Rudolfova štola

Rudolfova štola

 
 
 
 

Rudolfova štola

Před 420 lety začala Rudolfovou štolou proudit voda do Stromovky. Stovky dělníků ji tesaly do skály víc než devět let - čtyřiadvacet hodin denně, vkleče a téměř v úplné tmě. Rudolfova štola je 1102 m dlouhá. Má vejčitý profil, její výška je od 2 do 4 metrů, šířka od 80 do 150 cm. Průměrná teplota uvnitř je kolem 11 stupňů. Trasa štoly vede pod ulicemi Nad štolou a Čechova asi 45 metrů pod terénem. V 80. letech 20. století byla štola opravena, byla v ní zřízena lávka pro turisty v délce 350 m a osvětlení. V roce 2002 došlo bohužel při povodni k velkému poškození štoly a v současné době je nepřístupná. Rudolfova štola je národní technickou památkou (doplněno Stavbaweb).

Rudolfova štola - plán, 1593
Rudolfova štola (zdroj Wikipedie, foto: Bkmd)
(ČTK) -
Výběr informací o Rudolfově štole v Praze, která byla dokončena před 420 lety, 17. července 1593:

- Rudolfova štola je unikátní dílo renesančního hornictví a stavitelství.

- Štola vznikla z příkazu císaře Rudolfa II. pro zásobování obory a tamní zvěře čerstvou vodou. Císař údajně chtěl v oboře na soustavě rybníků chovat ryby a vodní ptáky (dosavadní dešťový rybník byl v souvislosti se stavbou štoly rozšířen).

- Tvoří ji 1098 metrů dlouhý tunel ze Starého Města pod Letnou do někdejší Královské obory (nyní Stromovka).

- Spojuje levé nábřeží Vltavy, kde odebírá vodu z řeky poblíž Štefánikova mostu, a pražskou Stromovku, kde ústí u rybníka poblíž bývalé Šlechtovy restaurace.

- U počátku štoly těsně nad hladinou Vltavy stojí domek zvaný havírna, kde bydlel správce štoly. Je zde mechanismus stavidel, jimiž se reguloval přítok vody do štoly.

- Nedaleko havírny je portál, jímž lze vstoupit do štoly štolou boční, kterou se vyvážely usazené kaly a nečistoty.

- Ve Stromovce štola končí zděným portálem se znakem Rudolfa II. (iniciálou R) a letopočtem dokončení 1593.

- Štola vede 45 metrů pod zástavbou Letné, zhruba pod ulicemi Nad Štolou a Čechova (jsou zde průduchy ze štoly).

- Výškový rozdíl ústí od hladiny Vltavy je 110 cm.

- Tunel je vysoký od dvou do čtyř metrů a široký od 90 do 150 centimetrů.

- Řízením prací byl pověřen tehdejší vrchní hormistr království Lazar Ercker ze Šrefnkelzu a důlní měřič Jiří Oeder z Ústí.

- Štolu razili horníci povolaní z Kutné Hory z pěti svislých šachet. Ze šachet proto, aby po dosažení dna budoucí štoly mohli pracovat proti sobě.

- Kopání komplikovala podzemní voda a také nesoudržná hornina. Jednu z hloubených šachet museli horníci kvůli spodní vodě zasypat.

- O náročnost práce (horníci měli pouze jednoduché nástroje - kladiva, krumpáče, dláta) svědčí i to, že na úroveň štoly se dostali až po dvou letech kopání.

- Kvůli pomalému postupu prací císař objednal u koncipisty dvorské komory Isaaca Phendlera podrobný plán štoly, do kterého by byl každý týden zakreslován postup prací. Plán, který se dochoval dodnes, zachycuje podélný řez štolou, rozměry a jednotlivé větrací a hloubící šachty. Dokument je jedinečnou technickou památkou dokládající technologii ražby štoly, ale také uměleckým dílem - popisy plánu ve španělštině jsou rámovány do ornamentů s manýristickými motivy.

- Stavba císaře Rudolfa II. stála 60.000 kop grošů.

- V současnosti stále funkční kulturní památka bývá občas částečně zpřístupněna k prohlídkám. V minulosti se údajně štolou pořádaly plavby na loďkách.

Doplněno Stavabweb:
Podrobné informace o historii i součsném stavu Rudolfovy štoly naleznete ZDE. 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.