Sandra Bartoli & Silvan Linden: Licht Luft Scheisse – Archaeologies of Sustainability

Sandra Bartoli & Silvan Linden: Licht Luft Scheisse – Archaeologies of Sustainability

(23. 5. 2022) Galerie VI PER zve na druhou přednášku v rámci cyklu In Focus: Berlin, která se uskuteční v úterý 24. května od 19 hodin

 
 
 
 

Sandra Bartoli & Silvan Linden: Licht Luft Scheisse – Archaeologies of Sustainability

Otázky ekologie nejsou žádnou novinkou. Před více než sto lety vznikly v reakci na rostoucí industrializaci a urbanizaci koncepční modely a postupy, které i dnes rezonují s našimi současnými představami o udržitelnosti. Tyto přístupy odrážely nejen systematické chápání interakcí mezi člověkem a životním prostředím či mezi přírodou a technologiemi, ale také rostoucí povědomí o modernitě, která sama sebe připravuje o samotné základy života.

Sandra Bartoli a Silvan Linden jsou zakladateli berlínského studia Büros für Konstruktivismus. Spolu s Florianem Wüstem jsou editory knih Licht Luft Scheisse – Archaeologies of Sustainability a Licht Luft Scheisse – Über Natur (adocs Hamburg, 2020). Tyto publikace jsou výsledkem probíhajícího výzkumného projektu zkoumajícího environmentální dějiny architektury. V roce 2019 trojice kurátorsky připravila dvě stejnojmenné výstavy, které se konaly v Berlíně v Muzeu botanické zahrady a v neue Gesellschaft für bildende Kunst (nGbK). Projekt byl financován německou spolkovou kulturní nadací a nadací Lotto Stiftung.

Sandra Bartoli je architektka a krajinářská architektka. Ve svém výzkumu se zaměřuje na místa, kde dochází k prolínání přírody a města, jako je Tiergarten v Berlíně, transgresivní příklad místa, které vede k novým definicím a modelům toho, co je „městské“ v rámci výzvy antropocénu. Spolu s Jörgem Stollmannem vydala knihu Tiergarten: Landscape of Transgression (Park Books, 2019). V letech 2017 a 2018 pracovala na svém výzkumném tématu Budoucí přirozená historie města (The City’s Future Natural History) jako hostující profesorka pro vizionářské formy měst na Institutu pro umění a architekturu Akademie výtvarných umění ve Vídni a nyní je řádnou profesorkou na Fakultě architektury Vysoké školy aplikovaných věd v Mnichově.

Silvan Linden je architekt a spoluvydavatel série AG Architekur in Gebrauch (adocs Verlag Hamburg), architektonického zinu, který kancelář začala vydávat v roce 2014 a v němž je „užití“ zkoumáno jako estetická kategorie, která informuje o vývoji a proměnách architektonického prostoru. Linden je spoluautorem knihy La Zona – Index (ngbk Berlin, 2012) a spolu s Arno Brandlhuberem editorem řady architektonických publikací Disko 1–25 (AdBK Nürnberg, 2006–2011). Působil jako hostující profesor na Akademii výtvarných umění v Norimberku, vyučoval také na Technické univerzitě v Berlíně, Greenwich University v Londýně a Technické univerzitě v Braunschweigu.

www.buerofuerkonstruktivismus.de

Cyklus In Focus: Berlin připravil Miroslav Pazdera.
Za podpory Státního fondu kultury ČR.

podle podkladů pořadatele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

4. 6. 2022 10:06:36

Re: Re: Rozhledna Závist.

:-)

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz