Rudolf Müller: pobočka firmy M&V

Rekonstrukce a přístavba budovy pro prodejnu průmyslového zboží

Adresa: Hněvkovského 81c, Brno-Komárov
Klient: M&V, spol. s r. o.
Autor: Rudolf Müller
Spolupráce: Petr Kadaňka
Spolupráce na projektu: Zbyněk Holešovský – LDH, Miloslava Henešová, František jihlavec – Profilux, Jan Klodner – Balance, Stanislav Král, Jaroslav Macíček, Jaroslav Mach, Vendula markevičová, Ondřej navrátil, Stanislav Peša, petr pokorný, Tomáš Sedláček, Markéta Sedláková, Ondřej Tichý, Eva Wagnerová
Generální zhotovitel: KALÁB – stavební firma, spol. s r. o.
Dodavatel interiéru: U1 S.R.O.
Zastavěná plocha: 987 m2, plus 343 m2 parkoviště
Datum dokončení: březen 2014
Foto: KIVA


Situace a původní stav

Rekonstrukce budovy bývalého autoservisu klempírny a lakovny na pobočku firmy zabývající se prodejem nářadí a nástrojů na obrábění kovů patří mezi projekty, které jednoduše potřebujete, pokud vás neopustila touha po nekonečném hledání vztahu architektury k okolí, k vývoji historickému i budoucímu, k detailu. Respektive touha hledat, ale také realizovat. Nebýt svázaný předem učiněnými rozhodnutími, naopak po kritických debatách s odborníky vybrat domněle nejlepší řešení a cítit podporu klienta. Důležitým výsledkem celého procesu pak je absence extrémů – jednostranné bezúčelné architektonické exhibice a unifikovaného univerzálního řešení s umanutou snahou snížit za každou cenu daný rozpočet.




V tomto konkrétním případě se zmíněná důvěra projevila ve třech zásadních věcech, které stanovily celkový přístup k rekonstrukci. Tou první je vliv lokace na objekt. Vliv, který definoval výraz objektu. Bezútěšné okolí, charakterizované ponejvíc rušnou komunikací, přesvědčilo všechny zúčastněné, že nejlepším řešením je orientovat objekt směrem dovnitř. V jednom z centrálních polí skeletu bylo vytvořeno atrium, ke kterému se obrací téměř celý interiér. Zde se opět projevila tolerance investora, který dal zelenou netradičnímu pojetí zahradní architektky. Ta do atria umístila kámen nadstandardních rozměrů, který poroste mechem. Celkové vyznění je surovější než u ostatních konvenčnějších návrhů a lépe se hodí k pracovní náplni firmy.




Obvodová fasáda působí utilitárně, výjimkou je vstupní část, kterou tvoří předsazený ocelový lamelový rošt, jehož vertikální segmenty jsou natočeny do bodu fokusu, umístěného v prostoru atria. Z každého místa před ocelovou mříží lze tedy nahlédnout do interiéru, v perspektivním pohledu však lamely vytvářejí hmotu, ve které je místo vstupu zvýrazněno vyboulením. Zvolené řešení má dva důvody – ochranu velkoformátových prosklených stěn a jasnou identifikaci objektu jakožto pobočky firmy pracující ponejvíce s ocelí. Za výslednou podobou stojí hodiny úvah a hledání ideální proporce a tvaru. Ve finále se jedná o komplexní a funkční parametrický design, založený na flexibilním řešení, šitém na míru.




Snad nejvíce se ovšem přístup investora zrcadlí v práci s detailem. Součást navrhovacího procesu, která odděluje určitou kvalitu od polovičatých řešení. Mít možnost dotáhnout projekt do poslední kliky není v současnosti běžná záležitost. I přes adekvátní množství kompromisů se podařilo aplikovat jednotný přístup kromě hrubé stavby také na celkové interiérové řešení. Kromě mobiliáře tak byly pod kontrolou i náležitosti typu grafického pojetí orientačních prvků, vytvoření schématu expozice v showroomu nebo uceleného návrhu produktového skla a porcelánu včetně vlastních doplňků. Konečný jednotný charakter je výsledkem živé spolupráce všech zúčastněných stran, které se nebály diskutovat a navzájem si důvěřovaly. Nezbývá než doufat v trvalou spokojenost.




Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*