnou půjčku. Email: rezacova741@gmail.com
22. 1. 2023 16:33:01
Re: Rodinný dům Na Rade
Zase jedna pustá krabička.....ať žije architektura.....
22. 1. 2023 16:29:29
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
22. 1. 2023 16:29:27
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
20. 1. 2023 17:32:48
Re: Vídeňský palác prošel miliardovou modernizací
A co na to říká Klub za starou Prahu?
20. 1. 2023 17:26:32
Re: Interiér horského apartmánu
Můžete mi, prosím, vysvětlit rozdíl mezi "víkendovým apartmánem o výměře 110 m2", který má svého vlastníka, a bytem? Byty jsou definovány normou a mohou být i mnohem menší. Tak proč tohle není byt, když to má všechny jeho atributy? Pokud vím, tak název "apartmá" se používá v hotelích, když má host k dispozici pod jedním uzavřením víc pokojů. Ale kde se vzaly "apartmány"? Mimochodem - jestli není dítě levák, tak tomu stolku v dětském pokoji zoufale chybí světlo zleva.
20. 1. 2023 17:03:05
Re: Rodinný dům Dvě věže
Tak mě při prohlížení fotografií napadlo, že k zabydlenosti bytu patří tři K: Koberec, Knihy a Kytky. Tady je to jasně vidět. A pro mě ještě Obrazy.
4. 1. 2023 15:08:26
Re: Rekonstrukce parku Koliště v Brně
Ten Pospíšil napsal samé bláboly
2. 1. 2023 19:41:46
Re: Skleněná chalupa
Chalupa moc pěkná, jenom mi vrtá hlavou jedna věc: standardní součástí závazného stanoviska CHKO JH a AOPK ČR je z důvodu ochrany ptactva požadavek "Prosklené nečleněné souvislé plochy musí být vždy o max. ploše 2,0 m2, souvislé prosklené plochy o ploše větší musí být rozčleněny příčkami o šířce min. 10 cm tak, aby souvislá plocha bez členění byla max. o ploše 2,0 m2".. atd. Tady to tam asi zapomněli napsat.
27. 12. 2022 19:30:39
Re: Rostislav Švácha: Architektka Alena Šrámková
Nejhorší, nejméně přehledné, špatně fungijící, s holuby dokonce v Bille, je Wilsonovo nádraží, Každý, kdo je tam prvně, o cizincích nemluvě, tam bloudí, Na peronech se hodně kouří, všichni policajti z tepla haly ještě nikdy nevylezli, ale za to, Šrámková, nejhorší architekta poslední doby, nemůže.
20. 12. 2022 12:16:37
Re: Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Spamy řešíme a neustále mažeme, pokaždé ale přichází z jiné adresy, navíc ve formě komentáře, tak jim nelze zcela zabránit. Jedná se většinou o "odpověď" na newsletter od čtenářů, jejichž počítač je zavirován a automaticky vir rozesílá dál. Snad se bude nová administrace stránek, kterou chystáme, umět se spamy lépe vypořádat.
19. 12. 2022 10:33:48
Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Taky mě napadlo, že vlastě nevím, co tím chtěl básník říct. Mimo téma - dotaz pro administrátora: nedá se zabránit spamu s nabídkami půjček? Člověk už se ani nedostane k reakcím na starší články.
16. 12. 2022 14:14:59
Re: Libeňské Docky
Moc hezké. Ale je to už taková třešínka na dortu. Měli by dostat pochvalu všichni, kteří se na libeňákách podíleli úplně od začátku - podklady k dokumentaci k územnímu řízení a stavebnímu povolení (Ateliér A+R system s.r.o.), včetně dendroloogického průzkumu, podkladů ke kácení dřevin, sadových úprav, posouzení vlivu na životní prostředí ... Když už je vše dokonale připravené, tak se pak navrhují i pěkné stavby. Ale ta příprava, ta je taky velmi důležitá pro to, aby mohla vzniknou takováto čtvrť holandského typu na Vltavě. Vzpomínka na libeňáky, když se začínalo: https://www.uschovna.cz/zasilka/FSBH3R4FRUL4HAI9-ILH/
14. 12. 2022 18:34:57
Re: Česká stopa na MS v Kataru nechybí
Ano, je to skvělé a udivující, když víme, a historicky je prokázané, že pálená keramika do Evropy přišla s muslimskou vírou v 1.tisíciletí letopočtu přes Španělsko. To znamená, že kvalita a design českého výrobce (tedy výrobních závodů v ČR) je na nejlepší dosažitelné úrovni, jako ve světě výrobci dosahují. Skvělý úspěch přátelé v Lasselsbergeru!
14. 12. 2022 18:29:03
Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?
Hle, jak lze mnoha slovy a mnoha větami napsat hodně řádků, ale přitom čtenářům prakticky nic neříci, tedy cokoliv, co by blíže vysvětlovalo, o co v té tzv. "integraci" půjde. Zejména u velkého kritika Jana Kasla to překvapuje.
14. 12. 2022 18:21:23
Re: Libeňské Docky
Tak já budu zase za škarohlída, i když mě to netěší. Ale páni architekti, opravdu je nutné to neustále se opakující klišé, že teprve když okna nejsou nad sebou a ideálně je každé jinak velké, pak je to ta pravá architektura? Jak je potom možné, že stovky let to fungovalo přesně naopak a vznikly neskutečně dobré stavby, z nichž mnohé ta staletí přetrvaly? Je to naše trauma z paneláků, že už neumíme navrhnout normální barák, kde i fasáda má řád a logiku? (Třeba i statickou, protože jak debilně se přenášejí síly z těch mimochodných meziokenních pilířů, byť chápu, že ty obvodové stěny třeba nejsou nosné, že?) No nic, to je jen takové popíchnutí, jinak samozřejmě dík za každý urbanisticky aspoň trochu promyšlený počin, sloužící bydlení a navíc rehabilitující brownfield, abych nebyl jen negativní. :)
14. 12. 2022 17:16:48
Re: Libeňské Docky
Slušelo by se zmínit, že návrh urbanismu celé lokality vzešel z mezinárodního workshopu a vítězného návrhu libereckého SIALu někdy kolem roku 2000. Po povodních se muselo několik let počkat, než se lidé přestanou bát bydlet u vody. Nicméně mě těší, že původní koncept přežil.
14. 12. 2022 14:26:27
Re: Libeňské Docky
Jste dobrý kluci! Pěkný je to.
4. 12. 2022 19:03:52
Re: Rodinný dům na západním okraji Prahy
Tak tohle je přesně případ, kdy má někdo vysněný dům, ale je mu jedno, že se vůbec nehodí na pozemek (navážka na svahu - chudáci sousedi) ani mezi okolní stavby (šikmé střechy). Čiší z toho bezohlednost investora. A pokud jde o požadavky území studie - i kdyby nebyla platná, je to hlavně zodpovědnost projektanta, aby jeho návrh odpovídal charakteru území.