Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
(1. 8. 2022) Hlavní zadání znělo: Střecha musí vydržet alespoň 50 let
Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Opatovice jsou místní částí obce Zbýšov, vzdálenou zhruba jeden kilometr na sever od jejího centra. Oku pozorného cestovatele neunikne, že Opatovice i Zbýšov mají vlastní kostel, oba vystavěné v novorománském stylu. Zatímco kostel ve Zbýšově je katolický, opatovický patří evangelíkům a nedávno prošel kompletní rekonstrukcí. Vrátila mu venkovskou poetiku a mimo jiné ho barevně odlišila od katolického souseda.
Evangelický sbor v Opatovicích má pozoruhodnou tradici. Je součástí Českobratrské církve evangelické a sdružoval věřící z širokého okolí, od Kutné Hory až po Kácov na Sázavě s desítkami přidružených obcí. Zdejší kostel byl postaven v roce 1886 na místě staršího kostela. Zasloužil se o to farář Josef Jakub Kučera. A osud tomu chtěl, že se nedávná generální oprava kostela prováděla za jeho jmenovce, faráře Benjamína Kučery.
Objekt nebyl zrovna v nejlepší kondici. V sedmdesátých letech se původní bobrovky vyměnily za hliníkové šablony, které se nabíjely na staré latě bez fólie. Při větších poryvech větru se střecha nadzvedala, pod krytinu zatékala voda a nacházela si stále více cestiček směrem dolů po fasádě. Problematická se ukázala i statika objektu. Hlína na půdě kostela zatěžovala stropní konstrukci a přivolaný statik naměřil maximální průhyb dosahující od krajů ke středu sedmnáct centimetrů. A tak, než se začalo s opravou střechy, muselo se z půdy vyvozit 24 tun hlíny.
I přes toto opatření si realizátoři netroufli na střechu kostela vracet původní bobrovky. Tento typ krytiny se totiž skládá hustě přes sebe a na jeden metr čtvereční se spotřebuje velké množství tašek. Pro statiku kostela by to představovalo obrovskou zátěž. Jaké byly alternativy? Vzhledem k tomu, že opatovický kostel není památkově chráněný, nemluvili do výběru krytiny památkáři. Hlavní slovo mělo tzv. staršovstvo - tak se nazývá skupina osmi volených členů evangelického sboru, kteří rozhodují o všem důležitém, co se ve sboru bude dít. A hlavní zadání znělo: Střecha musí vydržet alespoň 50 let. „Pokrývač přinesl na schůzi staršovstva na ukázku keramickou střešní tašku a měděný plech. Shodli jsme se, že pokládka plechové krytiny je sice méně pracná a levnější, ale u keramiky vítězí estetická kritéria a trvanlivost materiálu," vysvětluje kurátor evangelického sboru Jaromír Drda.
Konkrétně se na střechu pokládala keramická taška Rubín 13 z portfolia značky BMI BRAMAC v odstínu glazura měděná. Zvolený model a barevnost propůjčil střeše kostela velmi harmonický a tradiční vzhled a ladí k použitým klempířským prvkům z mědi (oplechovaná věž kostela, žlaby a svody). Samotná pokládka krytiny ovšem nebyla vůbec jednoduchá: „Pokrývač si musel pohrát s apsidou, u které se sbíhají tašky do jednoho bodu. Skoro každou tašku musel přiřezávat a pokládka mu zabrala třikrát více času, než rovné plochy," vysvětluje Jaromír Drda.
Práce s Rubínem ale probíhala bez komplikací, neboť tašky mají velmi kvalitní, tvrdý a rovnoměrně probarvený keramický střep a při řezání se nelámou ani nedrolí. Rubín se totiž stejně jako všechny ostatní keramické tašky BMI BRAMAC vyrábí v závodech v Německu, které disponuje těmi nejlepšími evropskými ložisky jílovité hlíny.
Teprve poté, co byla dokončena střecha kostela, mohlo se přikročit k opravě fasády. Na místo stávající okrové barvy zvolil evangelický sbor fasádu v odstínech bílé a šedomodré. Opatovický kostel se tak barevně odlišil od nedalekého kostela sv. Martina ve Zbýšově. S výběrem barevné kombinace, pomohla paní farářová, která je profesí výtvarnice. Nutno podotknout, že nový kabát vtiskl kostelu magickou hloubku a čistotu. Opravený kostel, obklopený vzrostlými stromy a hřbitovními zdmi, dominuje zdejší krajině a doslova vybízí k zastavení a rozjímání. Pokud budete mít cestu na Kutnohorsko, stojí určitě za prohlídku.
podle podkladů společnosti BMI střešní a hydroizolační systémy
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou
17. 6. 2022 16:51:50
Re: Architektonická soutěž Svazková škola Pode Vsí
Autor tiskové zprávy by před 50 lety dostal na základní škole z češtiny za 3 hrubé chyby čtyřku. Odolena je přivlastňovací přídavné jméno a jako takové se neskloňuje!
9. 6. 2022 23:00:22
Re: Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic
Přítomnost Tomáše Macury a Zuzany Bajgarové je hodně kvalifikovaný důvod, proč se této debatě vyhnout. Lidé, kterým chybí soudnost a zdravý respekt k urbanismu a k lidem, kteří v Ostravě žijí, nemají mít právo diskutovat o tom, jak se mění Ostrava, i když jsou jen žel velkým omylem ve vedení města. Pro mnoho občanů jsou ostudou naší ostravské municipality. Zejména amatérská kariéristka Bajgarová.
7. 6. 2022 18:12:02
Re: Nový Hlavák dostal zelenou. Projekt osobně představili nejvy...
Předpokládám, že jako u Vltavské koncertní haly, budou opět ve veřejné a anonymní soutěži, vybrání k účasti kolektivy již veřejné a známé.........