Rudiš — Rudiš architekti: Víceúčelový komplex Orion v Brně

Rudiš — Rudiš architekti: Víceúčelový komplex Orion v Brně

(5. 1. 2012) Trojice šestnáctipodlažních bytových domů je spojena jednopodlažní podnoží v jeden provozní celek. Konstrukční systém s nosným komunikačním jádrem a obvodovým pláštěm umožňuje variabilně členit plochu podlaží na jeden až čtyři byty včetně bytů mezonetových.

 
 
 
 

Rudiš — Rudiš architekti: Víceúčelový komplex Orion v Brně

Trojice šestnáctipodlažních bytových domů je spojena jednopodlažní podnoží v jeden provozní celek. Konstrukční systém s nosným komunikačním jádrem a obvodovým pláštěm umožňuje variabilně členit plochu podlaží na jeden až čtyři byty včetně bytů mezonetových.


Místo: Majdalenky 10, Brno-Lesná
Investor: Pancommerc, s. r. o.
Autor: Rudiš – Rudiš architekti, s. r. o.(Brno) / Martin Komárek, Alena Stehlíková, Martin Rudiš
Dodavatelé: VCES Praha; M.O.S. Brno; Inženýrské stavby Brno; SMART Brno; Oknoservis Brno; VOKD Ostrava, Trigon Ostrožská Nová Ves
Zastavěná plocha: 3235 m2
Obestavěný prostor: 58 690 m3
Projekt: 2006
Realizace: 2007–2009
Foto: Filip Šlapal, archiv Martina Rudiše

MARTIN RUDIŠ
Objekt se nachází na severním okraji sídliště Lesná v Brně. Vertikální hmoty vystupujících bodových domů navazují na původní motiv sídliště s opakujícími se skupinami tří bodových výškových domů. Vzdušná kompozice se třemi věžemi je reakcí na okolní bariérovou zástavbu obytných bloků. Konfigurace terénu širšího okolí ve vztahu k poloze města skýtá otevřený výhled na město.
Trojice šestnáctipodlažních domů je spojena jednopodlažní podnoží v jeden provozní celek. V podnoži je soustředěna většina parkovacích stání, střecha s parkovou úpravou a dětským hřištěm slouží k odpočinku obyvatel domu. Standard služeb poskytovaných v komplexu bude obohacen o wellness centrum, ubytování, lékařskou službu a kavárnu s letním posezením v rekonstruovaném objektu. Dlážděná plocha parteru je „obytnou ulicí“ se vstupy do obytných věží, s dopravní obsluhou a vjezdy do garáže. Komplex sjednocuje formální a materiálové řešení objektů, které se omezuje na omítku ploch obvodového pláště a přírodní hliníkový perforovaný plech. Proporce a struktura fasád zdůrazňují subtilnost věží. Vědomá abstraktnost a plastičnost obvodového pláště je dosažena kombinací plných ploch se dvěma velikostmi oken a nárožními výřezy lodžií s efektem částečné průhlednosti perforovaného plechu.
Konstrukční systém s nosným komunikačním jádrem a obvodovým pláštěm umožňuje variabilně členit plochu podlaží na jeden až čtyři byty včetně bytů mezonetových. Zelená střecha je pro obyvatele domu přístupná ze schodiště, její vymezená část přímo z některých bytů. Majitelům bytů byla dána možnost navrhnout si interiér dle vlastních představ.
V domě je 105 bytů ve velikosti od 46 do 229 m2.


Situace

Půdorys 2. NP
Půdorys 2. NP


Půdorys 15. NP
Půdorys 15. NPRez


Schemata bytů

Stavba byla publikována v časopise Stavba 4/2011

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz